Kış Olimpiyatlarında Kullanılan Buz Pistlerinin Spor Dalına Göre Değişen Özellikleri

Kış Olimpiyatları'ndaki buz zeminlerin hep aynı olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. İlginç şekilde haz veren bir liste, buyrun.
Kış Olimpiyatlarında Kullanılan Buz Pistlerinin Spor Dalına Göre Değişen Özellikleri
iStock

91 ülkeden yaklaşık 3000 sporcunun katıldığı kış olimpiyatları (2022 pekin olimpiyat oyunları) başladı. buz üzerinde 8 ayrı kategori mevcut ancak bu kategorilerde kullanılan pistlerin sıcaklık, kalınlık ve suyun kalitesi gibi özellikleri farklılık göstermektedir:

körling

pistin (rink) oluşturulmasında kullanılan suyun kalitesi çok önemlidir. saf su daha iyi donduğu ve daha düz bir form aldığı için tercih edilir. su donduktan sonra pist 2.5 metre genişliğindeki jiletler aracılığıyla kazınır ve taşın kaymasını sağlayacak olan minik buz çakillarını (pebble) oluşturmak için üzerine manuel olarak su damlaları püskürtülür.

buz kalınlığı 3 cm, soğukluğu ise -3 ila -7 derece arasında tutulur.

hız pateni

uzun kulvar sürat pateni ve kısa kulvar sürat pateni, mümkün olan en yoğun ve sert buzu gerektirir. bu nedenle de tüm kış olimpil buz sporlarındaki en soğuk pist olarak tutulur ve buzu oluşturmak için kullanılan su içerdiği minerallerden arıtılır.

buz kalınlığı 2.5 ila 3 cm, soğukluğu ise -6 ila -10 derece arasında tutulur.

buz hokeyi

buz hokeyi pistleri, kaliforniyalı mucit frank zamboni'nin adını taşıyan zamboni adlı bir makine kullanılarak oluşturulur. zamboni buzu sıyırır ve çatlaklardaki kalıntıları temizlemek için su kullanır. kirli suyu süpürür ve ince bir tabaka sıcak (60 ila 65 derece) su bırakır. bu su donarak pürüzsüz bir yüzey oluşturur.

buz kalınlığı 2.5 ila 3 cm, soğukluğu ise -5 ila -7 derece arasında tutulur.

artistik patinaj

artistik patenciler, zıplamak ve patenin burnu ile buza girmek için tüm kış olimpik sporlarının en sıcak, en kalın buzuna ihtiyaç duyarlar. buzu daha sıcak tutmak, buzun, patenci atlayışı yaptığında oluşan yarım tonluk kuvvet nedeniyle parçalanma olasılığını azaltır.

buz kalınlığı 4.5 ila 5 cm, soğukluğu ise -2 ila -3 derece arasında tutulur.

bobsleigh, kızak (luge) ve skeleton

bobsleigh, kızak (luge) ve skeleton, 1.450 metre uzunluğunda buzla kaplı bir pistte koşulur. parkurun yaklaşık %80'i dikeydir ve sporcuların yerçekimi ve başlangıçtaki koşularının ürettikleri itici güçten faydalanmalarını sağlar. bu pistteki buz, 3.000 kg aşan ve 5g'ye kadar olan kuvvetlere maruz kalmaktadır.

buz kalınlığı 2.5 cm, soğukluğu ise -5 derecede tutulur.

kaynak: popular mechanics