İzledikten Sonra İnsanı Allak Bullak Eden Film: Requiem For a Dream Hakkında Az Bilinenler

Türkçeye "Bir Rüya İçin Ağıt" olarak çevrilen 2000 yapımı kült film "Requiem For a Dream" hakkında muhtemelen bilmediğiniz bazı detaylar.
İzledikten Sonra İnsanı Allak Bullak Eden Film: Requiem For a Dream Hakkında Az Bilinenler


filme, amerika'da denetleme kurulu tarafından nc-17 (17 yaşından küçükler izleyemez) ibaresi konuldu ve aronofsky'den bazı bölümleri kesmesi istendi

yönetmen, artisian stüdyosunun da desteklemesiyle filmin etkisini azaltacağı için bunu kabul etmedi. sonuçta film "not rated" ibaresiyle sınıflandırma dışı gösterime girdi. 

(bir filmin "not rated" ibaresini almasının birçok dezavantajı var. böyle filmleri çoğu sinema salonu oynatmıyor, bu da filmin ticari başarısını çok büyük ölçüde engelliyor. ayrıca sınırlı sayıda sinemada oynayan filmi akademi üyelerinin bir bölümü izleyemediği için filmin oscar adaylığı şansı da çok azalıyor. bu yüzden genelde bu tip filmlerin sert sahneleri çıkartılır veya yumuşatılır. bunu kabul etmeyerek filmin vereceği mesajı ve anlatımı bozmayan yönetmen aronofsky'yi ve artisian stüdyosunu kararlı tutumlarından dolayı kutluyoruz.)


yönetmen aronofsky, başrol oyuncuları leto ve wayans'a bir ay boyunca şeker içeren yiyecek yememelerini ve seks yapmamalarını söyledi

böylece çok istedikleri birşeye sahip olamamayı hissetmelerini istedi. "entertainment weekly'de yayınlanan habere göre 15 kilo veren jared leto, çekimlerden sonra filmin etkisinden kurtulmak için portekiz'de bir manastıra gitti ve saçlarını kazıttı. 


jared leto, journal world ile yaptığı röportajda filmi izleyen insanların tepkilerini anlatıyor:

"cannes film festivalinde filmin gösteriminde, bir kadın salondan çıktı ve kırmızı halının üzerine kustu. işin garip olanı filmi çok beğenmişti. toronto'daki premiere'den çıkarken aronofsky ile benim arkamda yürüyen bir adam merdivenlerde bayılarak kendinden geçti."


ilk filmi pi'yi sadece 60.000 dolara çeken darren aronofsky, requiem for a dream'i ise yine kendi standartları için çok düşük bir fiyat olan 4.5 milyon dolara çekti


filmin uyarlandığı romanın yazarı hubert selby: 

"filmi izlediğimde gözyaşlarımı tutamadım. izleyenlerinde bu duygumu paylaşacaklarını sanıyorum. bence bu gezegende yaşamış herkes bu hikayede kendilerinden birşey bulacak."


normal bir filmde 600-700 cut (geçiş) bulunur. requiem for a dream'de 2000'den fazla cut var. 


pi'de başrolü oynayan sean gullette'in burada psikolog rolünde kısa bir rolü var. 


filmin uyarlandığı romanın yazarı hubert selby jr, filmin sonunda gülen gardiyan olarak kısa süre görünüyor. (selby bir anlamda kendi yarattığı karakterlere gülüyor.) 


dikkat edilirse filmde kırmızı renk sadece sara goldfarb'ın giysisinde, saçında ve harry'nin hayalinde kullanılıyor

aronofsky bunu, rengin etkisini arttırmak için özellikle yaptığını söyledi. 


aronofsky'nin annesi charlotte, sara goldfarb'ın arkadaşlarından biri olarak, babası abraham ise metroda gazete okuyan adam olarak kısa süre gözüküyor.