Kill Bill ve Shakespeare In Love Gibi Filmlerin Yapımcısı Harvey Weinstein Tacizle Suçlanıyor

26 yaşındayken Miramax Films şirketini kuran ve 2005'ten beri de kardeşi Bob ile The Weinstein Company film stüdyosunun başkanlığını yapan ünlü yapımcı Harvey Weinstein, aralarında Angelina Jolie ve Gwyneth Paltrow'un da bulunduğu aktrisler tarafından yapılan büyük bir taciz suçlamasıyla karşı karşıya.

The New York Times'ın haberine göre Weinstein, Ashley Judd'ın rol aldığı Kiss the Girls filminin prodüksiyonu sırasında aktristi Peninsula Beverly Hills oteline davet ediyor ve orada cinsel olarak yakınlaşmak istiyor.


Medyada Weinstein'in buna benzer çok fazla sayıda vukuatı olduğu ortaya çıktıkça durumdan muzdarip diğer aktrisler de seslerini yükselttiler. Oyuncu Gwyneth Paltrow da bunlardan biri.


Paltrow 22 yaşındayken; Weinstein tarafından kendisini sıradan bir oyuncudan bir yıldıza dönüştürecek güçte bir rol alıyor, TWC'nin film haklarını satın aldığı Jane Austen romanı olan "Emma"nın uyarlaması için başrol. Ancak film için görüşürken Weinstein'ın kendisini Peninsula Beverly Hills otelinde taciz ettiğini söylüyor.

Paltrow ayrıca Weinstein'ın kendisine "Çenesini kapalı tutmalısın. Eğer birilerine anlatırsan seni mahvederim" dediğini de ekliyor.


Aktris Angelina Jolie de 90'ların sonunda, Playing by Heart filminin çekimleri sırasında Weinstein'ın otel odasına girmek istediği ve kendisinin istemediği hareketlerde bulunmak istediğini söylüyor.

Jolie yaşadığı bu durumun ardından, "Gençliğimde Harvey ile bazı kötü tecrübelerim oldu ve sonuçta onunla bir daha çalışmamayı tercih ettim, diğerlerini de çalışmamaları yönünde uyardım. Böyle davranışların hiçbir yerde ya da ülkede kabul edilebilirliği yok." diyor.


Medyada gittikçe büyüyen bu iddiaların ardından Rosanna Arquette ve Asia Argento'nun da aralarında bulunduğu pek çok aktris Weinstein’ın tacizine uğradığını ve bunların üçü tecavüze maruz kaldığını söyledi.

Rosanna Arquette


Olayların ardından The Weinstein Company'den gelen bir bildiriyle Harvey Weinstein'ın şirketle ilişiğinin kesildiği ve sözleşmesinin feshedildiği açıklandı. 


Hollywood'un ünlü oyuncuları ve sektörün büyük isimlerinden dev tepki yağarken ABD eski başkanı Obama da görüşlerini bildirdi. Obama, eşi Michelle ile birlikte Weinstein olayından iğrendiğini, kadınları böylesine aşağılayan ve onurunu kıran hareketlerin makam ve sağlıktan bağımsız olarak yargılanması gerektiğini söyledi.


Weinstein'ın yapımcılığını yaptığı filmler arasında Pulp Fiction, Shakespeare In Love ve Good Will Hunting gibi filmler bulunuyor.


Sözlük yazarlarının görüşleri ise şöyle

hakkında çıkan tüm "sapıklık" iddaaları beni hiç yanıltmamış, tipinden şerefsizlik akan yapımcı. bir de bu tipin karısı georgina chapman'ın marchesa adında bir moda markası vardır ve rivayete göre bu markayı giyip ödül törenine gitmeyi kabul etmeyen aktristlere de türlü şekilde savaş açtıkları söylenir. marka da son yıllarda cirosunu onlarca katına çıkartmıştır. beter olun.

aşağılık bir tecavüzcü, tanım bu. da, buraya başka bir şey söylemeye geldim; huffpost’ta yayınlanan yeni haber şu ana kadar daha önce şikayette bulunmamış 13 kadının geçmişe yönelik taciz şikayetinde bulunduğunu belirtiyor. haberin altına şöyle bir yorum yapılmış:

