Kalçası ve Vajinası Büyük Olduğu İçin Sirklerde Sergilenen Talihsiz Kadın: Sarah Baartman

Çok büyük bir kalçaya ve sarkık bir vajinaya sahip olduğu için Avrupa'da sirklerde sergilenen Sarah Baartman'ın üzücü hikayesi.
Kalçası ve Vajinası Büyük Olduğu İçin Sirklerde Sergilenen Talihsiz Kadın: Sarah Baartman

sarah baartman, kalça ve vajinasının büyüklüğü nedeniyle bir ‘ucube’ olarak adlandırılıp avrupa'ya götürülüp sirklerde ve sokaklarda sergilenen bir kadın.

sarah 1789’da doğar ve bir süre sonra ailesini kaybeder. ardından cape town’daki bir çiftlikte hizmetçi olarak çalıştırılır. bir gün alexander dunlop adındaki bir tabip subay, sarah’nın ingiltere’de hem eğlence alanında, hem de bilimsel çevrelerde ilgi çekeceğini söyleyip kandırır.


21 yaşındayken londra'ya götürülür. ilk önce müzelerde ve sirklerde sergilenir. ait olduğu kabile kadınlarının genetik özelliği; kalçalarının ve cinsel organların büyük olmasıdır. bu durum avrupalıların ilgisini çeker. tüm bedenini kaplayan dar bir kıyafet giydirilir, yüzü boyanır ve tüyler takılır ve afrika halk şarkıları söylettirilerek dans ettirilir. büyük kalçalarını ve cinsel organını izleyenler ona hakaret eder, taciz eder.

londra'dan sonra paris'e götürülür ve vahşi hayvanlarla gösteri yapan bir adama satılır. bakıcısının (!) emirlerine göre gösteriler yapar ve henüz 25 yaşındayken belki de yaşadıklarının yükünü kaldıramadığı için ölür.


fakat öldükten sonra da rahat vermezler. bir başhekim vücudunun kalıbını çıkarır. cinsel organını ve beynini bedeninden ayırıp ilaçlar. saartjie'nin bedeni 1876 yılına kadar paris'te musee de l'homme'da sergilenir.

mandela 90'lı yıllarda bedeninin güney afrika'ya teslim edilmesi için girişimde bulunur ama sonuç alınmaz. daha sonra diana ferrusun yazdığı şiirin fransa'da duyulmasıyla bedeni, vatanına iade edilir. (bkz: hottentot venüsü)