Jeff Bezos'un Google Hisselerine Kahvaltı Sırasında Aniden Ortak Oluşunun Hikayesi

Amazon'un kurucusu ve dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos'un çeşitli yatırımları arasında Google da var. İşte bunun komik hikayesi.
Jeff Bezos'un Google Hisselerine Kahvaltı Sırasında Aniden Ortak Oluşunun Hikayesi

jeff bezos'un güneş altında dünyanın en zengin kişisi olduğu biliniyor. tabii ki resmi olarak açıklama yapanlar arasında. yoksa belki kim bilir ne servetler vardır...

amazon hikayesini zaten az çok herkes biliyordur. asıl bana ilginç gelen hikaye diğer yatırımları. bunlardan birisi mesela google.

amazon’u kurduktan dört sene sonra jeff bezos, google’ın fonlama turu tamamlanmasına rağmen kuruculara ısrar ediyor, alttan giriyor üstten çıkıyor 1998 senesinde kişisel fonundan 250,000 dolarla google’a yatırımcı oluyor. bundan önce de amazon junglee diye başka bir şirketi satın alıyor, bu bir hintli online evlere servis şirketi. şirketi kuran eleman da ram shriram diye bir hintli. bu hint fakirinin şimdi 2,2 milyar dolar serveti varmış. ona geleceğiz.

şimdi bu ram shriram olacak ala gavat, amazon’a giriyor yönetici olarak. fakat meğerse bu daha öncesinde iki tane stanford öğrencisine danışmanlık yaparmış. kim bu iki genç? sergey brin ve larry paige. yani google’ın kurucuları. ve 1998 yılının şubat ayında gitmiş google’a 250,000 dolar yatırımla ortak olmuş.

6 ay sonra jeff bezos karısıyla bay area’da tatil yaparken shriram’a yalvarıyor, ne olur beni bu elemanlarla tanıştır diye. shriram peki diyor ve evine kahvaltıya çağırıyor (dünyanın en zengin kahvaltısıdır herhalde). kahvaltıda brin ve paige arama motorlarının nasıl işlediğini anlatıyorlar. jeff çayından hüüüüüürp! diye bir yudum alıyor, ağzındaki bageli ıslatıyor (buraları dramatik etki yaratmak için uyduruyorum) ve diyor ki “tamam aga, beni de yazın.” paige ve brin birbirine bakıyor, nereden çıktı bu mına kodumun keli, sanki senin parana kaldık der gibi. ama öyle bir şey demiyorlar tabi, misafir sonuçta. neyse bu misafir sanatçı bezos, yenilmez gönül çıkıyor. ısrar ediyor. shriram zor ikna ediyor gençleri çünkü erken fonlama turu tamamlanmış. fakat tabi o zamanlarda bile hayvan gibi zengin olduğu için bezos (1,6 milyar dolarlık şirketi var, ceo filan, boru değil) diyorlar ki zengin adamdan zarar gelmez.

ve jeff bezos, 250,000 dolar (bugün aşağı yukarı ümraniye’de bir ev parası) vererek ortak oluyor.

2004 senesinde google halka arz ediliyor (ipo ya da initial public offering denilen hadise) ve jeff pezosuna kaç hisse düşüyor? 3.3 milyon hisse. evet.

peki şimdi bir adet google hissesi kaç dolares?

şimdi baktım. goog hisse koduyla nasdaq’da işlem gören hissenin değeri 1,513.64 dolar.

yani? yuvarlak hesap bir hisse 1513 dolar desek. 3,3 milyon hisse ne yapar? 4,992,900,000 dolar. rahatlıkla yuvarlayıp 5 milyar dolar yazabilirim ama yapmayayım haydi. dünyanın en zengin kahvaltısı derken haksız mıyım? tam zengin kalkışı olmuştur herhalde.

tabi bu dediğimiz hala hisseleri tuttuğu varsayımına dayanıyor, arada bir yerlerde satmış galiba. yani 5 milyar dolara satmasın da 3 milyar dolara satmış olsun, yine güzel para kanka.

zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. herif amazon’u garajdan alıp dünyanın en büyük şirketi haline getirmeseymiş, ense yapıp hiç kasmadan kalan saçları da dökmeden göt büyütseymiş de dolar milyarderiymiş zaten. bu arada gitmiş bir ara uber’e 3 milyon dolar yatırmış, o yatırımı da uber halka arz edildiğinde 400 milyon dolar olmuş. sallıyorum gibi geliyor değil mi? daha airbnb, twitter, basecamp falan bir sürü böyle yatırımı var. şu pandemide hemen herkes zarar etti bu pezevenk salgın hastalığı bile kaldıraç (leverage) olarak kullandı. bir ayrıldığı karısına para kaptırdı, kadın da allah için gayet medenice ayrıldı. başının gözünün sadakası olsun. gerçi baktım ona da 38 milyar dolar vermiş settlement bedeli. medeni olmayıp ne yapsın?

merak ettim şu hint fakiri ne yapmış diye. hani şu google’ın erken yatırımcısı olan ram shriram. ekim 2019’da 2.2 milyar dolarmış serveti. onun da bir ara 3,4 milyon google hisse senedi varmış. yarısını satmış filan işte, para lazım oldu zaar. gözü tok işte herifin belli. halbuki takılsaydı bizim kelin peşine şu an taj mahal’i filan almıştı. ha istese yine alır mı? bence alır. yanına da hannibal gibi fillerden oluşan bir ordu alır.

jeff bezos’un serveti bu arada 180,2 milyar dolar olmuş. twitter’dan mesaj attım “what do you get someone who already has everything?” yani her şeye sahip olan birisine ne verebilirsin ki? diye.

what? dedi. yani “ne?”

tabii ki “serpme kahvaltı” dedim. demek istedim daha doğrusu şöyle samimi candan bir anadolu insanı (anatolian shepherd) görüntüsü çizmek babında. tam hatırlayamadım serpmenin ingilizcesini şimdi “open buffet breakfast” desem tam anlamı vermiyor, breakfast desen yavan kaçıyor, bir de buffet warren buffett’ı çağrıştırır diye düşündüm. “spread breakfast” dedim. bloklamasa iyiydi...