Karşılıklı Olarak Mutluluğun Doruklarına Ulaşmak İçin Ön Sevişmenin Gerekliliği

Ön sevişme, birçok insan tarafından zaman kaybı gibi görülse de çiftlerin yaşadıkları hazzı en yoğun şekilde hissetmesi açısından es geçilmemesi gereken bir aşama. Sözlük yazarı "femme noir"in, bu aşamanın ne denli önemli olduğuna açıklık getirdiği yazısına bakalım.
Karşılıklı Olarak Mutluluğun Doruklarına Ulaşmak İçin Ön Sevişmenin Gerekliliği
iStock


cinselliği keyifle yenilecek bir akşam yemeğine benzetmek mümkün. yemekten önce aldığınız aperitif de güzeldir, mezelerden de tat alırsınız, ara sıcaktan da, ana yemekten de..

ön sevişmeyi zul olarak görmek, aslında cinselliğin ne olduğunu tam olarak anlayamamakla ilgili. cinsellik çok kapsamlı bir haz kaynağıdır, bırakın öpüşmeyi, bir kadının bileğini okşamak da iki taraf için o hazzın bir parçası olabilir.

tabii, çok tutkulu iki insan ön sevişme olmaksızın da birleşebilir, bu da iyi bir cinsellik olabilir ama genele bakarsak türk toplumunda en sık görülen cinsel problemler ön sevişme eksikliğinden kaynaklanıyor. insanlar birbirine dokunmayı bilmiyor, sevişmeyi nasıl başlatacaklarını, birbirlerine nasıl zevk vereceklerini..tek bildikleri penisin vajinaya girmesi gerektiği (inanın bunu bilmeyen de çok, göbek deliğinden birleşmeye çalışmış bir çift görmüştüm zamanında, düşünün durumun vehametini)


kadınların uyarılma süresi ve şekli erkeklerden farklıdır. bu nedenle uzun süreli ilişkilerde yaşanan cinsellikte ön sevişme yoksa bu süreç, kadınlarda %100 oranında disparoni ve en nihayetinde cinsel isteksizlikle sonuçlanır. türkiye'de erkeklerde erken boşalma oranı(boşalma kontrolünün olmaması) %50'lerde, bu da ön sevişmenin daha az yaşanmasının bir nedeni, erkekler erken boşalmamak için uyarılmayı azaltmaya çalışıyor, boşalma süresini uzatmaya çalışıyor ama bu sefer kontrolü hiç öğrenemiyor. ön sevişme olmaması kadının uyarılmasını azaltıyor, boşalma kontrolü olmaması kadında anorgazmiye neden oluyor ve cinsellik iyi şekilde yaşanamıyor.

cinsel işlev bozukluğu olan çiftlerden en iyi sevişenler vajinismus çiftleridir. birleşme olamayacağı için tüm haz yatırımını sevişmeye yaparlar. bu nedenle vajinismus iyi şekilde tedavi edilirse, çok iyi bir cinsellik yaşama potansiyeline sahiplerdir.

cinsel birleşme, cinselliğin nihai hedefi değil bir parçasıdır, evet ana yemektir ama bazen sofradan sadece rakının yanında meze yiyerek de kalkıp bu yemekten keyif alınabileceği hatırlanmalı.