Kadınların Vazgeçilmezlerinden Bikininin Nükleer Bombayla Bağlantılı İlginç Tarihi

Mayonun evrim geçirmiş hali olan bikini ilk olarak ne zaman ve nasıl ortaya çıktı? Bikini ismi nereden geliyor? Bikininin kısa ve ilginç tarihi.
Kadınların Vazgeçilmezlerinden Bikininin Nükleer Bombayla Bağlantılı İlginç Tarihi

mayolar 1930’lu yıllarda giderek daha da açıldılar. kadın kıyafetlerinde dar omuz askılı sırtı açık tasarımlardan, iki parçalık ipli üst ve külota doğru bir ilerleme kaydedildi. bir adım sonrası ise bikiniydi...


1946-1958 yılları arasında amerika birleşik devletleri, pasifik okyanusu’ndaki marshall adaları'nda bikini atolu adıyla bilinen ada silsilesine atom bombası atarak barış zamanında nükleer denemelerine başladı. önceki yıl hiroşima ve nagazaki’yi harap eden tipin benzeri olan bomba, tüm dünya basınının ilgisini üzerine topladı. 

Bikini Adası

bu esnada, paris’te bir tasarımcı olan louis réard; giyilmesi cesaret isteyen, ufacık, iki parçadan oluşan, henüz adlandırmadığı bir mayo hazırlamaktaydı. gazeteler, bikini adası'nda patlayan atom bombasının ayrıntılarıyla doluydu. ''patlamaya hazır' diye nitelendirdiği tasarımının basının dikkatini çekmesini arzu eden réard, hazırladığı yeni mayo için o sıralarda halkın ağzında dolaşan bir isim seçti: bikini. 


bombanın atılmasından dört gün sonra, 5 temmuz 1946'da réeard’ın top modeli micheline bernardi tarihin ilk bikinisinin içerisinde bir paris podyumunda yürümekteydi. 1946’da bikini, atom bombasından daha fazla ilgi çekmiş, daha fazla tartışmaya sebebiyet vermiş ve daha fazla ayıplanmış gözükmekteydi.

micheline bernardi: