JK Rowling'in Harry Potter'dan Sonraki Serisi Strike Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

JK Rowling'in, ülkemizde de Türkçe olarak yayınlanan yeni serisini duymuş ancak nedir, ne değildir pek bilmeyenler için rehber niteliğinde bir yazı.
JK Rowling'in Harry Potter'dan Sonraki Serisi Strike Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

jk rowling: tam on yıl önce bugün (14 temmuz 2013) robert galbraith mahlasını kullandığı, bu mahlasla the cuckoo's calling (guguk kuşu) adında bir polisiye dedektiflik kitabı yazdığı ve bu kitabın cormoran strike adında yepyeni bir polisiye/suç romanları serisinin ilk kitabı olduğu açıklanmış olan yazar.

kitap tanınmamış bir yazarın ilk kitabı olarak piyasaya sunulduğu 4 nisan 2013 tarihinden j. k. rowling'in kimliğinin ifşa edildiği 14 temmuz 2013'e kadar geçen üç aylık süre zarfında kendi başına toplam 1.500 adet baskı satmış, bunlara ek olarak e-kitap, sesli kitap ve kütüphane baskıları da 7.000 adet olmak üzere toplamda 8.500 adet satılmıştı. ilk kitabını yayınlamış olan bu tanınmamış yazarın aslında dünya devi harry potter'ın yazarı j. k. rowling olduğu ortaya çıktığında ise kitap bir hafta içinde 17.662 adet satılarak bir anda amazon'un en çok satılan kitaplar listesinin zirvesine yerleşmişti.

o günden bugüne kadar cormoran strike serisine hepsi ayrı ayrı bestseller olan ve ödüller kazanan altı tane yeni kitap eklendi. rowling'in toplam 10 kitap olacağını açıkladığı serinin 7. kitabı önümüzdeki eylül ayında (26 eylül 2023) yayınlanacak.

serinin (şimdilik ilk dört tanesi) türkiye'de de pegasus yayınları tarafından piyasaya sunulan kitapları sırasıyla şöyle

1. kitap: the cuckoo's calling - guguk kuşu

2. kitap: the silkworm - ipekböceği

3. kitap: career of evil - kötülük kariyeri

cormoran strike - orijinal kapaklarıyla ilk üç kitap


4. kitap: lethal white - ölümcül beyaz


5. kitap: troubled blood (henüz türkiye'de yayınlanmadı)


6. kitap: the ink black heart (henüz türkiye'de yayınlanmadı)


7. kitap: the running grave (dünyada 26 eylül 2023'te yayınlanacak)


kitapların iyiden iyiye tanınıp popüler olmasından sonra 4. kitaptan itibaren kapak tasarımlarında yenilenmeye gidildi ve ilk üç kitap da kapak tasarımları buna uygun olacak şekilde yenilenerek tekrar basıldı:

en güncel kapaklarıyla cormoran strike serisi


cormoran strike serisi nedir, ne değildir diye merak edenler için anlatalım

normalde askeri polis olan, ingiliz ordusundaki özel araştırma biriminde (special investigation branch) yıllarca görev yapan cormoran strike, afganistan savaşı sırasında devriye gezerlerken araçlarının mayına denk gelmesi sonucu yaşanan patlamada sağ bacağının yarısı koptuğu için emekliye ayrılmak zorunda kalmış eski bir askerdir. ordudan ayrılınca en iyi bildiği işi yapmaya devam edebilmek için londra'nın soho bölgesinde bulunan denmark street'te küçük bir ofis açmış ve özel dedektiflik yapmaya başlamıştır. çoğunlukla eşlerini ya da sevgililerini aldatan kişilerin izini sürdüğü basit ölçekli vakalara bakarak geçimini sağlamaya çalışmaktadır. gazeteye verdiği iş ilanına bir gün geri dönüş yapılır ve geçici iş bulma kurumundan bir haftalık asistan olarak gönderilen robin ellacott adında güzeller güzeli bir kadın cormoran'ın ofisine gelir. o günden itibaren cormoran ile robin harika bir takım oluşturacak ve dedektiflik bürosunun şöhretini bütün ülkede duyuracak bir çok yüksek profilli cinayet vakasını çözeceklerdir. tabii birbirlerine yavaş yavaş aşık olmaya başlayarak ama özel hayatlarındaki çalkantılardan dolayı bu aşkı nafile bir çabayla yok saymaya çalışarak.

