Kafeinsiz Kahve Meselesi: Kafein, Kahveye Lezzet Verir mi?

Kafeinsiz kahve içilir mi? Kafein zararlı mı? Nedir bu kafein? Kafeinsiz kahve fikrine sonradan alışan bir kahveseverin yazısı.
Kafeinsiz Kahve Meselesi: Kafein, Kahveye Lezzet Verir mi?

kafein, kahve bitkisinin kendisini parazitlerden korumak için doğal olarak geliştirdiği acı ve uyarıcı bir madde. neyse ki bu madde bizi kahveden uzak tutmak yerine kahveye daha da bağımlı hale getiriyor. ve kimi zaman bağımlılık, kimi zaman uyku kaçırması gibi bir çok sebepten dolayı bugün artık kafeinsiz kahveler artan bir talep görüyor.

eskiden kafeinsiz kahve içmezdim ve bunun için kendimce doğru sebepleri vardı.

1. kafeinsiz kahve içilmez görüşü

ben alkolsüz şampanya içmem, çemensiz pastırma veya acısız adana yemem. neyse ki kokainsiz coca cola ile bir sıkıntım yok. bir ürünün orjinal haline yapılan müdehaleleri pek doğru bulmuyorum. o sebeple decaf'ten (kafeinsiz) uzun süre uzak durdum.

2. kafeinin bana bir zararı yok görüşü

yatmadan önce bir shot espresso vurup mışıl mışıl uyuyabilen biriydim ben. sonra ne olduysa oldu içtiğim çay ve kahve yüzünden sabaha kadar göz kırpmadığım geceler yaşamaya başladım. kahve içmeyi çok sevmeme rağmen gece uykumu bir fincan kahveye feda etmeye de halen hiç niyetim yok.

3. kafeinin kahveye lezzet verdiği görüşü

bu tamamen yanlış. zira kafein lezzetli değil acıdır. kahvenin lezzetini belirleyenler kahvenin cinsi, kavrulma şekli, içerisindeki asit,şeker ve kavrulma esnasında oluşan bileşenler, tazelik, öğütülme kalınlığı, kahvenin ekstraksiyon oranı, su-kahve oranı ve demleme ve filtreleme şekli , suyun sertliği ve sıcaklığı gibi kabarık bir listedir. kahve çekirdekleri kafeinsizleştirilirken uğradıkları işlem asıl lezzet kaybına sebep olan unsurdur. özellikle solvent kimyasal kullanılan teknik ile üretilen decaf kahvelerin lezzetinin azaldığı doğrudur. neyse ki şu an harika lezzetli decaf kahveler bulmak mümkün.

görüşler ve fikirler değişebilir. artık benim de evimde sürekli bulunan bir ürün decaf. zira denediğim bazı decaf kahve çekirdekleri o kadar lezzetli çıktılar ki decaf olduklarını bilmesem bile zevkle içebilirim. özellikle mountain water process ya da swiss water process denen teknikle üretilen kahvelerin lezzetine kefilim. bu teknik kahve çekirdeklerinin kahve özü içeren bir suda %99,99 oranında kafeinsizleştirilmesini sağlıyor. böylelikle üretilen decaf kahvelerden sadece kafein ayıklandığından tadı değişmiyor. co2 proses ile yani basınç sayesinde sıvı halde tutulan karbondioksit ile kafeinsizleştirilmiş kahveler hakkında olumlu pek yorum okumadığım için hiç denemedim.

şu ana kadar denediklerim içerisinde coffeerem'in meksika decafı en sevdiğim. ayrıca moliendo'nun guatelama decafı da gayet güzel. en lezzetli içim için kahvenizi hemen içmeden önce öğütmenizde fayda var. eğer bir nespresso makineniz varsa nespresso da 3 farklı decaf kahve kapsülü satıyor.

böylelikle yatmadan hemen önce lezzetli bir kahve içip güzel bir uyku da çekebiliyorsunuz ya da kafeinden kaçınıyorsanız kahve keyfinize günün her saati devam edebiliyorsunuz.

bu arada kamerun'da tamamen kafeinsiz olarak yetiştirilen coffea charrieriana isminde bir kahve çekirdeği varyantı bulunmuş. bu belki de kafeinsiz kahveye bakışımızı tamamen değiştirebilir. ilerleyen günlerde göreceğiz.