Karayipler'in En Ünlü ve En Çok Korkulan Kadın Korsanlarından Biri: Anne Bonny

1700'lü yıllarda Karayipler'de korku salan İrlandalı korsan Anne Bonny'nin hikayesi.
Karayipler'in En Ünlü ve En Çok Korkulan Kadın Korsanlarından Biri: Anne Bonny

anne bonny, başka bir kadın korsan mary read ile birlikte denizlerde en çok korkulan kadın korsanlardandır.

kendisinin doğum ve ölüm tarihi kesin değildir ancak 1690'lı yılların sonlarında doğduğu ve 1780'li yılların başlarında öldüğü düşünülür.

anne, irlandalı bir avukat olan william cormac'ın gayrimeşru çocuğu olarak dünyaya gelmişti ve babasının evinde hizmetçi olarak çalışmaktaydı. anne'in durumunun ortaya çıkmasının üzerine william cormac önce eşinden ayrıldı, daha sonra birçok müşterisini kaybederek başka bir yere yerleşmek durumunda kaldı. anne 13 yaşındayken annesini hastalıktan dolayı kaybetti.

babası anne'i kasabadaki bir adamla evlendirmek istediyse de anne bu evliliği kabul etmedi. 1718 yılında john bonny isimli bir denizciyle evlenen anne, evliliğinin ardından kocasıyla birlikte bahamalar'daki bir adaya gitti ve kocası burada hükümet adına muhbir olarak çalışmaya başladı. bunun üzerine anne, evliliği bozarak denizlere açılmaya karar verdi ve burada calico jack ile tanıştı. calico jack, ayrılık için anne'in kocasına para vermeyi teklif ettiyse de kocası john bonny bu parayı kabul etmedi.

1720 ağustosunda anne bonny kocasını terk ederek calico jack'in nassau limanından william isimli gemiyi kaçırmasına yardım etti. nassau limanı, o sıradalar anne'in eski kocası john bonny'nin gözetiminde bulunmaktaydı. calico jack ve anne, gemiyi kaçırmalarının ardından birkaç kişiyi daha mürettebata katarak jamaika sahillerinde ticaret gemilerini yağmalayarak korsanlık yapmaya başladılar. o dönemlerde denizciler gemide kadın bulunmasının kötü şans getireceğine inanırlardı. bu sebeple gemideki birçok mürettebat anne'in gemiden gitmesini istediyse de calico jack, anne'i savunarak gemisinde tutmuştu. ancak başka bir gemiyi yağmalayacakları zaman anne erkek kılığına girerek doğrudan çatışmalara katılırdı. aynı gemide birlikte korsanlık yaptıkları diğer kadın mary read ile ne zaman tanıştıklarına dair kesin bir bilgi yoktur. bazıları mary read'in, gemiyi ilk kaçıran ekibin arasında olduğunu, bazıları ise yağmaladıkları bir ticaret gemisinden sıyrılarak calico'nun ekibine katıldığını söyler.

calico jack'in korsanlık faaliyetleri fazla sürmeden yakalanması için emir verilmişti. 15 kasım 1720 tarihinde calico jack ve mürettebatı jamaika yakınlarında yakalanmış ve gemideki korsanlar yargılanmak üzere o dönemler ispanyol egemenliği altındaki bir jamaika şehrinde getirilmişti. calico jack ve diğer bütün erkek korsanlar suçlu bulunarak hemen idama mahkum edilmişlerdi. anne ve mary ise suçlu bulunmalarına ve idam cezasına çarptırılmalarına rağmen ikisi de hamile olduklarını söyleyerek idam cezalarının ertelenmesini talep ettiler. mary read hapiste ölürken, anne bonny ise serbest kalmıştı. bazıları hapisten kaçtığını, bazıları ise babasının sayesinde hapisten kurtulduğunu düşünüyordu.

yaygın inanılışa göre anne bonny serbest kaldıktan sonra evlendiği yere geri dönerek çocuk sahibi olmuş ve sıradan bir hayat yaşamıştır. ancak bazıları ise anne'in başka bir kimlik altında tekrar korsanlık faaliyetlerine başladığını düşünmektedir.

Korsanlarda Neden Mutlaka Bir Altın Küpe Bulunur?