Keskin Bir Çizgiye Sahip, İlkel Bir Savunma Mekanizması: Splitting

Oldukça net bir ayrımı olan bu savunma mekanizması için her şey ya iyi ya kötüdür. Hayatın gerçeklerinden bir tık uzakta olan, hem iyilik hem kötülük barındıran insanlardan habersiz kişilerin savunma mekanizmasını inceliyoruz. Sözlük yazarı "pipisiolmayangil" anlatmış.
Keskin Bir Çizgiye Sahip, İlkel Bir Savunma Mekanizması: Splitting
iStock.com


yarılma da denilen ve ne yaptığını biraz olsun kestirebilen insan için, bazen gerekli olan savunma mekanizmasıdır. 

borderline ve psikotik kişilik yapılarında yoğun olarak kullanılır. nevrotik birinin splitting'i kullanmayacağı söylenmektedir. fakat geldiğimiz yüzyılda, saf nevrotik yapıdan eser kalıp kalmadığı da tartışmalı olduğundan ötürü bu bilginin kıymeti tartışılır.

ilkel bir savunma mekanizmasıdır. ve bu kadar ilkel bir savunma mekanizmasını kullanmak, yoğun bir regresyon yaşandığının göstergesi olabilir. zira splitting dediğimiz şey iyi meme/kötü meme ayrımından gelir. annenin memesinin iki farklı yüzü vardır. besleyen, doyuran, bakım veren yüzü ile, kıçınızı yırtana kadar ağlasanız da bir türlü gelmeyen, hayal kırıklığı yaşatan, aç bırakan, gaz yapan, can yakan yüzü. bu ikisinin aynı şey olduğunu bilmezsiniz. bir olması gerektiği zamanda orada olan meme vardır, bir de asla orada olmayan. birini sever, birinden nefret edersiniz. biri doyum sağlar, biri zarar verir. ikisinin aynı meme olduğunu anladığınız gün, hayatın gerçeğini öğrenirsiniz. evet bunu daha meme emerken öğrenirsiniz. en önemli nesneler, hem iyi, hem kötü olabilmektedir. gri'yi öğrenirsiniz. gri, depresif pozisyon geçmenize sebep olur. ayrıntılı bilgi için (bkz: melanie klein)meme emdiğiniz döneme regrese olacak şiddette şeyler yaşamanız belki sizin suçunuz değildir. belki insanlar gerçekten ya sadece iyi, ya da sadece kötüdür. belki aynı anda hem bu kadar iyi hem bu kadar kötü olmak, esas psikotik olandır. ya da belki bazı insanların tamamıyla kötü görülmek zorunda oldukları bir an gelir. o insanların iyilikleri, kötülüklerinin altında ezildiyse ve o kötülük, sizi delirtecek noktaya geldiyse.

bazı problemli gözüken savunmaları düşürmemek gerekir, zira o savunmalar, çok daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına yapıcı bir biçimde engel oluyor olabilir. evet, splitting, yetişkinlikte de kullanılabilen bir savunma mekanizmasıdır. ama ruh hastası olan siz olmayabilirsiniz.

korkmayın. yarın.