İzlemeyenlerin Çok Şey Kaçırdığı Mükemmel Apple TV+ Dizisi: Severance

Az ama öz, iyi işler çıkaran Apple TV+ platformunun yepyeni dizisi Severance, izleyenleri ilk bölümden itibaren ekran başına kilitlemeyi başarıyor.
İzlemeyenlerin Çok Şey Kaçırdığı Mükemmel Apple TV+ Dizisi: Severance

çok daha fazla konuşulmayı hak eden bir apple tv+ dizisi severance. son zamanlarda izlediğim en özgün dizi. sezon finalini az önce bitirdim ve 'işte sanat bu!' diye geziyorum evin içinde.

dizi, iş ve özel yaşam anılarını ayıran bir çiple iş-yaşam dengesini kurmayı amaçlayan bir şirket olan lumon industries'de yaşananları konu alıyor.

--- spoiler ---

mark

eşini kaybettikten sonra lumon’da çalışmaya başlıyor. kayınbiraderinin yazdığı kitabı okuyana kadar şirkete bağlı biri aslında.


helly 

dizide biz izleyicilerin duygularını dile getiriyor bir nevi ve belki de herkesin günlerini anlamsız işler yaparak geçirmeye tepki göstermesi gerektiğini ifade ediyor. "sen bir insan değilsin" helly'nin outtie'sinin innie'sine söylediği mesaj işyerinde katlandığımız haysiyet ve insanlık kaybını acımasızca özetliyor. yalnız helly’yi canlandıran britt lower kızıl saç rengiyle tatlı bir kadın olmuş.


dylan

inni- outie meselesiyle çok ilgili biri değilken baba olduğunu öğrenmesiyle işler değişiyor. dylan’ın fuck you mr. milchick dediği sahnede koptum ahah hâlâ sana kahve fincanı tutacağı verebilirim diyor bir sonraki spiderman’i canlandırabilir zach cherry.


irving

yaşananlardan önce lumon'a en sadık isim olmasına rağmen, görünüşe göre irving'in outie'si lumon'u ve bir tür plan hazırlayan ayrılmış çalışanları derinlemesine araştırmış. aynı zamanda eski bir asker gibi görünüyor ve zamanını karanlık koridoru, bayan casey'nin içinden geçtiği depo kapısına inen asansörü boyayarak geçiriyor. önce the batman’de carmine falcone şimdi severance’da irving. biz senden razıyız turturro.


peter’ın kızı june’u ölü bilmesine rağmen cenazede görünce mark’ın da karısı ölmemiş olabilir o zaman diye düşündüm ama ms. casey olacağı aklıma gelmemişti.

dinlenme odasında arkadan duyulan ses gelen kişinin en büyük korkusu/hayal kırıklığına uğratmaktan korktuğu bir şey. mesela dylan bir bebeğin ağladığını duyuyor ve iyi bir baba olamamaktan korkuyor, helly ise babasını hayal kırıklığına uğratmaktan ya da sadece babasından korkmaktan korkan yaşlı bir adamın konuşmasını duyuyor.

lumon şirketi büyük ölçekli bir şirket anladığım kadarıyla ve ayrılma gibi radikal bir faaliyette bulunduğuna göre devletle bir bağı olduğunu düşünüyorum. yaptığı iş her ne ise devletin bundan bir çıkarı var bence. ayrıca peter’ın çizdiği haritada evlerin de olduğunu gördük. bu evlerde ms. casey gibi outie'si, yani dışsalı olmayan kişiler kalıyor büyük ihtimal.


anton çehov‘un tiyatro için söylediği meşhur söz vardır ya hani: “sahnede bir silah varsa mutlaka patlar.” güzel olan her dizide olduğu gibi bunda da boş yere gösterilen bir detay yok. her an tetikte olmanız lazım. bazı yönetmenler göstermek için gösteriyor hikayeye hizmet etmiyor o sahne.

dizi aynı zamanda modern işyerlerinin distopik, gündelik gerçekliğini de çok iyi bir şekilde anlatıyor. günümüz büyük şirketlerinin o saçma sapan ödül sistemine güzel göndermeler yapılmış; dans vakti, waffle partisi…

casting iyi yapılmış. john turturro, adam scott, christopher walken… gayet güzel oynamış hepsi. apple da adam scott ve john turturro için emmy çalışmalarına başlamış.

--- spoiler ---


westworld'ün 1. sezonunun gizemini hatırlattı bu dizi bana. westworld'le konu olarak benzemiyor ama izlerken aldığım keyif çok benziyor mindfuck dizilerin hastasıyım ya. uzun zamandır beni bu kadar ekran başına kitleyen dizi izlememiştim.

westworld'de yavaş yavaş bilinç kazanan robotların kendilerini özgürleştirme çabasını izlemiştik. bu dizide de yavaş yavaş bilinç kazanan zihni ikiye ayrılmış insanların özgürleşme çabalarını görüyoruz.

dizinin felsefesi bir yana görsel açıdan da çok uğraşılmış bir iş. sinema filmi izliyormuş hissi verdi. 


variety’nin tahminine göre en iyi dizi (drama) dalında succession, euphoria, better call saul gibi dizilere ödül için rakip olacakmış severance. kazanacağını pek sanmıyorum. çok zor rakipler. özellikle succession.

dizi, imdb’nin en popüler dizi listesinde 5. sırada ve puanı 8.2 ile başladı şu an 8.6. daha da artar diye düşünüyorum. 2022’nin en iyi dizisi hiç şüphesiz. eyvallah apple. az ama öz, güzel diziler izlettiriyorsun bizlere