Kadınların İlgisiz Erkeklere Öküz Demesinin Tarım Kökenli Sebebi

Kadınlar neden ilgisiz erkeklere bazen öküz der? Bunun yüzde yüz kesin bir sebebi yok ancak teoriler arasında öne çıkan bir mantıklı açıklama mevcut. Buyrun.
Kadınların İlgisiz Erkeklere Öküz Demesinin Tarım Kökenli Sebebi

traktör gibi modern tarım araçlarının olmadığı dönemlerde saban veya kağnı gibi aletleri çekmek için ağırbaş hayvanlar kullanılırdı.


diyelim ki siz bir çiftçisiniz. elinizde kağnı çekebilecek bir inek ve bir boğa dışında ağırbaş hayvanınız yok... eğer boğa ve ineği yan yana koyup kağnıyı çektirmeye çalışırsanız boğa inekle ilgilenip huysuzlanacağı için kağnıyı doğru düzgün çekmeyecektir. bunu istemediğiniz için boğayı kısırlaştırırsınız. kısırlaştırılmış boğaya da öküz denir.


kısırlaştırıldıktan sonra testosteron seviyesi düşen öküz, ineğin yanında çekilmesi gereken alete bağlandığında artık inekle ilgilenmeyi bırakır. bu sebepten sevgililerinin ya da eşlerinin doğum gününü unutan, jest yapmayan veya ilgi istenildiğinde ilgi göstermeyen erkeklere bilinçsizce de olsa yanı başındaki dişisine ilgi göstermeyen hayvan olan "öküz" benzetmesi yapılarak hakaret edilir.