Kendine Has Bir Dünya: İrlanda'nın Bilmeniz Gereken Genel Özellikleri

İrlanda toprağı ve insanına dair her yerde yazmayan özellikleri aktarıyoruz.
Kendine Has Bir Dünya: İrlanda'nın Bilmeniz Gereken Genel Özellikleri
iStock

irlanda... güzel ülke. insanı ve yeşili ülkeyi en güzel yapan şeyler. insanları genelde asık suratlıdır ama konuşmaya başladığınız anda anlarsınız ki aslında çok yardımsever ve sıcakkanlıdırlar.

‘pub’ önemli bir yer tutar hayatlarında çünkü dışarı çıkıp yapılabilecek şeyler limitlidir. yazın dahi hava genelde yağmurlu ve soğuktur ama irlandalılar bir araya gelmeyi ve eğlenmeyi (kendi deyimleriyle, ‘having the craic’) severler ve barda buluşmak bunun için tek yoldur. arkadaş canlısıdırlar.


ingilizce ve irlandaca levhalar her yerde görülür ve hala ingilizlere karşı bir öfke mevcuttur. malum, hala kendi dillerini kullan(a)mıyorlar. irlandaca bilen sayısı azdır. ülkenin ufak bölgelerine ve adalarına gittiğinizde “burada sadece irlandaca konuşulur” yazan levhalar görürsünüz. özellikle bu bölgelerde irlandaca teşekkür ettiğinizde ya da selam verdiğinizde bundan memnuniyet duyarlar. irlandaca öğrenmesi zor dildir (bence!).


argoları meşhurdur. her şeye bir isim uydururlar. öyle ki, ingilizceniz iyi olsa dahi, iki irlandalı konuşurken altyazı istememek elde değildir. konuşmalarda çok geçen bazı argolar: ‘jackeens’, ‘culchies’, ‘craic’, ‘lads’, ‘missus’, ‘feck off’, ‘howya’, ‘locked’, ‘snog’, ‘taking the piss’, ‘shite’, ‘knackered’, ‘acting the maggot’, ‘bunk off’, ‘gobshite’, ‘ole man’, ‘wanker’, ‘bollocks’, ‘fag’ (sigara) vs vs… özellikle ‘harika’ demek için binbir türlü kelimeleri vardır.. örneğin: ‘happy days’, ‘grand’, ‘savage’, ‘fierce’, ‘deadly’. ayrıca, argo olmasa da, ‘french fries’ yerine ‘chips’, ‘gas’ yerine ‘petrol’, ‘movie’ yerine ‘film’ demeyi unutmamak gerekir. irlanda’da sadece ‘grand’ diyerek hayatınızı sağlıklı ve mutlu bir şekilde sürdürebilirsiniz.


alkole ek olarak uyuşturucu, özellikle kokain ve amfetamin kullanımı yaygındır.

en yaygın suç hırsızlıktır.

yaşlı kesimde aşırı dine bağlılık görülmektedir. yeni nesil ise çoğunlukla ateisttir. örneğin eski bir kilise (st mary's church) son on senedir büyük ve popüler bir gece kulübü/restoran/bardır (the church).

"The Church"ten bir kare.

kültürlerinde müzik ve edebiyat önemli bir yer tutar. sokak müzikleri boldur. birçok ünlü irlandalı müzisyen dublin sokaklarında müziklerini seslendirerek kariyerlerine başlamışlardır. (bkz: busking)

türk insanına benzer olarak, futbol hayatlarında önemli bir yer tutar. futbola ek olarak, (bkz: hurling) de popüler sporlarından biridir.

adanın görülmesi gereken birçok güzel ufak adası vardır.

evet, irlanda erkekleri yakışıklıdır ama onları yakışıklı yapan kendileriyle dalga geçmeyi ve eğlenmeyi bilmeleri ve müzik aşklarıdır. yüzde 90’ı kahverengi saçlı, mavi gözlü, 1.80-1.85 ve üzeri boyludur. sarhoş olmadıkları sürece dişilere yaklaşmalarına imkan yoktur ve bu nedenledir ki, irlanda kadınlar için yaşanması en rahat ülkeler listesinde hep ilk beştedir.


müzik festivalleri çok yaygındır ve kültürlerinde önemli bir yer tutar. büyük müzik festivalleri olduğunda şehirler boşalır. örneğin bu hafta sonu olacak olan electric picnic en meşhur festivalleridir.


sokakları türk sokaklarına benzer. özellikle bana izmir’i çok hatırlatmıştır. sokaklarının aşırı dar olması nedeniyle trafik kazaları boldur ve yine bu nedenle, ehliyet almak kolay değildir. fakat, şehirlerde birçok yere yürüyerek ulaşım sağlanabilir.


ülke içinde birçok farklı aksana rastlanır. cork aksanı anlaşılması en zor olanıdır.

yazın hava çok geç saatlerde kararır (saat 10 gibi). kışınsa bunun tam tersi söz konusudur.

kısacası (bkz: emerald isle) gidip görülmesi, içinde dolanılması gereken yerlerden biridir. irlanda insanı ise candır.

15 Günlük Şarj Süresiyle Cezbeden HUAWEI WATCH GT 2'nin İncelemesi

İrlandalılar ve İskoçlar Aslen Yozgatlı mı?