Kime Niyet Kime Kısmet: 6 Yıllık İlişkiyi Bitirip 6 Ay Sonra Evlenmek

Bu durum belki başınıza gelmiştir, belki de çevrenizde görmüşsünüzdür. Gerçekten var böyle bir şey.
Kime Niyet Kime Kısmet: 6 Yıllık İlişkiyi Bitirip 6 Ay Sonra Evlenmek
(Temsili)


6 yıllık olmasada 4 yıllık ile benimde başıma gelmiştir.

bayağı zaman geçti üstünden ama hala anlayamadığım-canımı sıkan nokta onca zamandır birlikte olduğun,herşeyini bildiğin sandığın kadının aslında bambaşka biri olduğunu görmek.

örnek olarak esmer erkekten hoşlanmam deyip esmerin dibi bir erkek ile evlenmek veya istanbul-izmirden başka bir yerde asla yaşayamam diye kati bir kural koyup manisanın bir köyünde yaşamak...

insanlar değişebilir eyvallah ama arkadaş bari bizim ilişkimiz sırasında değişseydin de, bizde ne olduğunu görüp otogarın bir köşesinde elimizde çiçekler ile ağlamasaydık.

ben tanıyorum buna benzer şeyler yaşayan iki sevgili, daha doğrusu eski sevgili;

bunlar bir gün ailelerinde içinde olduğu büyük bir tartışma yaşıyorlar ve sonrasında iki ay önce taktıkları nişanı atıyorlar, hemen ardından bir kaç gün sonra bizim oğlan sinirleniyor, uzun zamandır bizim koca kafalıda gözü olan diğer kıza gidiyor ve nişanlanıyor sırf sevdiği kıza ayar vermek için.

gençlik bu ya, kız da gemileri yakıp atlıyor başkasının kucağına, nişanlanıp akabinde kısa bir süre sonra evleniyor.

bizim oğlan ne olduğunu anlamıyor bile, malum yapacak bir şey kalmıyor, yeni nişanlısıyla evleniyor belki onu daha çok severim diye.

sonrasında sevemiyor tabi, iki yıl geçmeden bizim oğlan boşanıyor şiddetli geçimsizlikten.

güzel kızımız ise hala evli ve iki çocuğu var inadına evlendiği kocasından.

bu ikisi hala konuşurlar ortak dostlarından dolayı. çektikleri acıyı ben biliyorum ve diyorum ki böyle bir şeyi yapmaya karar verirseniz bir 10 kere daha düşünün 10 kere düşünmüş olsanız bile.

bizim oğlanın çektiği acı; kızın adı geçtiğinde derinden çektiği sigaranın çıkmayan dumanında saklı.

herkese acı verir bu. iyi düşünmek gerek..

gayet normal durum.

türk tipi ilişkide 6 yıl içinde ilişki çoktan laçka bir hal almış, çoktan iyice boka batmış oluyor. 6 yılda ilişki çoktan evlilik aşamasını geçmiş boşanma aşamasına gelmiş oluyor. elbette istisnaları vardır ama 6 yıllık ilişkinin ardından yapılan evlilik boşanma namzetidir. bunu yapmak yerine yeni bir ilişkiye başlayıp onun da bokunu çıkarmadan altı ay bir yıl içinde evlilikle neticelendirmek en mantıklısıdır.

bu konuda rekor sertap erener'dedir. 18 yıllık sevgilisinden ayrılıp 5 ayda evlendi. içler-dışlar çarpımı ve oran-orantı yaparak katsayıyı bulunuz.

başarılar.


içten içe öyle olmadığını bilseler de insanların temel yanılgısıdır x yıllık ilişkinin 6 ay önce bittiğini sanmak.

(bkz: yok böyle birşey)

hiç evlenmemiş kişilerin ilişkiden binlerce beklentisi olurken, boşanmış insanların yeni bi ilişkiden sadece huzur beklentisi içinde olması gibidir bu da aynı.

uzun bi ilişkiden çıkmış kişi de çoğu beklentisini kısar (esasen daha gerçekçi beklentilere törpülenir demek lazım). etrafında iyi huylu, huzur veren gözü tuttuğu ilk insanla evlenir böylece.

abim üniversitesiyi bitirdi, askerliğini yaptı, işi gücü yerinde ve anneme göre hayatının tek eksiği evlilik!  

6 yıldan fazla süren bir ilişkinin son demlerini yasadigi sırada annem de baskılara basladı. gidelim,isteyelim kızı diyor abim de her seferinde konuyu değiştiriyor veya evden çıkıp gidiyordu.

sonra ayıldılar ,3 ay sonra abim bizi yeni kız arkadaşı ile tanıştırdı,4 ay sonra da evlendiler hemen.

annem neden uzun süre birlikte olduğu kızla değilde 3 aylık kızla evlendiğini sordu.
cevabı beni erkek ırkından soğuttu resmen.

-anne evlenecek olsam neden 6 yıl çıkayım!

evet altı ay sonra saçma olabilir. muhtemelen kesişim kümesi vardır. diyelim ki yok, o zaman mantık evliliğidir. yapılmasına karşı değilim. herkes sevdiğini alıcak diye bir şey yok, bazıları aldığını sever.

evli insanlara sorarsanız hiç biri "ilk 5 sene evleneceğimiz hiç aklıma gelmezdi" demez. "daha ikinci hafta evleneceğimizi anlamıştım" der.

yani o biten 6 senelik ilişki 5 yıl 11 ay önce çoktan bitmişti ama gençler farkında değillerdi. böyle şeyler deneyimle öğreniliyor çünkü kendimizi herkesten farklı sanıyoruz. farklı deneyimlerimiz olacak sanıyoruz.

ayrıca başarısızlık değildir bir ilişkinin bitmesi. güzel günler yanına kar kalır.