Jan Vesely Ayrılığının FB İçin O Kadar da Kötü Olmadığına Dair Mantıklı Gerekçeler

Fenerbahçe Beko'nun 2014 yılından beri değişmez bir parçası olan Vesely Barcelona'ya transfer oldu ve FB taraftarlarında genel olarak hayal kırıklığı yarattı. Peki bu gidiş FB için o kadar da kötü olmayabilir mi? Olası sebepleri derledik.
Jan Vesely Ayrılığının FB İçin O Kadar da Kötü Olmadığına Dair Mantıklı Gerekçeler

Temel sebepler

vesely'nin nasıl bir kambur olduğuna, kendisi gibi hiçbir oyuncunun neden bulunmadığına, neden 2016'dan beri "nba'e dönecek" goygoyu dönmesine rağmen kendisine teklif dahi gelmediğine dair sebepler... vesely maalesef çağdışı bir oyuncu ve nedenlerine değineceğim.

1. dizlerinden kronik sakat. vesely bugüne kadar avrupa'da gördüğüm en atletik oyunculardan biri olabilir. ama 2016'dan beri geçirdiği diz sakatlıkları kronikleşti ve artık 32 yaşında. 32 yaşında, kronik sakat bir oyuncuya söz konusu maaşı (barcelona teklifi 1.8 milyon euro net, vergiyle 2.5 milyon euro olmak üzere 3 yıllık sözleşme) vermek hatadır.

2. oyunu sorunlu. günümüzde iki tip pivot var. biri mobil ve savunmacı uzun. bu prototipin avrupa örnekleri dunston, hines, udoh, davies gibi isimler. ikincisi ise şutör uzun, bunlar savunmada sorun olsa da hücumda alan açarlar, tıpkı melli, pleiss, voigtmann gibi. vesely bunların ikisi de değil. şutu sorunlu, savunması da modern değil. her hücumda kısa ile eşleşen pivot yok dünyada. 2017'de tutsa da takımlar bunu çözdü, her seferinde içerideki ters eşleşmeye oynamaya başladılar. kendisinin zaaflarını kapatacak modern bir uzun (melli, udoh) olmadıkça da fenerbahçe sorun yaşamaya başladı.

3. modern basketbolda hiç yeri yok. çember korumuyor, istikrarlı şut atamıyor, rakip uzunlarla temastan kaçınıyor. böyle uzunun olduğu yer yok artık. dunston'la hines'ın 36 yaşında bile iddialı takımlarda oynama sebebi bu, pleiss'ın euroleague finalinde 20 sayı atarak maç almasının sebebi bu. basketbol artık elinizdeki alanı ne kadar verimlilikle kullandığınıza göre biçimlenen bir spor. hücumda bu verimi artırmanız lazım (4 şutör-1 iç oyuncu), savunmada da rakip için düşürmeniz lazım (değişim savunması ve çember koruyucu). fenerbahçe'nin bjelica, udoh ve melli'siz neden final four göremediğini düşünmenizi öneririm. vesely yukarıda saydıklarımdan sadece değişme savunmasını verimlilikle yapıyor ama onun için de yanında ikinci bir uzun olmalı. halbuki bu iş tek uzunla olur, o uzun da mümkün mertebe rakip kısayla eşleşmez.

böyle bir oyuncuyu, 32 yaşında ve kronik sakatken şu maliyetle tutmazsınız. hele ki bu oyuncu size 2 final four finaline mal olmuşsa (2016 cska, 2018 real). 2019-2020'deki oyunu son kurşunuydu ama sakatlığıyla beraber gene geri gitti ve bu kadar sakatlanan ve oyun stili bu kadar sorunlu olan bir oyuncuyu takımın 1 veya 2 numaralı adamı yapma lüksümüzün olduğunu hiç sanmıyorum.

Vesely'nin Washington günlerinden bir kare.

vesely'nin en iyi oynadığı dönemler, pota altını ekpe udoh ile paylaştığı dönemlerdi

bu açıdan denilebilir ki vesely, ekpe udoh kadar lider bir oyuncu değildir ve aklımızdaki en bariz örnek olan cska finalini de hatırlarsak stres yönetimi iyi bir oyuncu da değildir. yukarıda bir arkadaşın dediği gibi fenerbahçe, vesely yerine daha az spektaküler ama daha istikrarlı bir uzunla oynasaydı belki de euroleague'de üç şampiyonluk üst üste yaşayacaktı. misal vesely kadar şaşaalı bir uzun olmayan tibor pleiss'ın efes'in real madrid finalinde ne kadar kıymetli işler yaptığını hepimiz gördük.

vesely iyidir hoştur ama abartıldığı kadar da büyük bir oyuncu değildir. takımın omurgasından ziyade çok iyi bir tamamlayıcısı rolüne uygundur. yanında udoh gibi oyun kurma özelliği ve basketbol iq'su yüksek bir dört numara ile çok iyi iş çıkarır, ama artık bir yandan da sakat. çok beklentiye girmemek lazım.

Final yorumu

hemen hemen iyi gün dostu bir oyuncudur vesely. iskeleti oturmuş bir takımda fark yaratır. çok iyi tamamlayıcı oyuncudur. hiçbir zaman esas oğlan değildir. yanında tamamlayıcı bir oyuncu varsa parlar da parlar ama tek kalırsa tüm defoları göze batar. çok maç kazandırır ama şampiyon yapmaz. her sene 1.5-2 ay temiz sakatlık yaşar ardından 1-1.5 ay da toparlanma süreci derken sezonun hemen hemen yarısında off'dur kendisi. oynadığı sürelerde de istikrarsızdır

şimdi burada vesely'yi fazla gömmüş gibi görünebilirim. ben burada vesely'nin olumsuz özelliklerini saydım ve bunlar haricinde mükemmel bir oyuncudur. ancak sorun şu: vesely'nin böyle özellikleri varken oynadığı 8 sezonun 6'sında esas oğlan muamelesi yapan yönetimi suçlarım ben. el şampiyonu olduğumuz sezon udoh ile çok iyi bir ikili oluşturmuştu. her sene alınan uzunlardan tek beklentimiz vesely'yi dinlendirmesi oldu. bu durum da vesely'yi gerek fiziksel gerek de mental olarak çok yıprattı.

gitmesi iyi mi oldu? vesely'nin yanına en az onun kadar iyi bir oyuncu alınsaydı üzülürdüm. ama yine boş beleş adam alıp vesely'ye bel bağlayacaklardıysa gitmesi hem bizim hem de onun için hayırlı olacaktır.