Kar Kardeşliği Filminde Hayatta Kalanlar Neden Ateş Yakmadı?

1972'de And Dağları'nda düşen ve hayatta kalanların, ölen arkadaşlarını yemek zorunda kaldıkları trajik uçak kazasını konu alan Netflix filmi Kar Kardeşliği'ni (Society of the Snow) izleyenlerin akıllarına gelen ilk sorulardan biri bu. Kurtulanlar neden ateş yakmıyor?
Kar Kardeşliği Filminde Hayatta Kalanlar Neden Ateş Yakmadı?

ateş konusunda dikkate alınması gerekenleri hatırlatmak isterim:

- yanma aksiyonu için oksijene ve yakacağa (yakıta) ihtiyaç var. oksijen az da olsa var ancak yakacak soru işareti.

- uçakta ve yanlarında kıyafet ve bavullar dışında yakacak yok. ilgili malzemeleri yakıp 1-2 gece dayanmayı garantiye almak yerine riskli de olsa yalıtım ve giyim için kullanıp daha uzun süreler dayanabilmeyi göze almak daha mantıklı.

- dağda o irtifada üstte paylaştığım koşulu değiştirecek bir yakacak kaynağı yok. çünkü belirli irtifa üstünde odunsu bitki örtüsü yetişmez. buna dağ ağaç sınırı veya ağaç sınırı denir.

- eldeki malzemelerle ateş yaksalar dahi, iyi bir yalıtım sağlayamadıklarında (uçağı ufak havalandırma boşluğu dışında dış havaya kapamaktan bahsediyorum) o kadar kişiyi (yanılmıyorsam ilk başta 19 kişiydiler) sıcak tutacak bir alan oluşturmaları mümkün değil.

tüm bunları söylemiş olmakla beraber; karı yalıtım için kullanmakta yetersiz kaldıkları söylenebilir. kar mağarası gibi girişimlerden hiç bahsedilmemiş.