Jim Carrey'li Filmini Severek İzlediğimiz The Mask'in Çizgi Romandaki Orijinal Hikayesi

Evet, The Mask filmi ve çizgi filmi de esasında bir çizgi roman uyarlaması. Peki orijinal hikayede genel olarak neler oluyor? Bir bakalım.
Jim Carrey'li Filmini Severek İzlediğimiz The Mask'in Çizgi Romandaki Orijinal Hikayesi

anne sevgisi, bebek kokusu, yavru köpekler, fırından yeni çıkmış sufle, kısacası hayattaki her güzel şey gibi aslen çizgi romandan uyarlanmış olan film, ve sonrasında çizgi filmdir the mask.

bu orijinal seride film ve çizgi film evreninin aksine stanley ipkiss hiç de sevilesi olmayan bir tırtodur. çizgi romanın çok başlarında maskeyi kullandığı için kıyı kıyı delirmeye başladığından, sevgilisine şiddet uygulayan, bir mahalle dolusu sivil ve polisi öldüren bir manyağa dönüşür ve sevgilisi tarafından sırtından vurularak ölür.

Catherine ve Stanley.

sonradan maskenin pek çok başka sahibi olur. maske karakterinin farklı enkarnasyonları "big head killer" olarak ün yapar. maske, kendisini giyen insanın karakterini az çok yansıttığından bunların bir kısmı (örneğin bir dönem maskeyi takan 17 yaşında anarşist bir genco grubu- the mask strikes back) zararsız şakacılardır. bir kısmı (the mask: the hunt for green october) sadece 1-2 kişiyi kaza ile öldüren, aslında iyi niyetli kişilerdir.


ancak çoğu insan maskeyi taktığında, kendisini onlarca kişinin ölümünden sorumlu seri katiller olarak bulur. bu nedenle maske kötülüğe çok elverişli, ama nihayetinde nötr bir güç olarak tanımlanabilir. sinema ve çizgi film evreninde maske tahtadandır, ve loki'nin maskesi olarak geçer. çizgi roman evreninde ise kökeni voodoo'dur ve yeşim taşından mamüldür.


maskenin satışları çok iyi gidince dark horse, "the mask: world tour" serisinde maskenin o dönem kullanıcısı olan emekli bir askeri bütün dark horse çizgi roman evrenlerinden geçirerek o dönem yayınladıkları diğer çizgi romanları pazarlamaya çalışmıştır. benim şahsi kanaatim, serinin nispeten zayıf bir halkası olmuştur.


joker ve lobo da bir dönem maskeyi takmışlardır. bir batman/spawn crossover çizgi romanı kadar kötü olmasa da, lobo ile olan epey senaryosuzdur. joker ile olan pek fena sayılmayabilir.

dark horse comics bastıkları tamamlanmış çizgi roman serilerini "omnibus" adıyla ciltlere toplayıp satarken the mask için de iki tane omnibus cildi yayınlamıştır. uygun fiyatlara şuradan erişebilirsiniz:

https://digital.darkhorse.com/…sk-omnibus-volume-1/
https://digital.darkhorse.com/…sk-omnibus-volume-2/

beleşe ise şuradan erişebilirsiniz:
http://www.readcomics.tv/comic/the-mask-omnibus

The Mask Filminin Kült Dans Sahnesinden Daha Önce Fark Etmediğimiz Klas Bir Detay

X-Men: Dark Phoenix Hikayesinin Çizgi Romanlarda Yer Alan Orijini