Kara Kule Serisinde Stephen King'in Diğer Kitaplarına Yapılan İnce Referanslar

1982'den 2012'ye kadar devam eden 9 kitaplık seri, yazar Stephen King'in diğer kitaplarıyla ortak şeyler de kullanmış elbet.
Kara Kule Serisinde Stephen King'in Diğer Kitaplarına Yapılan İnce Referanslar

kara kule, stephen king'in neredeyse tüm roman ve kısalarına referanslar içeren bir seri. hatta bu iş yazdıklarını aşıp yaptığı diğer işlere kadar yansır... tv dizileri, filmleri vs. bu referanslardan bazıları da şöyledir:

different seasons

seride küçük ama önemli bir rol oynayan john cullum, 50'li yıllarda maine eyalet hapishanesi'nde gardiyan olarak çalışmıştır. king'in "rita hayworth and the shawshank redemption" adlı öyküsünde maine eyalet hapishanesi, shawshank'tir. roman, "the shawshank redemption" filminin temelini oluşturmaktadır.

the talisman

bu kitaptaki aksiyonun büyük bir kısmı, üçüncü "kara kule" kitabında da bahsedilen ve the territories olarak bilinen topraklarda geçiyor. seride iyiliğin gücü olan the white, "tılsım/ the talisman"da da karşımıza çıkıyor.

everything's eventual

bu kısa öykü koleksiyonunda, derry, maine ve yedinci "kara kule" kitabındaki telepatik breaker'lardan biri olan dinky earnshaw'un ortaya çıkışı da dahil olmak üzere "kara kule" ile ilgili birkaç yer ve kişiden bahsedilmektedir. aynı hikâyede skipper brannigan adlı bir karakter dinky'ye eziyet etmektedir. skipper'dan "kara kule" serisinde de karakterlerden birinin arkadaşı olarak bahsedilmektedir.

bag of bones

maine'de bulunan keewaydin gölü'nden hem altıncı "kara kule" kitabında hem de bu romanda bahsedilmektedir.

rose madder

üçüncü "kara kule" kitabında yer alan lud, king'in bu romanında da yer alıyor.

the stand

seride ana karakterler, "the stand "de amerika birleşik devletleri'nin neredeyse tüm nüfusunu öldüren süper grip captain trips'in ayrıntılarını içeren bir gazeteye rastlar. dizinin kötü adamı randall flagg, aynı zamanda "the stand "in de kötü adamıdır. flagg'in "the stand "deki yaşlı düşmanı abigail ana'dan dördüncü "kara kule" kitabında bahsedilmektedir.

bu arada ben dahil pek çok king hayranı bu kitabı ilk the dark tower kitabı sayar.

from a buick 8

buick 8'in önceki sahibi muhtemelen alçak bir adamdı ve arabanın kendisi de todash alanlarına açılan bir portal, her ikisi de seri boyunca belirgin bir şekilde öne çıkıyor.

it

ölü ışık kavramı hem pennywise hem de crimson king tarafından paylaşılmaktadır. güller ve yeşil şapkalı elfler içeren benzer duvar kağıtları hem serideki dutch hill'deki evde hem de "it "deki niebold sokağı'ndaki evde görülür. serinin ilk kitabı olan "the gunslinger "ın 2003 versiyonunda legion olarak bilinen bir son dünya yaratığından bahsedilmektedir ve "it "de kanalizasyondaki sesler kendilerini legion olarak adlandırmaktadır. kekeme bill karakteri ve büyülü kaplumbağa olarak bilinen eşya da hem seride hem de "it"de yer almaktadır.

11/22/63

daha sonraki "kara kule" kitaplarında, stephen king kendini anlatının içine yazar. altıncı kitapta, king'in 19 haziran 1999 tarihinde bir minibüsün çarpması ve ölmesi gerektiği anlaşılır. yedinci kitapta, o tarihte kendi karakterleri tarafından ölümden kurtarılır. "11/22/63 "te bu tarih vermont yankee nükleer reaktörünün patladığı gündür. derry, maine'den de hem bu kitapta hem de seride bahsedilmektedir.

jake epping ayrıca "kara kule" serisinde amerika'nın alternatif versiyonlarında bulunan bir tür araba olan takuro spirit'i görür.

doctor sleep

dan torrance (the shining'in yetişkin danny'si), serinin ana karakterlerinden jake chambers'ın ünlü bir sözünü kullanır: "bunlardan başka dünyalar da var."

“there are other worlds than these.”

the regulators

beşinci "kara kule" kitabında, "düzenleyici" teriminin kızıl kral'a hizmet eden ve can-toi olarak da bilinen alçak adamlara atıfta bulunduğu keşfedilir.

insomnia

bu kitapta, serinin kötü karakterlerinden biri olan kızıl kral'ın vücut bulmuş hallerinden birinin kral herod olduğu ortaya çıkıyor. son "kara kule" kitabında roland'ın yol arkadaşı olan patrick danville de "insomnia "da karşımıza çıkıyor. diğer kesişmeler arasında ed deepneau, derry, maine, karartma yeteneği, ka, ka-tet, ralph roberts ve todana yer alıyor.

the mist

ülkemizde "sis"ismiyle bilinen öykü "skeleton crew" kitabında yer alan ve altıncı ve yedinci "kara kule" kitaplarında da geçen bridgton, maine'de geçen kısa bir öyküdür. aynı kasabadaki eczaneden "sis "te de bahsedilmektedir.

