John F. Kennedy'nin Atatürk'ün 25. Ölüm Yıl Dönümü Vesilesiyle Yazdığı Mesaj

JFK'in, ölümünden sadece 18 gün önce (4 Kasım 1963) bıraktığı Atatürk hakkındaki bu mesajı daha önce görmemiş olabilirsiniz.
John F. Kennedy'nin Atatürk'ün 25. Ölüm Yıl Dönümü Vesilesiyle Yazdığı Mesaj

kemal atatürk'ün ölümünün 25. yıl dönümü anma törenine katılmaktan onur duyuyorum. atatürk adı akla, bu yüzyılın büyük adamlarından birinin tarihi başarılarını, türk halkının ilham veren liderliğini, modern dünyayı kavrayan bakış açısını ve bir askeri lider olarak cesaretini getiriyor.

çökmekte olan bir imparatorluktan, özgür bir türkiye'nin doğması, yeni türkiye'nin gururla bağımsızlığını ilan etmesi ve o zamandan beri bunu sürdürmesi, atatürk ve türk halkının başarısıdır. türkiye cumhuriyetinin doğuşundan ve o zamandan beri türkiye ve atatürk'ün başlattığı köklü değişimlerden daha başarılı bir ulusal özgüven örneği kesinlikle yoktur.

atatürk, türkiye ile amerika birleşik devletleri arasında, geleneksel olarak var olan dostane ilişkilerle derinden ilgilenmiştir. demokratik yönetimimize dikkat çekmiş ve bir keresinde adeta bir kehanet verir gibi, "şimdi arkadaşız ancak gelecekte çok daha yakın arkadaş olacağız" demiştir. şimdiki yakın ittifakımız, atatürk'ün bağımsız bir türkiye'de, özgür bir yönetim şekli için attığı sağlam temele kadar takip edilebilir. abd'nin, bizi atatürk'ün ülkesine ve atatürk'ün, türkiye'de ve dünyada kurulmasına yardımcı olduğu ideallere bağlayan bu ittifaka ortak olabilmesinden gurur duyuyorum.

bu büyük adamı ölüm yıl dönümünde selamlıyorum.

john f. kennedy

orijinal metin

i am honoured to join in commemorating the 25th anniversary of the death of kemal ataturk. the name of ataturk brings to mind the historic accomplishments of one of the great man of this century, his inspired leadership of the turkish people, his perceptive understanding of the modern world and his boldness as a military leader.

it is to the credit of ataturk and the turkish people that a free turkey grew out of a collapsing empire and that the new turkey has proudly proclaimed and maintained its independence ever since. certainly there is no more successful example of national self reliance then the birth of the turkish republic and the profound changes initiated since then by turkey and ataturk.

ataturk was deeply interested in the friendly relations that have traditionally existed between turkey and the united states. he noted our democratic governments and once said, prophetically, 'we are friends now and we will be much closer friends in the future '. our present close alliance can be traced to the firm base prepared by ataturk for free government in an independent turkey. i am proud that united states can be a partner in this alliance linking us to the country of ataturk and to the ideals which ataturk helped establish in turkey and the world.

i salute this great man on the anniversary of his death.

john f. kennedy

ses kaydı - pdf