James Newton Howard'ın Fantastik Canavarlar Serisi İçin Bestelediği Ziyafet Gibi Müzikler

Harry Potter'ı da içinde barındıran Wizarding World (Büyücülük Dünyası) evreninin yeni serisi Fantastik Canavarlar maalesef fazla beğenilmedi ancak film için Howard'ın yaptığı müzikler gözden kaçmasın istiyoruz.
James Newton Howard'ın Fantastik Canavarlar Serisi İçin Bestelediği Ziyafet Gibi Müzikler

wizarding world'ün yeni filmi fantastic beasts the secrets of dumbledore nasıl olacak, seriyi toparlayabilecek, harry potter efsanesinin şanına yaraşır noktaya getirebilecek ve 5. filmine kadar gidip sonunu görmemize olanak tanıyacak kadar olumlu tepkiler alacak mı bilemiyorum (kalpten umuyorum) ancak bu seriyle ilgili her şeyden çok james newton howard'a ve serinin aldığı gereksiz derecede negatif tepkilerden dolayı her iki filmde de bestelediği muhteşem eserlerin araya kaynayıp gitmiş olmasına üzülüyorum.

halbuki john williams'ın ilk üç harry potter filminin müziklerini bestelemesinden sonra büyücülük dünyasına veda etmesini takiben gelen yeni besteciler arasında en yüksek profilli olan bestecidir kendisi. kariyerinde bir sürü büyük filme nefis müzikler bestelemiştir. 1984 yapımı david lynch imzalı dune, julia roberts ve richard gere'li meşhur pretty woman, al pacino başta olmak üzere efsane bir kadroya sahip olan glengarry glen ross, harrison ford klasiği the fugitive, kevin costner'ın western hiti wyatt earp, michael jordan'ın looney tunes karakterleriyle basketbol maçı yaptığı space jam, al pacino ve keanu reeves'in modern klasiği the devil's advocate, m. night shyamalan klasikleri the sixth sense, unbreakable ve the village (özellikle bunun müzikleri muhteşemdir), peter jackson'ın yüzüklerin efendisi'nden sonra kotardığı ilk büyük yapım olan king kong, leonardo di caprio'nun elmas kaçakçısını canlandırdığı blood diamond, will smith'li i am legend gibi oldukça büyük filmlerin besteleri hep james newton howard'ın elinden çıkmıştır.

hatta belki çoğu kişi bilmez ama hans zimmer'in 2000'li yıllardaki en bombastik bestelerinden bazılarını duyduğumuz ve yalnızca ona atfedilen christopher nolan imzalı kara şövalye üçlemesinin ilk iki filmi batman begins ve the dark knight'ın müziklerini de zimmer'la birlikte bestelemiştir. müzikal olarak tarzları çok benzer zaten. müzikal yelpazesi en az john williams kadar geniş ve duygusal yoğunluğu da hans zimmer kadar etkileyici olan bir bestecidir. john williams'ın ayrılmasından sonra harry potter filmlerinin müziklerini bestelemesi için getirilen patrick doyle, nicholas hooper ve alexandre desplat gibi bestecilerin hepsinden çok daha yüksek profilli ve defalarca oscar'a aday gösterilmiş bir isimdir. fantastic beasts serisi için diğer üç bestecinin harry potter filmlerine bestelediği müzikleri fersah fersah aşan, muhteşem müzikler bestelemiştir. bu üç ismin besteleri de oldukça hoş olsalar bile daha çok harry potter filmlerinin büyüklüğü sayesinde akıllarda daha çok yer etmiş, howard'ın müthiş besteleri ise fantastic beasts serisinin kaotik durumu arasında maalesef çoğunlukla görmezden gelinmiştir. halbuki o kadar güzel bestelerdir ki...

hele hele ikinci film grindelwald'ın suçları için bestelediği leta's confession diye bir eser var ki, bırakın john williams'ı, howard shore'un yüzüklerin efendisi üçlemesi için bestelediği en efsane slow müziklerin tadı ve kalibresinde bir şeydir. öyle güzel ve dokunaklıdır. buna rağmen gelin görün ki hangi harry potter sever bu besteyi hatırlıyordur? tahminen hiçbiri... neden? söz konusu filmi bir kere izleyip bir daha dönüp de suratına bile bakmadılar çünkü. adı kötüye çıkmış vasat bir film böyle muhteşem bir besteyi bile nasıl hiç var olmamışçasına önemsizleştirebiliyor... unuttuysanız, hatta dikkat bile etmediyseniz bir kulak verin de dinleyin 5 dakika 15 saniyelik şu şaheseri. özellikle de 01.39'dan itibaren bitene kadar olan muazzam güzellikteki kısmını:

james newton howard - leta's confession


newton howard'ın seri için bestelediği, harry potter serisindeki birçok besteyi (john williams'ınkiler de dahil) sollayıp geçen diğer müthiş bestelerini de bırakayım aşağıya, kulaklarınıza ziyafet çekin. belki vaktiyle gözünden, kulağından kaçan, filmleri sevmediği için üstünde durmayan kişilerde hayret ettirici bir aydınlanmaya sebep olurlar:

newt releases the thunderbird/jacob's farewell


tina takes newt in/macusa headquarters


blind pig


a close friend


newt says goodbye to tina/jacob's bakery


end titles


dumbledore's theme


leta's theme


leta's flashback


salamander eyes


blood pact


wands into the earth


restoring your name


the crimes


colleen atwood ilk filmdeki çalışmasıyla en iyi kostüm tasarımı dalında oscar ödülü almış ve büyücülük dünyası filmlerinin ilk (ve şimdilik tek) oscar ödülünü getirmişti. bu serinin planlandığı gibi 5. filmine kadar çekilip bitirilmesini, yolda bir yerlerde bütün büyücülük dünyası filmlerini yapan asıl adam olan prodüksiyon tasarımcısı stuart craig'in ve en iyi özgün müzik kategorisinde de james newton howard'ın oscar ödülü kazanmalarını çok isterim. çünkü bu adamlar bu ödülleri hak ediyorlar. belki beyhude hayaller farkındayım ama umut da fakirin ekmeği işte :)