Kendini Aşıp Hayallerinin Peşinden Koşarak Hayatını Değiştiren Genç Sporcular

Çık Oyna aracılığı ile
Engel tanımayıp, hayallerinin peşinden koşarak hayatını değiştiren bu genç insanların ortak noktası spor ve bir gün seyirci olmayı bırakıp çıkıp oynamaları.

Yasin Süzen (24) - İşitme Engelliler Olimpiyat Şampiyonu

işitme engelliler olimpiyat şampiyonu ve rekortmeni yasin süzen’in sloganı. yasin 24 yaşında, engellere inanmıyor, bunun yerine kendine ve yapabileceklerine inanıyor.

“ben sınırlara inanmıyorum ve insanların kafasındaki limitleri yıkmak için koşuyorum. spor bence herkese eşit. sabreden kazanıyor. sadece inanmak yeterli değil, çok çalışmak gerekiyor. başarmayı seviyorsan çıkıp koşmalısın. ben kendimi ispatlamak istiyorum. önce kendime, sonra herkese. sizi duymuyor olabilirim ama kendimi dinleyebiliyorum. sonra kendimi koşarken buluyorum. sen de engelleri yıkmak istiyorsan çık oyna!

İrem Yaman (22) - Taekwondo Dünya Şampiyonu

taekwondo’da dünya şampiyonu olan irem yaman’ın sloganı. irem 22 yaşında, kendisiyle yarışıyor, hedefinde başarı var.

“kendimi ait hissettiğim yerdeyim. karşıma çıkan engelleri tek bir tekmeyle yıkıp geçmek ve başarılı olmak tek hedefim. ringe çıktığımda sadece oyunumu oynuyorum. sonra başarı, madalyasıyla birlikte geliyor zaten. oyunun içindeyken de dışındayken de sporculara örnek olmak istiyorum. başarıyı paylaşmak da en büyük hayalim. bunun için de çok çalışmam gerektiğini biliyorum. ilkleri yaşamak ve yaşatmak istiyorum. aslında kendimle yarışıyorum. sen de kendini aşmak istiyorsan çık oyna!

Berdan Bozkurt (16) - Futbol

berdan hayallerinin peşinden koşanlardan. 16 yaşında ve futbolun cinsiyetlerden bağımsız bir spor olduğunu gayet iyi anlatıyor.

"içimden geçene kulak verdiğimde kendimi oyunun içinde buldum. önce mahalledeki çocuklarla, sonra da takım arkadaşlarımla. 3 yaşımdan beri topun peşinden koşmak benim için hayallerimin peşinden koşmak demek. sahaya çıktığımda kafamda kazanmak ya da kaybetmek değil, sadece oynamak oluyor. ben de çıkıp oynuyorum. kimseye benzemek istemiyorum. herkesten bir şey öğrenmek, kendimi geliştirmek ve sonunda yine berdan olmak istiyorum. sen de hayallerinin peşinden koşmak istiyorsan çık oyna!"

Sam Gizem Sözer (20) - Dans

sam gizem 20 yaşında, kuralların sınırlar belirlediğine ve kurallar olmadan dans etmenin yaratıcılığını harekete geçirdiğini savunuyor.

“benim tutkum özgürlük. kendimi en özgür hissettiğim an, dans ettiğim her an. müzik başlar, bir ritim yakalarım ve ona bedenimle eşlik ederim. kendimi kurallar olmadan ifade etmek istiyorum. bu yüzden serbest stil dans ediyorum. çünkü kurallar yoksa yaratıcı olmak zorundasın ve bunun da bir sınırı yok. dans ederken bir sonraki hareketimin ne olacağını bazen ben bile merak ediyorum. sınırları zorlamayı, kendimi şaşırtmayı seviyorum. sen de kendini keşfetmek istiyorsan çık oyna!

Emir Ünder (17) - Freerun

emir 17 yaşında, sokakların sınırsız özgürlük ve yaratıcılık gücüyle harekete geçiyor ve “freerun” sporcusu. parkuruna sınır koymuyor.

“yaptığım spor sokaklarda doğdu ve yine sokaklarda gelişti. ben de pek yerinde durabilen biri değilim zaten. sokaklar bana sınırsız özgürlük ve yaratıcılık imkanı veriyor ama sokağın sunduklarıyla sınırlı kalmıyorum. çok daha fazlası için çalışıyorum. aklımda yalnızca önüme çıkan engelleri aşmak değil, o engelleri en yaratıcı şekilde aşmak oluyor. rakip olmayınca, kazanan da kaybeden de kendin oluyorsun. yani aslında kendinle yarışıyorsun. ben bu oyunu seviyorum. sen de neler yapabileceğini görmek istiyorsan çık oyna!

Taner Erdaş (22) - BMX Sporcusu

bmx sporcusu taner erdaş, sporla hayatını değiştirenlerden. kontrol artık onda ve karar vermek için zamanı nasıl kullanacağını en iyi o biliyor.

“bir sporcu gibi yaşamak için bazı şeylerden vazgeçmek gerekebiliyor. başarılı olmak için çok daha fazlasından vazgeçebilirsin. o his, insanı çok farklı bir yere taşıyor. bisikletin üzerindeyken hızlı karar vermek durumundasın. hızlı karar vermeye bmx ile başladım. hangi yöne gideceğin, hangi hareketleri yapacağının pek de bir önemi yok. önemli olan çıkıp oynaman. çık oyna!