Jüpiter Neden Güneş'in Etrafında Dönmüyor?

Jüpiter, teknik olarak Güneş'in etrafında dönmüyor.
Jüpiter Neden Güneş'in Etrafında Dönmüyor?

jüpiter, güneş sistemimizdeki en büyük gezegen. neredeyse 1300 dünya büyüklüğünde bir dev. hatta kendisi, güneş sistemimizdeki diğer tüm gezegenlerin toplamından 2,5 kat daha büyük!

jüpiter'e kıyasla bizim küçücük dünyamız:


jüpiter o kadar büyük ki, güneş'in ve jüpiter'in ağırlık merkezi güneş'in dışındadır. güneşin yüzeyine son derece yakın olmasına rağmen.

yani hem güneş hem de jüpiter, barycenter olarak da bilinen ağırlık merkezlerinin etrafında dönüyorlar. (barycenter, birbirinin etrafında dönen iki veya daha fazla cismin kütle merkezidir ve cisimlerin etrafında yörüngede olduğu noktadır şeklinde açıklanabilir) 


teknik olarak jüpiter, ve güneş işte bu barycenter etrafında yörüngede döner. yani evet! jüpiter o kadar büyük ki güneş'in etrafında dönmüyor. büyüleyici!

peki diğer gezegenler için durum ne? misal dünyamız? jüpiter'e kıyasla dünyamız o kadar küçüktür ki, bu iki cisim için barycenter güneş'in neredeyse tam merkezinde yer alır. o yüzden biz güneş'in etrafında "dönüyoruz" diyebiliriz.

küçükken hepinizi (ya da çoğunuzu) birileri şöyle döndürmüştür kendi etrafında: 


çeviren "neredeyse" aynı yerde dönmeye devam ederken çocuk onun onlarca katı mesafe kat eder. gerçekte olan ise barycenter'ınızın çevirenin neredeyse ayaklarına denk gelmesi durumudur. işte bir çok gezegen için de durum bundan ibaret.

jüpiter'e saygılarla...