Katalonya Referandumuna Dair Bilinmesi Gereken En Temel Şeyler

İspanya'nın Katalonya Özerk Yönetimi; uzun süredir konuşulan referandumu dün, İspanyol polisinin yoğun baskısına rağmen gerçekleştirdi. Sandıktan %90,09 oranıyla "evet" çıkmasının ardından Madrid yönetimi yoğun bir krize girdi diyebiliriz.

referandumun nedeni hakkında biraz bilgi verelim.

öncelikle katalonya denilen bölge neresi?

aha burası. ispanya'nın fransa'yla olan sınırının akdeniz kıyısında çok da büyük olmayan ama aslında coğrafi özelliğine baktığımızda bağımsız bir ülke olarak bölünmek için çok isabetli bir yerde.

neden katalanlar ispanya'dan ayrılmak istiyorlar ve bağımsız bir cumhuriyet kurmak istiyorlar?

aslında bunun uzun bir tarihi var. 300-400 yıl önce başlayan din savaşları, çatışmalarla birlikte 1700'lerde katalonya prensliği savaşı kaybedip ispanya krallığına boyun eğip onun egemenliği altında yaşamaya başlıyor. o gün bugündür adamların içinde tam bağımsızlık zaten bir ukte. bunun yanında bu 300 yıllık süreçte katalan milleti asimile edilmeye çalışılıyor. bunlar da katalanların içten içe bilenmesi için önemli etkenler. ama asıl mevzu bilirsiniz ki hep biraz da paradır, bugün ispanya'nın ekonomik durumu yunanistan'dan ve italya'dan sonra avrupa'da en kötüsü. ve ispanya'nın biraz da ayakta durmasına sebebiyet veren, en zengin, en girişimci bölge de katalonya bölgesi. katalanların ispanya'nın gerisinin onların kazançlarıyla, vergileriyle, çalışmalarıyla geçindiğine inanmaları çok olası, pek yalan da değil gibi. ayrıca adamların kendilerine has dilleri var, kendilerine has kültürel farklılıkları var, kendi tarihleri var. 


ispanya hükümeti haklı mı? referandumun durumu, gelecek?

ayrılıkçı partiler katalon meclisinin en az %50'sine girebilirlerse böyle bir bağımsızlık referandumu yapılacağının sözünü vermişti. meclis referandum kararını geçirdi ama bu sefer de başbakan anayasa mahkemesine götürüp, 2-3 hafta önce referandumu askıya aldırttı. referandumun durumu? işte köşe kapmaca. ispanya bölgeye binlerce polis gönderdi. okullar polisler tarafından işgal edilmesin diye aileler dün geceden okullara girdiler, oy pusulalarına el konuluyor, millet yazıcıdan çıkartıyor. bir yandan da üniversiteliler protestoda, meydanlarda. oy kullanma haklarını istiyorlar. tam bir curcuna.

gelecek? katalonya bağımsız bir cumhuriyet olacak. yıllardır barcelona'lı kimle tanışsam "where are you from?" sorusuna "katalonya" cevabı aldım. inançları ve istekleri var. belki bu yıl değil, ama sonunda meclis karışacak, avrupa birliği yüksek mahkemeleri işin içine girecek, referandum yapılacak. ezici çoğunluk ayrılmak isteyecek ve haritalar değişecek. ülkelerin tek tek katalonya'yı tanıdığının haberlerini alacağız. şanssızsak tayyip, katalonya başbakanını arayıp tebrik edecek vs.

İspanya'nın üçünü partisi konumundaki solcu Podemos’un lideri, bağımsızlığa destek veren Pablo Iglesias.

bir şekilde tarihe tanıklık ediyoruz.

ispanya yıllardır hepimizin duyduğu göz önünde olan bir ülke. madrid, barcelona, belki bir çoğumuzun vaktinde ziyaret ettiği yerler. aramızda orada yaşayan, yaşamış, okumuş, değişim öğrencisi olmuş ve orayla daha derin bağlar kurmuş olanlar var. ve şimdi veya yakın zamanda ispanya dediğimiz yer iki ülke olacak. bu süreci 21. yüzyıl teknolojisiyle, anlık video/foto'larla, anlık haberlerle takip edebilmek heyecan verici.