Kadınlar Gerçekten de Efendi Adam Yerine Piç Adamları mı Tercih Eder?

Yılların klişesini yakın tarihli bilimsel araştırmalar ve biraz da kişisel yorumlarla incelemeye çalışalım.
Kadınlar Gerçekten de Efendi Adam Yerine Piç Adamları mı Tercih Eder?
Fight Club (1999)

hatunların efendi adam yerine piç tercihiyle ilgili akademik düzeyde çalışma bile yapıldı

ilgili makaleye göre kadınlar dark triad yani narsisizm, psikopati ve makyavelizm sahibi erkekleri daha çekici bulmaktadır. hatta sadece bu özellikler tartışılmamış. 5 büyük kişilik özelliği ile de karşılaştırılmıştır. ne bulmuşlar bakalım.

öncelikle dark triad oranı erkeklerde kadınlara göre daha yüksektir. yani bu nitelikler erkeklerle evrilmiş ya da erkeği etkilemiştir. sonuç olarak onları başarılı yapmıştır. bir çeşit evrimsel bir uyum sağlama mekanizmasıdır. bu erkekler kısa süreli ilişkilerde daha başarılıdır ve birçok eşe ulaşmaktadırlar. tabii burada sahte kara üçlemeyle karıştırmamak lazım.

üçleme hakkında geçmişte yapılan kısa araştırmalar:

narsisistik erkeklerin çok eşli olmaya daha yatkın olduğu bilinmektedir. çevresindekileri saf dışı bırakarak eşe ulaşır ama yakınlaşma sonrasında o eşten de ayrılır, daha fazla gayri meşru çocukları vardır. bu erkekler kadınlara gösteriş yaparak onları etkiler. narsisizmle görsel niteliklerin de korale olduğu bilinmektedir. makyavel erkekler sosyal manipülasyonda iyidir. kısa süreli ilişki kovalarlar. seks için aşık rolü yapabilirler. psikopati sahibi erkekler de inanç veya empati yoktur. yüzeysel bir etkileyicilik ve yanıltıcı tekniklerle cinsel açıdan sömürücü nitelik taşırlar. bu özelliklere sahip erkeklerin sosyal ilişkileri genellikle iyidir ve iyi bir ön izlenim bırakırlar. sonuçta kadınları etkilerler.

geçmiş çalışmalarda literatür genellikle bu erkeklerin kendi verdikleri bilgilere veya fiziksel niteliklerin sağladıklarına dayanmaktadır. oysaki güncel bir makalede kadınların dark triad sahibi erkeklere ne tepki verdiği araştırılmıştır ve fiziksel özellikle denklem dışındadır.


çalışmada üniversiteye giden yaş ortalaması 19.4 olan 128 kadınla online araştırma yapılmıştır. çalışmada 5 büyük testiyle de ilişkilendirme yapılmış ve dark triad sahibi erkeklerin kadınlar tarafından kesin şekilde daha çekici bulunduğu belirtilmiştir.

makalede şöyle güzel bir açıklama yapılmış:

"women, particularly in respect of short-term mating, may be attracted to ‘bad boys’, possessing confidence, hard-headedness and an inclination to risk-take – all accurate descriptors of dark triad men; all attractive to women (bassett and moss, 2004, hall and benning, 2006).

meali: "kadınlar özellikle kısa süreli ilişki sürecinde, kötü çocuklara, özgüven sahiplerine, dik başlılığa ve de risk alma eğilimine çekilebilir. bunların hepsi kara üçlemenin mükemmel çıktılarıdır ve hepsi kadınlara çekici gelmektedir."

düşünün ki bu erkekler kısa süreli ilişkiye daha açıkken ve güven vermiyorken kadınlar tarafından her şeye rağmen çekici bulunuyorlar. yani efendi bir erkekle birlikte olmaktansa kötü çocuğun haremine girmeyi tercih ediyorlar. şöyle de diyebiliriz ki kadın için önemli olan "arzu duydukları güçlü erkeğin kendilerini aldatmamasıdır. yani "kadın aldatmayan erkeğe güven duyar" diye bir cümle sadece komiktir. ilgili makale 5 büyük kişilik testiyle de ilişkilendirme yapılmıştır ve kara üçlemeye ters çalışan "uyumluluk" ve "vicdanlı olmak" özelliklerinin kadınlara çekici gelmediği görülmüştür. bu özellikler dark triad ile ters korelasyon içindedir. efendi erkekler için üzgünüm.


kara üçleme ve aldatmayı anlamak üstüne önceden podcast yapmıştık


rekabet gücü az, çok merhametli, iyi huylu bir erkekseniz aldatılma ihtimaliniz de artar. çünkü bazı kadınlar sizinle ilişki içerisindeyken kısa süreli ilişkide üstteki erkeği tercih edecektir. çünkü onda arzu oluşturan odur. sonunda size irade sahibi olmanızı öğütleyen, devamlı söylenen kadınlar 3 ay sonra başkasıyla olur.


özetle:
bir kadın ancak opsiyonları olan ve bunu koruyabilen, aldatma şansı varken aldatmayan erkeğe çekilir.