Kedi Beslemenin Yasak Olduğu Norveç Adası: Svalbard

Norveç'te, dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeri Longyearbyen'in bulunduğu bir takımada olan Svalbard'da ilginç bazı kurallar var.
Kedi Beslemenin Yasak Olduğu Norveç Adası: Svalbard


- svalbard adası'nda ölmek yasak. sebebi; soğuk hava koşullarından dolayı bedenlerin asla çürümemesi ve toprağa karışmaması. ölüm riski bulunan hastalar ve yaşlılar ana kara norveç’e naklediliyor. şehirde tek bir mezarlık bulunuyor o da 1919 ispanyol salgını sırasında defnedilenler.


- acil bir durum olmadıkça svalbard'da doğum yapmak yasak. kadınlar hamileliklerinin 8. ayından sonra norveç'in bir şehrine gönderiliyorlar.


- şehir merkezinin dışına silahsız çıkmak yasak. kutup ayısı sayısı insan sayısından daha fazla olduğundan olası saldırı esnasında güvenlik amaçlı taşınıyor. svalbard’da kutup ayısı öldürmek, insan öldürmekle eşdeğer suça sahip. savunma amaçlı yapılsa dahi derin bir soruşturma yürütülüyor böyle durumlarda.


- svalbard'da kedi beslemek yasak. sebebi; nesli tükenmekte olan kutup kuşlarının korunması. malum, kediler onların bir numaralı düşmanı olabilir.

Adadaki tek kedi

- otel, bar, restoran gibi tüm kapalı yerlere girişlerde ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekiyor. sebebi; dışarısı çoğu zaman buzlu olduğu için ayakkabılar ile içeriye girildiğinde içerisi çamur oluyor. bu yüzden de böyle bir yasak getirmişler.


- alkol almak için alkol kartınızın olması gerekiyor ve belirtilen ölçüde tüketmenize izin veriliyor.


- svalbard'da binaların temelleri haliyle yerin içerisinde değil. binalar yerden yukarı doğru yükselen tahtalar üzerinde inşa edilmiş. nedeni ise izolasyon.


- çoğu kişinin bildiği, olası kıyamet senaryosu için oluşturulmuş, dünyanın tüm tohumlarının bulunduğu küresel tohum deposu, svalbard'da yer alıyor. içerisinde türkiye'ye ait de birçok tohum bulunuyor.


pyramiden adlı hayalet şehir de burada. 1998'den bu yana terk edilmiş bir sovyet kömür madenciliği yerleşim yeri burası. hayalet şehir denmesinin nedeni; evlerde, okulda, binalarda her şey yerli yerinde duruyor olması.


kaynaklar