Keyif Amaçlı Esrar Kullanımının Yasallaştığı Kanada'da Yasaya Dair Detaylar

Kanada'da keyif amaçlı esrar kullanımı 17 Ekim itibarıyla yasallaştı.
Keyif Amaçlı Esrar Kullanımının Yasallaştığı Kanada'da Yasaya Dair Detaylar
iStock

başbakan justın trudeau'nun onayı ile 17 ekim 2018 itibarıyla, kanada'da keyif amaçlı esrar kullanımı yasallaştı.

bu yeni alınmış bir karar değil; yıllar önce -belki de seçim vaadi diyebiliriz- verilmiş bir sözdü. karar senatoya sorulduğunda 30'a karşılık 56 oy ile kabul edilmişti. başbakanın kararı ile 17 ekim itibarıyla da yasallaştı.

gelelim yasa ile ilgili detaylara

- alberta ve quebec eyaletlerinde esrar alma yaşı 18 iken, diğer tüm eyaletlerde bu yaş 19 olarak belirlendi.

- esrar, hükümet tarafından belirlenen online alışveriş sitelerinden alınıp, evlere direkt teslimat yapılabilecek.

- her bir eyalet detaylı olarak nereden ve nasıl esrar temin edileceğini açıkladı. bu yollar dışında temin edilen esrar "yasal" kapsamda değerlendirilmeyecek. ontario eyaleti için detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

- esrar paketleri düz ve sade olacak. örnek:


- 5 farklı cannabis alınabilecek. kuru, taze, yağlı kenevir, tohum ve bitki halinde.

- quebec ve manitoba eyaletlerinde evde esrar yetiştirilmesine yasak getirildi. hala net bir açıklama olmamakla birlikte bu eyaletlerde tohum satışının yasal olması beklenmiyor.

- eyaletlere göre değişiklik göstermekle birlikte, insanlar maksimum 30 gram cannabis'i yanlarında taşıyabilecek.

- beklenen fiyat, gramının 10 dolar olması şeklinde. ayrıca ekonomi bakanı; aralık ayında, tabiri caizse "karaborsa" dan esrar satışını azaltmak için onlardan daha uygun bir fiyat politikası izleneceğini açıkladı.


- g7 ülkeleri arasında esrar kullanımı yasallaştıran ilk ülke kanada oldu.

yasanın çıkacağı söylentileri ve kesinleşmesinden sonra tabi ki girişimciler bütün yatırımlarını bu yöne kaydırdı. niagara college, ticari esrar üretimi ile alakalı 1 yıllık; ontario college, graduate certificate seviyesinde eğitim verilen bir program açtı. bunun dışında bir sürü üretim fabrikaları da kuruldu. kanada'daki en büyük 3 üretim tesisi ve tesis detayları.

lcbo' dan sonra, oldukça ünlü marketlerden shoppers drug mart da marijuana satışı için gerekli yerlerle anlaştı. neredeyse her 5 blokta bir yer alan bu marketlerden, peynir ekmek alır gibi gidip esrar alınabilecek, detaylar.


bu yasa ile birlikte gelen diğer bir yasa ise; senato tarafından, polislere; herhangi bir şüphe duymadan, sürücüleri rastgele yol kenarı esrar testlerini tabii tutabilme ayrıcalığı verildi.

ek bilgi: kanada' da tıbbi maksatlı esrar 2001 yılında yasallaşmıştı. lisanslı, bu maksatla üretim yapan firmalara buradan ulaşabilirsiniz.

kararın; ülke ve toplum üzerindeki yansıması nasıl olacak, bekleyip göreceğiz.

Çeşitli Uyuşturucu Maddeler ve İnsan Üzerindeki Etkileri