Japonya'da Sayıları Gittikçe Artan 30 Yaş Üstü Bakir Erkekler: Yaramiso

Japonya'da, ilişki kurmada zorlanan 30 yaş üstü bakir erkekleri tanımlamak için "yaramiso" terimi kullanılıyor. Yaramiso erkeklerinin özelliklerine ve neden ilişki kuramadıklarına bir bakalım.
Japonya'da Sayıları Gittikçe Artan 30 Yaş Üstü Bakir Erkekler: Yaramiso

japonya'da, bizim bakir dediğimiz hiç cinsel ilişkiye girmemiş erkeklerin sayısı son yıllarda toplam erkek sayısının 4'te 1'ine yükselmiş. bu hal o kadar yaygın ki, ileri yaşta olup halâ bakir olanlara bir isim bile verilmiş. yaramiso!

neden 30'lu yaşlardaki japon erkekleri amerika'daki ya da avrupa'daki, hatta türkiye'deki hemcinsleri gibi daha erken yaşlarda cinsel ilişkiye girmemiş oluyor ve bu sayede yaramiso olarak adlandırılıp bir sosyal sınıf haline geliyor? iyi bir soru! her ne kadar japonya bize uzak bir ülke ve uzak bir kültür olsa da cevabını bulmaya çalışalım;

en başta, japon weekly playboy dergisinin "bir yaramiso'nun tipik özellikleri" başlığı ile verdiği tipik yaramiso özelliklerine bakalım

- bir yaramiso ilerleyen yaşına rağmen çevresine bekar ve bakir olmaktan dolayı mutlu olduğunu hissettirmeye çalışır.

- bir yaramiso'nun çalıştığı yerlerde bekar bir kadını bulmak zordur.

- yaramiso, bir kadına bakar ve o anda o kadının da kendisini kestiğini düşünür. evet, kadın da ona bakıyordur. bakmıyor ise de mutlaka bakmamak için kendisini zorluyordur ama bakmaya içi gidiyordur.

- kadınlara yönelik porno sitelerinde gezinen internet kullanıcılarının çoğu belki de yaramisolardır. çünkü kadınların sekste nelerden daha çok hoşlandıklarını anlamaya gayret ediyorlardır.

- yaramisolar stil sahibi kadınların genelde vejetaryen olduklarına inanırlar. o yüzden kendileri de sağlıklı yaşam bahanesiyle vejetaryenliği benimserler.

- bekaret hakkında olumlu bir bakış açısı sağlayan bloglara veya radyo programlarına dikkat ediyorlardır.

- mutlaka geçmişte kalmış bir kadını unutamayarak yıllarını geçirmişlerdir.

- bir yaramiso, ideal kadından bahsettiğinde etraftaki herkes güler.

gelelim japonya'da neden bu kadar çok ve her geçen gün daha da çoğalan sayıda bakir yaramisoların bulunduğuna

bir teoriye göre, yaramiso'nun eş bulması zor çünkü kendi demografilerindeki kadınların çoğu zaten eş bulmuş ve kadınların genelinin herhangi bir yaramiso ile gerçekleşmiş bir cinsel deneyiminin olmaması yaramisoları çekici olmaktan çıkarıyor. demek oluyor ki, yaramisoların sayılarının diğer yerlere göre nispeten yüksek olduğu coğrafyalarda erkek nüfusu kadın nüfusundan biraz daha fazla. ve bir kadın daha önce herhangi bir cinsel deneyim yaşamamış bir yaramiso ile vakit kaybetmektense, sağlama oynayıp deneyimli bir partneri seçiyor. 

diğer bir teori ise, ekonomideki gerilemeler ile birlikte birçok erkeğin finansal istikrarını kaybetmesini müteakip özgüvenini de kaybetmesi olasılığı. küresel finansal küçülme fenomeni yaramisolar için kadınlarla tanışmayı daha da zor hale getiriyor. bu teori mantıklı olsa da bana göre zengin ya da fakir, her coğrafyadan her tür erkek tipi mutlaka bir dengini bulur. bu yüzden bence yaramisoların genel bir eksiği de finansal duruma bağlı olmaksızın özgüven eksikliği olmalı. diyeceksiniz ki "yeteri kadar parası olmadığı için haddini biliyor ve icraate girişmiyor". bu da başka bir bahsin konusu olur çünkü aynı zamanda gayet zengin ve heteroseksüel yaramisoların olduğunu da unutmamak lazım. şimdilik konuyu dağıtmadan yaramisolara devam edeyim.

japonya'daki bu yaramiso olgusu o kadar yaygın bir hal almaya başlamış ki, girişimci ruhlu insanlar da bu durumdan faydalanma ve bu durumu nakit paraya dönüştürmeye girişmişler. yaramisolara yönelik seks ve cinsel hayat ile ilgili bilgiler verip, danışmanlık faliyetlerinde bulunan işletmeler kurulmuş. hatta hayatımda duyduğum en acayip meslek isimlerinden birisi kendisini yaramisolara eş bulmaya adamış gibi duran "evlilik partneri arayan yaramisolar için pazar analistliği". gerçekten akıllıca.

dünyada gittikçe zorlaşan hayat koşulları malumunuz. japonya gibi gerçekten pahalı bir yerde, her geçen gün artan miktarda yaramiso olması, ileriki yıllarda yaramisoların zorlaşan küresel hayat koşullarında sayılarının daha da artacağı anlamına geliyor. zorlaşan hayat koşullarını da hesaba katan japon weekly playboy dergisinin yaramisolara tavsiyesi bu açıdan beni iyi güldürdü: "ütü sıcakken vur!"

kaynaklar: ndtv.com, tokyoreporter.com, seeker.com