cormoran strike serisinin harry potter serisi gibi 7'den 77'ye bütün yaş grupları tarafından okunması için tasarlanmış bir seri olmadığını özellikle belirtmek gerek. cormoran strike sadece yetişkin okurlara hitap eden, karanlık ve dehşet verici cinayet olayları ile taciz, tecavüz, çocuk istismarı, ensest, ruh ve akıl hastalıkları, sağ ve sol siyaset, eşcinsellik gibi ciddi konuları işleyen, daha niş bir okuyucu kitlesini hedefleyen, bu nedenle daha sessiz ama derinden ilerletilen bir seri. zaten farkındaysanız harry potter serisinde olduğu gibi reklamlarının ve promosyon kampanyalarının da dört bir tarafta çılgınlarcasına yapıldığını görmüyorsunuz. tamamen bilinçli olarak uygulanan bir strateji. üstelik bir polisiye/dedektiflik serisi olmasına rağmen harry potter serisinin kitaplarından alışık olduğumuz şekilde soluk soluğa maceralar, arkası arkasına gelen aksiyon sahneleri ve bir heyecan kasırgası şeklinde ilerlemiyor.

başka türlü bir dedektif: cormoran strike

cormoran ve robin ikilisi bir yandan ele aldıkları cinayet vakalarını çözmeye çalışırken bir yandan da özel hayatlarındaki iniş çıkışlarla boğuşuyorlar. cinayetlerle ilgili şüpheli ya da tanık olan kişilerle uzun uzun görüşmeler yapıyorlar. hem iki ana karakterin hem de her kitaptaki cinayet vakasının taraflarını oluşturan kişilerin hayatlarının çok detaylı hikayelerini okuyoruz. gerektiği yerlerde gerektiği kadar aksiyon ve gerilim oluyor ancak günümüzün benzer polisiye eserleri gibi aksiyona dayalı soluk soluğa macera kitapları şeklinde ilerlemiyorlar. hatta polisiye romandan daha çok karakter draması bile denebilir bu seri için. rowling'in delicesine detaylı renkli karakterler yaratmak ve bu karakterleri oynatmak konusunda tam bir gövde gösterisi yaptığı söylenebilir.

cormoran strike 7'lisi


"hemen bir sonraki bölümde ne olacağını görmeliyim" hissiyatıyla tırnaklarınızı kemirerek okumadığınız, ağır ağır ilerleyen ama bittiklerinde tadı damağınızda çok güzel yer eden ve bir sonraki kitabını okumak için sabırsızlandığınız bir seri cormoran strike. rowling'in capcanlı tasvirleriyle her kitapta mükemmel bir londra ve ingiltere turu yaptırmaları da cabası. o yüzden şiddetle tavsiye ettiğim bu seriyi okumayı düşünenler ama bol aksiyon ve heyecan bulmayı bekleyenler olursa serinin kitaplarını bu beklentiyi bir kenara bırakarak okumalarını tavsiye ederim.

rowling'in robert galbraith olarak ifşası da tam burada ve bu entryde anlatmamız gereken bir olay çünkü detaylarını bilen çok az, kulaktan duyma bilgisi olan çok fazla.

huzurlarınızda robert galbraith

robert galbraith ifşası rowling'in kendisini de bir ara temsil etmiş olan avukatlık bürosu russells solicitors'taki bir avukatın, eşine guguk kuşu'nu aslında harry potter'ın yazarının kaleme aldığını söylemesi ve sonrasında kadının da bunu paylaştığı bir arkadaşının twitter'dan the sunday times gazetesine haber uçurmasıyla gerçekleşmişti. avukatın çalıştığı firma özür dilemek zorunda kalmış ve soldiers' charity'e (askerlerin yardım derneği) makul bir miktarda bağışta bulunmuştu.

huzurlarınızda cormoran strike

bağışın rowling ve ajansı yerine bu kuruma yapılmasının sebebi ise kitap serisinin baş kahramanı olan cormoran strike'ın afganistan savaşı'nda mayın patlaması sonucu sağ bacağının yarısı kopmuş ampüte bir asker gazisi olması ve rowling'in kitabı yayınevlerine gönderirken mahlası olan robert galbraith personasını inandırıcı kılabilmek için kopyaların yanına onun da askeriyeden emekli, kitap yazmaya hevesli bir subay olduğu şeklinde cvler eklemiş olmasıydı. rowling bağış parasını kendisi almamış, askerlere yönlendirmişti.

tabii bu ifşa yapıldıktan sonra hiçbir tanıtımı ve reklamı yapılmamış, haliyle de harry potter serisinin hiçbir kitabı kadar çok satmamış, ancak sözde ilk kitabını yazan bir yazarın kendi halindeki bir polisiye kitabı olarak polisiye kitapları türünde oldukça normal bir satış grafiği göstererek 8.500 adet satılmış bu kitaptan, ilk defa rowling'in adının afişe edilmesiyle haberdar olan bir çok kişi ifşa olayının planlı bir şekilde yapıldığını, kitap satılmadığı için rowling ve ekibinin gerçeği el altından sızdırdığını dillendirmişti. ancak durum böyle değildi.