muhtemelen bir deney, canavarların bridgton'daki "sisin" içinden gelmesine izin veren bir "thinny" (versiyonları "kara kule" serisinin her yerine serpiştirilmiştir) yaratmıştır.


the eyes of the dragon

bu kitap, randall flagg'in kötü bir büyücü olarak yer aldığı serinin bir tür ön bölümü olarak düşünülebilir. flagg, karakteristik flagg tarzıyla, babası kralın cinayetini genç bir prensin üzerine atar. thomas adındaki bu prens ve uşağı dennis, flagg'in peşine düşerler ki bu hikâyeyi üçüncü "kara kule" romanında da okumuştuk.

lisey’s story

"kara kule" bağlantıları arasında east stoneham kasabası ve bölgelerden bahsedilmektedir.

black house

burada bahsedilen "kara kule" ile ilgili öğeler arasında blaine the mono, ted brautigan, can-tah, jake chambers, eddie dean, susannah dean, roland deschain, french landing, wisconsin, ka, legion, opopanax, konuşan iblis, the territories ve tüm bunlar yeterli değilse, gerçek kara kule'nin kendisi bulunmaktadır.

ur

son-dünya'da bulunan büyülü gül ve kara kule'den bu romanda bahsedilir ve düşük adamlar görünür ancak doğrudan isimlendirilmez.

desperation

hem can-tah (ölülerin dili) hem de can-toi (alçak adamlar) bu kitapta geçiyor ve seride önemli roller oynuyor.

hearts in atlantis

bu kısa öykü koleksiyonunda ted brautigan, crimson king, derry, maine, roland deschain, karartma yeteneği, randall flagg, bobby garfield, liz garfield, carol gerber, ka-tet, alçak adamlar ve john sullivan gibi seride bulunan birçok unsur yer alıyor.

kingdom hospital

coca-cola'nın bizarro dünya versiyonu olan nozz-a-la, hem bu dizide hem de seride yer almaktadır.

sleepwalkers

kendinizi silikleştirme becerisi, tamamen görünmez olmasanız bile tespit edilmenizi zorlaştırmaktır; bu beceri hem seride hem de "sleepwalkers"de bahsedilmektedir.

salem’s lot

en büyük bağlantılardan birinde, kendini vampirlerle savaşırken bulan rahip peder callahan, sonunda muhtemelen bir daha haber alınmamak üzere 'salem's lot'u terk eder. ta ki beşinci "kara kule" kitabında calla bryn sturgis adlı bir yerde yeniden ortaya çıkıp roland ve ka-tet'ine arayışlarında yardım edene kadar.

pet sematary

"pet sematary "nin karakterlerinden zelda goldman, "the wizard of oz "ndeki büyük ve korkunç oz'un azrail'in bir versiyonu olduğunu düşünüyordu. bu nedenle oz, kitap boyunca ölümün bir sembolü haline gelir. bu arada, seride roland ve ka-tet'i oz'un sarayının bir versiyonunu ziyaret eder.

the shining

seride hem bu kitaptan hem de ana karakteri danny torrance'dan bahsedilmektedir.

dreamcatcher

bu kitap, bridgton, maine'deki eczane, derry, maine kasabası ve jerusalem's lot da dahil olmak üzere seride bahsedilen ortamları içermektedir.

cujo

seride adı geçen bridgton eczanesi bu romanda karşımıza çıkıyor.

night shift

bu öykü derlemesinde, hem "the stand "de birleşik devletler nüfusunu yok eden süper grip captain trips'ten hem de "salem's lot "un geçtiği jerusalem's lot kasabasından bahsedilmektedir; her ikisi de seride yer almaktadır.

cell

baş karakter clayton riddell, roland'ın hikayesine benzer bir hikâye olan altıpatlar kullanan bir kıyamet kovboyu olan ray damon hakkında "the dark wanderer" adlı bir western fantezisi yazan bir çizgi roman sanatçısıdır. daha sonra riddell, çuf çuf charlie adlı bir çocuk arabasına rastlar. seride "charlie the choo-choo", jake chambers'ın satın aldığı uğursuz bir çocuk kitabının adıdır.

Charlie oyun videosu


n

bilmeyenler için

ackerman'ın tarlası'ndaki daire taşları, orta dünya'nın iblis istilasına uğramış konuşma halkalarına benzer.

nos4a2 by joe hill

king'in oğlu joe hill tarafından yazılmıştır, babasının eserlerinden ilham aldığını kitabın ön sözünde belirtir.

bu kitabın da "kara kule" evreniyle de bazı bağlantıları var; orta dünya'dan ve serinin yedi kitabında da kullanılan ölümün örtmecesi olan "yolun sonundaki açıklık" ifadesinden bahsediliyor.

haven

king'in bir kısa öyküsünden uyarlanan bu tv dizisinde, açılış jeneriğindeki eski bir parşömende flagg adının geçmesi, büyük katil ıstakozlar olan lobstrocities'in yer aldığı bir bölüm ve kasabanın roland'ın dünyasına bağlanan bir kapıya sahip olduğunu gösterebilecek "belalar" tarafından rahatsız edilmesi de dahil olmak üzere birçok "kara kule" referansı var.