Kıbrıs'ta Türk Bayrağını İndirmeye Çalışırken Öldürülen Rum Vatandaşı: Solomos Solomou

14 Ağustos 1996 günü Kıbrıs, Derinya'da Türk bayrağını indirip yerine Yunan bayrağı koymak isteyen ve bunun üzerine vurularak öldürülen Rum vatandaşı Solomos Solomou.
Kıbrıs'ta Türk Bayrağını İndirmeye Çalışırken Öldürülen Rum Vatandaşı: Solomos Solomou

14 ağustos 1996 günü kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti sınırına yürüyüp adadaki türk varlığına kasteden grubun en sivrisiydi solomos spyrou solomou.

96 ağustosunda lefkoşa'dan sınırı geçip girne kalesi'ndeki türk bayrağını indirmek üzere sözleşen rum fanatiklerin bu planı ortaya çıktı ve türk barış kuvvetleri buna kesinlikle izin vermeyeceğini bildirdi. yine de 11 ağustos günü sayıları 1000 civarı olduğu tahmin edilen bir grup sınıra yürüdü ve türkler tarafından sopalarla durduruldu. bu kavgada bir rum hayatını kaybetti. 

bunun üzerine ölen arkadaşları için aynı yerde ayin yapmak için izin istediler. 14 ağustos günü ayin izniyle geldikleri derinya bölgesinde yine sınırı delmeye kalkıştılar ve yine kargaşa çıktı. olaylar sırasında kalabalığın içinden sıyrılan solomos spyrou solomou sınırı geçti, yerine yunan bayrağını asmak üzere türk bayrağının bulunduğu direğe doğru hamle yaptı. türk askerinin uyarılarına itibar etmedi ve şanlı bayrağıma erişemeden boynundan vurularak indirildi.

solomos spyrou solomou, dönemin şartları yüzünden vurularak öldürülmüştür. bugün aynısını yapsa sadece vurularak, yaralı şekilde indirilebilirdi o direkten fakat o zaman olan olaylar ve öncesi sebebiyle durum o şekilde gelişti.

ayrıca bölgedeki askerler iki adet ingiliz askerini de uyarı olarak kalçalarından vurmuştur. dönemin hassaslığı ve olayın önemi, ingiliz askerlerinin bile sadece yol gösterdiği için uyarı mahiyetinde vurulabilmesinden anlaşılmalıdır.