Karşınızdaki Kişiyi İncitmeden Onu Eleştirebilmenizi Sağlayan Sandviç Metodu

Çoğu kişi rahatsız olduğu bazı gerçekleri eleştiri yapmaktan çekindiği için söylememeyi tercih eder. Ama kırıcı olmadan ve üstelik karşı tarafı da ikna ederek gayet makul bir biçimde eleştiri yapabilmenin de tekniği varmış. Nasıl mı? Sizi böyle alalım.
Karşınızdaki Kişiyi İncitmeden Onu Eleştirebilmenizi Sağlayan Sandviç Metodu
iStock


Öncelikle sandviç metodu veya bir diğer deyişle hamburger tekniği nedir?

sandviç metodu(veya hamburger tekniği) birisine geri bildirim verirken, önce olumlu sözlerle başlamak, söylemek istediğiniz olumsuz şeyleri orta kısma koymak, kapanışı yine olumlu ve geleceğe dönük cesaretlendirici sözlerle bitirmek, böylece karşınızdakini kırmadan yapıcı eleştirebilmek için uygulanan bir yöntemdir.

bu konuda ayrıca:


Bu tekniği kullanabileceğiniz örnekler ise şöyle

"olm sen işini bilem adamsın var ya, terlemişsin ama ter kokmuyosun he, keşke ben de öyle olsam. valla ben terleyince ahıra dönüyor ortam, bakımlı adamsın valla"

bu tekniği bir kitapta görmüştüm. bu hamburger tekniğiyle önce 1 kere övüyoruz, ardından araya gerçek şikayetimizi ekliyoruz ve ardından hamburgeri kapatmak için son övgüyü ekliyoruz.

"ayhan sen çok yoğun çalışıyosun gözüme çarpıyor da, acele etme ya kendine zaman ayır biraz. bak işe geliş saatlerine de yansıyor bu yorgunluk, son günler de dengesizlik olmuş. dikkat et kendine de iş saatlerine de yansımasın. ayrıca dosyalar için eline sağlık, çok tertipli düzenlemişsin"

Bu içerik de ilginizi çekebilir