İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 100. Yıl Marşı İçin Fazıl Say'dan Önceki Yarışmayı Yok Sayması

Fazıl Say'ın genel dinleyici kitlesi tarafından pek beğenilmeyen 100. Yıl Marşı'nın ardında başka bir hikaye varmış diyebiliriz.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 100. Yıl Marşı İçin Fazıl Say'dan Önceki Yarışmayı Yok Sayması

fazıl say 100. yıl marşı... işin asıl skandal boyutunu yavaş yavaş öğrenmeye başlıyoruz.

2021’de izmir büyükşehir belediyesi 100. yıl marşı yarışması düzenliyor. sonra seçilen şiirler için yüze yakın da beste gönderiliyor çeşitli türk besteciler tarafından. ve belediye bunlardan hiçbirini seçmeyip, yarışmayı boşuna yapmış olacak şekilde fazıl say’a teklif götürüyor.

ahmed adnan saygun sanat merkezi'nin müdürü ve izmir’de belediyenin kültür-sanat yetkilisi emel akçay özer, salonun kapılarını ardına kadar bu saçma ve haksız proje için açıyor, orkestra toplanıyor, koro toplanıyor, hepsine ücret ödeniyor tabii, hem de ta ankara’dan istanbul’dan müzisyen getirterek topluyorlar. vay arkadaş bu nasıl israftır ya?

şimdi de dünyanın parasını döktükleri marş s*çınca fazıl ayrı, emel ayrı savunmalar paylaşmaya başlıyorlar. https://twitter.com/…?s=46&t=klj8jyt3tkshoxnnmwy-ew

resmen boşa yarışma yapmış, yarışmaya başvuran insanların emekleriyle alay etmişler. dökülen kaynak ayrı israf. biz de ihale peşkeş çekiyorlar diye iktidara kızıyoruz. buyrun muhalefet, hem de dibi, yani izmir.

bu arada aldığım bilgilere göre diğer başvuran marşların çoğu bundan iyiymiş. zaten bundan kötü 100 marş daha olması da mantıken imkansız bi yerde. bu olay çok büyük bir skandal anlaşılan.

Fazıl Say - 100. Yıl Marşı


bu da düzenlenip iptal edilen yarışmanın kuralları

7- şiirlerde aranacak şartlar:

7.1. şiirler cumhuriyetimizin 100. yılına ithafen yazılmış olmalı, hukuka, insan onuruna aykırı olmamalı, siyasi içerik taşımamalı, ulusal birliği ve ülke bütünlüğünü bozucu, moral yıkıcı ve sanat değerinden yoksun olmamalıdır.

7.2. şiirler türkçe dil kurallarına uygun biçimde yazılmalıdır.

7.3. yarışmaya katılacak şiirlerin hece ölçüsü kısıtlaması olmamakla birlikte yedi (7) heceli mısralar şeklinde
düzenlenerek yazılması tavsiye edilir.

7.4. şiirler, herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir mecrada yayınlanmamış, alenileşmemiş ve hiçbir yarışmanın finalinde yer almamış olmalıdır. internette yapılan taramalarda herhangi bir mecrada yayınlandığı veya yarışmalarda kullanıldığı tespit edilen eser diskalifiye edilir.

7.5. başvuru belgeleri, en geç 1 ekim 2021 günü, saat 17.00'ye kadar yarışma raportörlüğü adresine iletilmelidir. postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır ve eksik başvurular değerlendirilmeyecektir.

kaynak

seçtikleri marş, kendi kriterlerinin neredeyse hiçbirini karşılamıyor. inanılmaz arsızca bir peşkeş çekme bu.