İzlanda Neden Dünyanın En Çok Antidepresan Kullanılan Ülkesi?

OECD'nin 2015 yılı araştırmasına göre İzlanda'da her 1000 kişiden 130'u antidepresan ilaç kullanıyor. Dünyanın en çok antidepresan kullanılan ülkesi olan İzlanda'da durum neden böyle olabilir?
İzlanda Neden Dünyanın En Çok Antidepresan Kullanılan Ülkesi?

savulun, izlanda mütehassısı geldi.

öncelikle izlanda kişi başına düşen ortalama konularında hemen hemen her şeyde birinci olur. kişi başına düşen nobel ödülü, kişi başına düşen olimpiyat madalyası, kişi başına düşen satranççı, kişi başına düşen nefes alma sayısı vs. bunun da nedeni zaten nüfusunun 372 bin olması.


izlanda'da skammdegisthunglyndi ismi verilen ''kısa gün depresyonu'' olarak adlandırılan bir fenomen bulunur. güneş süresi kısaldıkça özellikle d vitamini eksikliğinden depresyon oluşabilir. izlanda da hem refah seviyesi yüksek, hem de kendini geliştirmiş insanlardan oluşur; psikolojik bir sorunu varken terapiye/psikiyatriste gitmekten imtina etmezler.


ayrıca, iskandinavya'da antidepresan kullanımı ülkelerin merkezi sağlık sistemleri aracılığıyla takip ediliyor, bu da neredeyse tüm antidepresan kullanımının kayıt altına alındığı anlamına geliyor. ayrıca vergi destekli merkezi sağlık sistemleri, isteyen tüm vatandaşların antidepresan ilaçlara erişimini konusuna da kolaylık sağlıyor.