Kapımıza Kadar Gelen Yeni Tip Koronavirüsü Bu Kadar Tehlikeli Yapan Özellikleri

İlk olarak Wuhan virüsü olarak duyduğumuz, sonra geçici olarak 2019-nCoV denen ve son olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından SARS-CoV-2 olarak adlandırılan yeni koronavirüs, kapımıza kadar geldi desek yeridir. Peki koronavirüs ailesinin son üyesini bu kadar tehlikeli yapan özellikleri neler?
Kapımıza Kadar Gelen Yeni Tip Koronavirüsü Bu Kadar Tehlikeli Yapan Özellikleri

- yapılan son araştırmalara göre virüsün bulaştırma gücü çok yüksek ve bir enfekte kişi ortalama neredeyse 7 kişiye kadar bulaştırabiliyor.

- ace2 enzimini içeren hücrelere doğrudan saldırdığı için, hafif semptomlu hastalarda bile böbreklerde hasar ve testislerde kalıcı olarak kısırlık yapabiliyor. hastalığı hafif şekilde geçirip hasar görmeden atlatmanız zor görünüyor.

- bazı enfekte kişilerde hastalık semptom göstermeden yayılabiliyor. yani siz sağlıklıyım diye gezerken halihazırda pek çok kişiyi hasta etmiş oluyorsunuz.

- vücut dışı yüzeylerde 9 güne kadar aktif kalabiliyor ve temas halinde enfekte edebiliyor.

- aerosol yayılma yeteneğine sahip ve bu çok tehlikeli.


- dışkı ve göz üzerinden enfekte etme kabiliyetine sahip. hong kong'ta kanalizasyon borularından sızıp, tuvalet üzerinden evinden çıkmamış bir aileye bulaştı. wuhan'da bu yüzden dün 2.000 ton dezenfektan kanalizasyon sistemine döküldü.


- inkübasyon (kuluçka) süresi ilk olarak 14 güne kadar uzuyor dendi ama bazı vakalarda 24 güne kadar ulaşabildiği tespit edildi ve bu evrede de bulaşıcılık gösterdiği ortaya kondu.

(sonradan ekleme: korkunç bir haber daha; bir hasta 27 gün sonra pozitif test edilmiş ve 27 güne kadar uzama ihtimali varmış.)


- virüs yalnızca akciğer değil; kalp, böbrek ve bağırsak gibi organlara saldırarak ani kalp durması ve çoklu organ yetmezliği gibi sonuçlara neden oluyor. (ani ölüm vakaları bu nedenle görülüyor)

- nükleik asit bazlı test kitlerinde ciddi hata payları mevcut ve wuhan'da bu nedenle ct ile tarama yapılarak virüsün pnömoni nedeniyle akciğerlerdeki biraktığı izlerden teşhis yapıldı ve bir günde tam 15.000 yeni hasta ortaya çıkarıldı.


(sonrasında hubei ve wuhan yönetimi bizzat xi jinping tarafından görevden alınıp, yerine kendisine yakın ve şahin bir bürokratı göreve getirdi)*

- virolog ve uzmanlar influenza gibi pandemi oluşturacağı düşüncesinde mutabık kalmaya başladılar. (o evreye ulaşana kadar muhtemelen pek çok ölüme neden olacak)

- çin köşeye sıkışmış durumda ekonomisi ciddi anlamda yıpranıyor, bu nedenle virüsle ilgili marjinal bir hamle yapmaları kaçınılmaz hale geliyor;

- uygulanan ağır karantina nedeniyle açılmayan fabrikalar tedarik zincirinin bozulmasına ve milyarlarca dolarlık zararın oluşmasıyla sonuçlandı.


- çin ayrıca dünyanın en büyük nadir element üreticisi, nadir elementler her türlü teknolojik ekipmanda kullanılıyor ve ülkede yalnızca iki haftalık stok kaldı.

- tedavi edildiği söylenen bazı kişilerde virüs yeniden görülmeye başlamış.


dibimizdeki iran'da rejim muhtemelen vakaları gizlemeye kalktı ancak altından kalkamayacakları bir duruma gelince mecburen sızdırdılar. şu an iran'da muhtemelen enfekte yüzlerce kişi var ve sağlıklı bilgi gelmediği için ikinci bir çernobil vakası etkisi yaratma potansiyeline sahip.

acilen çok ciddi biçimde bilinçlenmeli ve ülke olarak önlemler almalıyız, yoksa ncovid19'un bu topraklarda büyük ölçekli bir kasırga etkisi yaratacağı çok açık.

ayrıca son yılların en sert grip salgını yaşanıyor ve özellikle çocukları korumanız öneriliyor.