Japonya'da Yolcuların Yanmaktan Son Anda Kurtulduğu Uçak Kazasındaki İhtimaller

2 Ocak günü Japonya'nın Tokyo şehrinde bulunan Haneda Havalimanı'nda bir yolcu uçağı ile sahil güvenlik uçağı pistte çarpıştı. Yolcu uçağındaki 300'den fazla mürettebat ve yolcu tahliye edilirken, sahil güvenlik uçağındaki 6 kişiden 5'i hayatını kaybetti.
Japonya'da Yolcuların Yanmaktan Son Anda Kurtulduğu Uçak Kazasındaki İhtimaller
Creative Commons

göründüğü kadarıyla sahil güvenlik uçağının piste girmesi, o sırada inişi gerçekleştirip yavaşlamakta olan (bkz: roll out) japan airlines uçağı ile çarpışması sonucu meydana geliyor kaza.


5 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili birkaç ihtimal söz konusu

- japan airlines uçağı iniş müsadesi almadan inişi gerçekleştirmiş olabilir. bu ihtimal çok düşük, hatta sıfıra yakın. her ne kadar sivil havacılık kurallarına aykırı olsa da, iniş müsadesi olmayan bir uçağın buna rağmen iniş yaptığı piste hiçbir atc (hava trafik kontrolörü) uçak almaz.


- atc'nin hata yaparak, sahil güvenlik uçağına iniş yapılmakta olan piste giriş müsadesi vermesi. yukarıdakine göre bu ihtimal daha yüksek ama iniş kalkış trafiklerini takip eden kule hatayı anlayıp iniş trafiğini pas geçirirdi. hatayı anladı mı anlamadı mı, farkettiğinde pas geçirecek zamanı oldu mu, pas geçme talimatı verdiyse bile iniş trafiği pas geçmek için yeterli şartları sağlıyor muydu, orasını şimdilik bilemiyoruz.


- sahil güvenlik uçağının taksi yolunu karıştırıp, taksi yolu yerine piste girmesi ya da piste giriş müsadesini yanlış anlayarak piste girmesi. haneda büyük ve çok sayıda piste paralel taksi yolları olan bir meydan. şimdilik en kuvvetli olasılık bu gibi görünüyor. yeni bilgiler gelince olayın sebebi daha iyi anlaşılır. çözümü karmaşık olan bir kaza değil.