graham norton ve robert galbraith

rowling düzenli olarak radyo programlarına katıldığı ünlü ingiliz komedyen graham norton'ın programında, olay açığa çıkınca kendisi ve ekibinin şok geçirip dört gün boyunca bunu kimin sızdırmış olabileceğini bulmaya çalıştıklarını, çünkü çok sınırlı sayıda kişinin bunu bildiğini söylemişti. niyeti kimliği açığa çıkmadan önce serinin en azından üç kitabını yayınlayabilmekti.

ancak ilk kitabını yazmış olan birinin nasıl olup da bu kadar kompleks bir işe imza atabildiği konusunda işkillenen the sunday times gazetesi zaten olayı çoktan eşelemeye başlamış, kitabı yapay zekalara falan okutturmuş, bbc de dizi ya da film uyarlamaları konusunda kitabın telif haklarını satın alabilmek için bağlı bulunduğu ajanstan izin alıp robert galbraith'le görüşme yapmak için randevu koparmaya çalışmış, ancak rowling olay ortaya çıkmasın diye birkaç kere bahaneler uydurarak görüşmelere gitmemişti. bu nedenle ifşa olduğunda ilk olarak bunu bbc'nin yaptığını düşünmüşlerdi ama gerçek sonradan ortaya çıkmıştı.

rowling the independent gazetesine verdiği röportajda eleştirilere yanıt verirken bu ifşayı kendisinin, yayıncısının ya da ajansının bir pazarlama hamlesi olsun diye kasıtlı olarak yapmadığını, kitap satış rakamlarını bu kadar önemsiyor olsa robert galbraith oyununa gerek duymadan seriyi en başından beri j. k. rowling olarak kendi adıyla ve çok daha gösterişli tanıtım kampanyalarıyla yayınlayacağını söylemişti.

mahlas kullanarak yazmasının sebebinin harry potter'ın devasa popülaritesi ve başarısından dolayı 10 yıldan fazla bir zaman boyunca son teslim tarihlerine kitap yetiştirebilmek için büyük baskı ve stres içinde çalışmak zorunda kalması ve harry potter sonrasında kendisine yönelik tekrar devasa bir beklenti durumu oluşmadan, sanki ilk defa kitabı yayınlanacak olan tanınmamış, sıradan yeni bir yazar gibi, teslim tarihleri ve "yeni harry potter" beklentilerinin yarattığı baskıyı hissetmeden, felsefe taşı'nı yazdığı günlerdeki gibi özgürce kitap yazabilme arzusu olduğunu söylemişti.

robert galbraith ismi nereden geliyor?

bu arada robert galbraith ismi transfobi kavgalarının başladığı günlerden beri organize yalan bilgi olarak yayılıp benimsetilmeye çalışıldığı gibi, vaktinde eşcinselleri heteroseksüel yapmaya çalışmış olan gay conversion terapisti robert galbraith heath denen adamdan falan gelmiyor. robert ismi rowling'in en sevdiği politikacı olan robert f. kennedy'den ve galbraith soyadı da kadim bir ingiliz/gal soyadı olan galbraith'ten geliyor. zaten geçtiğimiz sene içinde bu konuda yazılan bir tweete verdiği cevapta on yıl önce bu mahlası seçerken robert galbraith heath denilen adamdan haberinin bile olmadığını söylemiş, böyle tatsız bir rastlantı yaşanmış olmasından ve bunun gerçek sanılmasından dolayı üzgün olduğunu belirtmişti. bu nedenle kadına nefret kusup cancel etmek için organize şekilde hareket eden ve 2013'te keşfedemedikleri eşcinselleri dönüştürme terapistini transfobi kavgaları sırasında bir anda keşfediverip amerika'yı keşfetmiş gibi davrananların dezenformasyonlarından uzak durun.

cormoran strike serisinin tamamı, yazan kişinin j. k. rowling olduğu çoktan ifşa edilmiş olmasına ve bunun artık herkes tarafından bilinmesine rağmen kapaklarında robert galbraith adıyla yayınlanıp bitirilecek. bu keyifli oyun bozulmayacak.

böylece j. k. rowling de edebiyat dünyasında oldukça yaygın olan ve birçok ünlü yazar tarafından uygulanmış olan mahlas kullanarak kitap yazma geleneğiyle prestijli bir kitap serisi yayınlamış olan yazarlardan biri olarak edebiyat tarihindeki yerini alacak.