Kimilerince En Güzel ve Yoğun Kahve Olarak Tanımlanan Kahve Çeşidi: Coffee Sumatra

Kahvenin elit bir zevk olarak yükselişte olduğu günümüzde güzel alternatiflerden biri olan Coffee Sumatra'ya dair bilmeniz gereken temel bilgiler. Sumatra kahvesi nedir, özellikleri nelerdir diyorsanız buyrun içeriğe.
Kimilerince En Güzel ve Yoğun Kahve Olarak Tanımlanan Kahve Çeşidi: Coffee Sumatra
iStock

coffee sumatra, sadece starbucks'ta değil birçok kahve satıcısında bulunur zira sumatra, endonezya'nin kahve yetiştirilen bölgelerinden biridir. ayrıca mandheling adı altında satılan kahveler de bu bölgeden çıkan kahvelerdir hatta sumatra mandheling şeklinde satıldığı da olur. son yıllara kadar sumatra'dan çıkan kahveler orijinlere göre ayrılmıyor hepsi bir arada değerlendiriliyordu. bunun nedenlerinden birisi orjinler farklı olsa da tatsal açıdan birbirine hayli yakın sonuçlar vermeleridir. bunların arasında en bilinenlerden ikisi takengon ile lington'dur. yani bu şekilde isimlendirilmiş kahveler gördüğünüzde de aslında sumatra kahvesinden yani endonezya'da yetişen kahveden bahsedilmektedir.

Fotoğraf © Tropenmuseum, part of the National Museum of World Cultures

sumatra kahvesinin çiğ çekirdek hali görünüm olarak diğer kahve cinslerinden hayli farklıdır. çekirdekler oldukça koyu gri'ye kaçan yeşil mavi tonlarında olup, şekil olarak düzensiz ve eğri büğrü görünüme sahiptirler. ancak yine diğer ülkelerin sınıflandırma sisteminden farklı olarak bu kahveler görsel açıdan ayrıma tabi tutulmazlar, ayrılma kriterleri daha başkadır, o nedenle yüksek kalite bir sumatrayı ya da o çevreden gelen çekirdeğin kaliteli olup olmadığını anlamanın doğru yolu tatsal teste tabi tutmaktır.

Fotoğraf: coffeecrafters.com

endonezya kahvelerinin geneli ve elbette sumatra da koyu kavrulması (dark roast) tercih edilen çekirdeklerdendir. genellikle ikinci çıtlamaya girmesi ve o civarda kavrulmanın kesilmesi daha iyi sonuç verir zira daha açık kavrumlarda bu çekirdeğin genel özelliklerinden olan topraksı tatlar daha baskın olacak ve çamurlu bir tat bırakacaktır. bu kahveleri single origin olarak tüketeni çoktur ancak sumatra ve diğer endonezya kahveleri daha çok harmanlarda harmana gövde vermesi için tercih edilir.

Kahvenin Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?