Kedi Kumu Temizlemekle Uğraşmayı Sevmeyenler İçin Otomatik Kutu Önerileri

Kedi kumu temizlemeyi sevmiyor ya da tatile çıkınca kumu temizleyecek birilerini bulamıyorsanız bunun için üretilen otomatik cihazlar var. Bir bakalım.
Kedi Kumu Temizlemekle Uğraşmayı Sevmeyenler İçin Otomatik Kutu Önerileri
iStock

kedi kumu, kedi sahibi olmanın (hastalığı ve ölümü haricinde) en meşakkatli kısmı. bazıları iğrenir, nefret eder kedi kumu ile girdikleri herhangi bir münasebetten. bende bir iğrenti falan yok, ama bir miktar titizlik var. bu titizlik iki şekilde tezahür ediyor. birincisi kumun içinde pislik kalmasına tahammül edemiyorum, mümkün oldukça topaklanmış çiş artığıydı, kaka artığıydı gitmeleri gereken yere gidiyor, kum temiz kalıyor -kedinin de işine geliyor bu tabi, keyfine diyecek yok. kökü falan da olmuyor pek. ikinci titizlik gösterdiğim şey ise hanımefendinin patilerinden kutunun etrafına dökülen tanecikler. bir şarjlı el süpürgesi ile temizliği kolay oluyor, hanımefendi bu süpürgeye bir nevi aşk-korku karışımı his içinde (stockholm sendromunun kedi versiyonu gibi) olduğu için bu temizlik iyice eğlenceli olabiliyor.

ben bir arayış içindeyim ey okur. öyle bir kedi kumu çözümü olmalı ki kedi temiz kuma pislemeli, ben elimde delikli kürekle banyo kapısında nöbet tutmasam da. bir iki gün evden uzak kalsam yemek/su işini halledebilecek birilerini bulabiliyorum, ama ne kadar yakın olurlarsa olsunlar başkalarına "kızımın boklarını küre" diyemiyorum. sonra da iki gün sonra dönünce hiç hoş olmayan bir kutuyla karşılaşıyorum. arayışlarım sonucu birkaç enteresan ürüne rastladım, bunları sizlerle paylaşmak isterim (oh, sonunda sadede geldim).

otomatik kutular

bunlar özellikle "littermaid" marka olanlar. tırmık şeklinde bir parça sayesinde kumdaki pislik ve taşlaşmış kısımları toplayıp çöp haznesinde biriktiriyor. millet çok şikayetçi bunlardan, hiç denemeyin diyorlar. tırmık tıkanıp takılıyormuş falan.


scoop free otomatik kutu

http://scoopfree.com/ şuradaki videoyla da anlatılmış. bu silikon kumlardan kullanıyor, o yüzden çişi taşlaşma falan olmadan emip hapsediyor(muş), kaka parçalarını ise diğer üründeki gibi tırmıklayıp topluyor. bunun tırmıklamasında bir sorun yok anladığımca, ama silikon kum "kartuş"ları (pahalıymış) karton kutularda oluyormuş ve silikon ememeden çiş kutunun tabanına sızarsa karton karton gibi yamuluyormuş falan [ekleme: yeni üretimlerde karton kutunun içi plastik kaplı oluyor ve bu sayede bu ıslanma sorunu ortadan kalkıyormuş. adamlar maşallah anında görüntü!]. genelde gayet memnun kullananlar ama bu kartuşların pahalılığı en büyük şikayet. bir de silikona alışamıyormuş bazı kediler, o da ayrı sorun. bizim kız silikonu reddetmez gibime geliyor, bu denenebilir. [eklemeye devam: bunu deniyoruz şimdi, silikon kuma biraz mırın kırından sonra alıştık ama aletin kendisinden tırsıyoruz. elektrik süpürgesi gibi bir ilişki de kuramıyoruz içine girip pislemek zorundayız çatlamak istemiyorsak zira.]


manuel robot kutu

taklitler aslını yaşatır lafındaki taklit bu (aslı aşağıda). üstü kapalı bir kutu, normal kum koyuyorsunuz. başaşağı çevirip geri çevirdiğinizde kum normal yerine pislik ve taşlaşmış kum ise çöp haznesine gidiyormuş. genelde milet memnun ama bu 40 dolarlık şeyin kalitesiz olduğundan, parçalarının oturmaması sebebiyle bu başaşağı çevirme işleminin adam gibi yapılamadığından falan şikayet edenler var, bir de bu çevirme işlemi için "yer"e ihtiyaç duymaktan. klostrofobik kediler için değil. şuradan daha fazla detay görülebilir: http://www.amazon.com/…2dk2du/ref=pd_sim_k_title_45 

bir arkadaşa bokları küre demektense başaşağı çevir geri çevir demek daha mümkün, ama biraz kaba saba bir şey, emin değilim.

bildiğin robot kutu

bu otomatik sistem de taklidin aslı. bir kürenin içinde yapıyor elemanlar yapacaklarını, çıkarken bastıkları basamak 7 dakika sonra mekanizmayı harekete geçiriyor. küre dönüp geri dönüyor, deminki gibi ama kendi yapıyor bu işi. millet bundan da memnun genelde. ama işte kedileri bu garip nesneye alıştırmak sorun olabiliyormuş, bir de kıçını kapıya dönüp işini gördüğü için dışarı pisleyenler oluyormuş, sığamıyorlarmış içine falan. aslında ideal de bayağı pahalı. şirketin kendisinden satın alırsan (amazon vs.'den değil) iade edebiliyorsun ise yaramazsa ama öyle bir güzelliği var. ama pahalı anasını satayım. [yok anacım, scoop free'den tırsan kızım bunun içine hayatta girmezdi. parama yazık olurdu.]


http://www.litter-robot.com/
 (how it works kısmındaki videoyla çalışma sistemi anlatılmış).

yani çözüm var aslında ama 1. kedinin keyfi, 2. paraya bakıyor. ama böyle böyle de çözümler var haberiniz olsun diye yazayım dedim. ben hala karar veremiyorum. ürünleri denemiş olanlar varsa tavsiyelere açığım.