“to think if before this point had any of the women come forward, they would have been ridiculed and treated like pariahs by everyone in hollywood. this is how our entire patriarchal society that allows our rape culture to flourish operates.”

yani diyor ki, bu durum ayyuka çıkmadan önce bu kadınlar çıkıp da tek başlarına tecavüze uğradıklarını söyleseler perişan edilirlerdi, işte bu da tam olarak tecavüze çanak tutan patriarkal toplumumuzun ne olduğunu gösteriyor.

kadının beyanı esastır, “kırk yıldır aklı neredeymiş” diyenlerin bu konuda gerek bu düzene destekçi, gerekse bilfiil tecavüzcülerle eşdeğer olduğunu düşünüyorum. bu kafada olan herkes yüzünden bu adamalar on yıllarca onlarca kadına tecavüz edebiliyor. allah hepinizin belasını versin.

(bkz: casting couch)

hollywood yönetmenlerinin ofislerindeki kanepeye verilen isim. hollywood'da uzun süre bir baş rol kapmanın yolunun yönetmenin yatağından, hatta ofisindeki kanepede seksten geçtiğini ima etmek amacıyla böyle bir kullanım oluşmuştur.

yalnız bir ayrımı iyi bilmek lazım, casting couch'a gönüllü gitmek ile zorla götürülmek farklı şeylerdir. bu adam 2.sini yapmışsa farklıdır, 1.sini yapmışsa farklıdır. adamla bile isteye yatıp da sonra taciz suçlamasında bulunan kaıdn haksızdır. muhtemelen bu nedenledir ki, 30 yıldır belki sayısız kadınla yatmasına rğamen, sadece tek tük bir kaç kişi kendisi hakkında taciz/tecavüz suçlamasında bulunabiliyor şu anda, ha gerçekten taciz/tecavüz ettiği her kadın için cezasını sonuna kadar çeksin, o ayrı, ama dediğim gibi, bu adam atıyorum 100 kadınla yattıysa, bunların 90'ı gönüllüdür, rızaları vardır. şimdi sesi çıkabilen de geriye kalan o 10 kadının sesidir. yoksa casting couch olayı sektörde ezelden beri bilinen bir şey zaten.

amerikan medyası an itibarıyla yıkılmakta ve her önüne gelen bu adamı yerin dibine sokmakta. anahaber bültenlerinin yarısından fazlasını bu adama ayırmış, gudubet suratını ekrandan gözümüze sokmaktalar.

obama ailesiyle bir zamanlar fazla içli dışlı olmasına rağmen aktrislerin açıklamalarından sonraki ciddi ilk taşı obamalar attı, sonra clinton sonra da bütün medya.

medya liberalleri de burdan vurmaya başladı, her kanalda hemen hemen şöyle altyazılar geçiyor:

liberal hollywood niye bu zamana kadar bilip de sustu? hollywood ikiyüzlülüğü vs vs.

holywood'da iş yapabilmek için bu tarz adamlarla (gönülsüz de olsa bilinçli bir şekilde) "ilişki kurup" artık holywood'dan iş alamayacak yaşlara gelince taciz iddiasında bulunmak gerçekten enteresan.

adam sanki karanlık bir sokakta pusu kurup gelip geçen aktrisleri sıkıştırmış gibi haber yapılıyor.

gayet ödüller alabilmek/büyük projelerde yer alabilmek için iğrenç bir adama yanlamışlar gibi anlaşılıyor haberlerden.(eğer adam zorla gerçekten taciz/tecavüz ettiyse cosby gibi orası ayrı, ama mağdur profili yetenek fakiri ve fiziksel olarak güzel tipler, şaşırtmadı yani) bu taciz iddiasında bulunanların hepsinin kürsüden teşekkür etmişliği vardır adama.

bu olay sonucunda iki şey gerçekleşecek. birincisi adamı afaroz edecekler piyasadan. ikincisi iddia sahiplerinin yetenek fakiri olduğu tescillenecek. ne pis ortamınız varmış hollywood.

İçerik içinde Sözlük yazarı "ray kinsella"nın açıklayıcı entry'sine yer verdik.