İzleyecek İyi Film Bulmakta Sıkıntı Yaşayanlar İçin Kapsamlı Bir IMDb Kullanma Rehberi

Sözlük yazarı "dthepyek", aslında birçok fonksiyonu olmasına rağmen insanların bundan bihaber olduğu IMDb'yi anlatmış. İzleyecek film bulmakta artık hiç sıkıntı yaşamayacağınız IMDb kullanma rehberine göz gezdirelim.
İzleyecek İyi Film Bulmakta Sıkıntı Yaşayanlar İçin Kapsamlı Bir IMDb Kullanma Rehberi
iStock


birçoğunuzun imdb'yi kullanmayı bilmediğinizi biliyorum. filmlerle ilgilisiniz ama film seçmede hayvan gibi sıkıntı yaşıyorsunuz. ben film seçerken fazla zaman kaybetmeden ne istediğimi bulabiliyorum. sizlere de kısaca anlatacağım.

öncelikle şuradan imdb'nin geniş arama özelliklerinin olduğu sayfaya giriyoruz.


sayfa ingilizce amk ben anlamam deme dur iki dakika

bir bok yok zaten. film mi izleyeceksin o zaman title type yazan yerde feature film kutucuğunu işaretle. diğerlerini geç. 

film bakacaz şimdi

release date yaza yere geldik. iki tane kutucuk var. mesela 2016 yılındaki filmlere bakalım. o zaman her iki kutucuğa da 2016 yaz. tamam.

number of votes var. onu kesin doldurman lazım. yoksa saçma sapan filmlerle dolar seçeneklerin. oraya benim tavsiyem 20000 yazman. istersen 10 bin veya daha popüler filmlere bakacaksan 70-80 bin de yazabilirsin. geçtik.

genres kısmından istediğin türü seçebilirsin. ama geçelim onu da geniş bir arama yapalım.

in taa aşağılara kadar. sayfanın alt kısımlarına gel. display options var. oradan user ratings descending'i seçtik. ve search'e bastık.

şu sayfa gelecek dağ filmi listenin başında geldi mesela. diyelim ki bu liste size çok geniş geldi. bana şöyle 2016'nın en sağlam filmlerini getir. o zaman 20000 yazdığımız yere 100000 yazalım.

bu geldi burada 50 filmi listeledi. özellikle ilk 25 film civarı izlenmesi gereken filmler olarak söyleyebilirim. eğer izlemediyseniz onlardan başlayabilirsiniz.

aynı mantıkla 100 bin üzeri oy almış 2010 dan sonrakileri de size kolaylık olsun diye şuracığa bırakıyorum.

2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017

Eğitim İçin Yurt Dışına Gideceklerin Kültür Şoku Yaşamaması Adına Bilmesi Gerekenler