KFC'nin ve Gizli Formülünün Mucidi Colonel Sanders'ın Hayat Hikayesi

Dünya üzerinde yaklaşık 25 bin restoranı bulunan KFC'nin (Kentucky Fried Chicken) 1950'li yıllarda ortaya çıkış hikayesi.
KFC'nin ve Gizli Formülünün Mucidi Colonel Sanders'ın Hayat Hikayesi
Fotoğraf: KFC

albay harland d. sanders (colonel sanders), 1930'ların ortalarında abd kentucky'de, tennesse sınırına yaklaşık 25 mil uzaktaki bir kasaba olan corbin'de bir motel ve café satın aldı. o sıralarda kırklı yaşlarda olan harland sanders, restoran işine girmeden önce birçok iş alanında çalışmıştı. (demiryolu işinden oho nehri'ni geçen buharlı bir feribotu çalıştırmaya kadar.)


albay sanders yemek yapmayı seviyordu ve her zaman değişik tat kombinasyonları deniyordu. tavuğu kızartmak üzere unlamak için 10 adet bitki ve ve baharatı unla karıştırma yolunu bulduğunda, ünü yayıldı. daha sonra bir pazar günü bazı turistler için tavuk hazırlarken, karışımına on birinci malzemeyi kattı. albay'ın söylediği gibi: "bulduğum o 11. maddeyle o güne kadar yediğim en lezzetli tavuğu elde ettim."

İlk KFC dükkanı

ünü yayıldı, ancak uluslararası bir otoban yapımı ve 1950'lerin ekonomik durumu albay'ın sadece vergileri ödemek için gereken parayı alarak corbin'deki işini satmasına neden oldu. böylece albay 66 yaşında özel lezzet veren karışımı ve unu ile eski basınçlı kızartıcısıyla yola koyuldu ve bütün birleşik devletler'de restoran sahiplerine kendi pişirme yöntemlerini ve paketlenmiş baharatlarını satmaya başladı.


albay, eşsiz tavuğunun nasıl hazırlandığını restoran sahiplerine öğretmek için küçük bağımsız restoranlarını ziyaret etti. kızartma işi tamamlandıktan albay, restoranların yemek salonlarına gidiyor ve "albaylaştırma" dediği şeyi yapıyordu: müşterilerin aldıkları tavuktan ve servisten memnun olmalarını sağlamak. albay kendi kavramını, franchise'lık ile satılan her tavuk için telif hakkı olarak beş cente sattı ve anlaşmaların çoğu sadece bir el sıkmayla yapıldı.


sonunda işler albay'ın baş edebileceğinden daha fazla gelişti ve böylece albay da kendisine ait kavramı kentucky fried chicken corporation'ı oluşturan bir gruba sattı. albay, kfc'nin iyi niyet elçisi olarak kaldı.

albay harland d. sanders zatürreden aralık 1980'de öldüğünde 90 yaşındaydı.

kaynak: http://www.kfcturkiye.com/