Katılımcılarının Sadece %17'sinin Doğru Cevaplayabildiği Dünyanın En Kısa IQ Testi

Dünyanın en kısa zekâ testi sadece üç mantık sorusundan oluşuyor. Sorular hayli basit olmasına rağmen testi çözenlerin yalnızca %17’si soruların hepsini doğru cevaplayabildi. Pekala, siz soruların kaçını doğru çözebilirsiniz?
Katılımcılarının Sadece %17'sinin Doğru Cevaplayabildiği  Dünyanın En Kısa IQ Testi

dünyanın en kısa zekâ testi olarak bilinen ve üç sorudan oluşan bilişsel yansıma testi, 2005 yılında massachusetts teknoloji enstitüsü'nden prof. shane frederick’in yayınladığı bir çalışmada yer aldı. sorular farklı eğitim seviyelerinden 3.428 kişiye soruldu ve katılımcıların yalnızca %17’si üç soruya da doğru cevap verebildi.

teste geçmeden önce, soruların aslında hayli basit olduğunu söyleyelim. çünkü sorular ve cevaplar kolayca anlaşılabiliyor. prof. frederick ise doğru cevaba ulaşılabilmesi için akla ilk gelen hatalı cevaptan vazgeçilmesi gerektiğini belirtiyor.

sorular

1) bir tenis raketinin ve bir topun toplam fiyatı 1,10 liradır. tenis raketinin fiyatı, toptan 1 lira daha fazla olduğuna göre topun fiyatı ne kadardır?

2) 5 makine 5 ürünü 5 dakikada üretirse 100 makine 100 ürünü kaç dakikada üretir?

3) bir gölde bir nilüfer yaprağı bulunur. bu yaprak her gün iki katı büyüklüğe ulaşır. yaprağın tüm gölü kaplaması 48 gün sürdüğüne göre, yaprağın gölün yarısını kaplaması kaç gün sürer?

her bir soruyu cevapladıysanız çözümleri inceleyebiliriz

öncelikle, sorulara verilen yanlış cevaplar genellikle 10 kuruş, 100 dakika ve 24 gün şeklindedir. fakat doğru cevaplar 5 kuruş, 5 dakika ve 47 gün olmalıdır. 

çünkü ilk soruda tenis raketinin fiyatının, topun fiyatından 1 lira fazla olduğu bilgisi verilmiş. bu durumda top 5 kuruş, raket ise 1 lira 5 kuruş olmalı ki ikisinin toplam fiyatı 1 lira 10 kuruş olsun. 

ikinci soruda ise 5 makinenin 5 ürünü 5 dakikada ürettiği belirtilmiş. bu da aslında her bir makinenin bir ürünü 5 dakikada ürettiği anlamına gelir. bu durumda 100 makine, her biri 1 adet ürün üreterek 100 ürünü 5 dakikada üretebilir. 

son soruda ise nilüfer yaprağının her gün bir önceki güne göre iki kat büyüdüğü ve tüm gölü 48 günde kapladığı söylenmiş. bu durumda 47. günde gölün yarısı nilüfer yaprağı ile kaplanır ve ertesi gün yani 48. günde yaprak iki kat büyür ve tüm göl yaprak ile kaplanmış olur.

kaynakçajournal of economic perspectivesmirror