Kışın Termometrelerin -60'ları Gördüğü Dünyanın En Soğuk Şehri Yakutsk İle İlgili 'Üşüten' Detaylar

Rusya'nın uzak doğusundaki Yakutistan'ın başkenti olan Yakutsk Dünya'nın en soğuk bölgelerinden. Kışın -60'ları gören soğuklarında yaşamak ciddi çabalar ister.
Kışın Termometrelerin -60'ları Gördüğü Dünyanın En Soğuk Şehri Yakutsk İle İlgili 'Üşüten' Detaylar

yüzölçüm olarak türkiye'nin neredeyse 3 katı büyüklükte olan yakutistan'ın başkentidir. bu kadar büyük bir ülkenin başkenti olmasına rağmen nüfusu 100 bin kadardır. dünyanın en soğuk bölgesinde yer alır. ocak ayında -50 dereceler görülebilmektedir.

havanın hafif soğuması ile tekrar akıllara gelen sibirya şehri. göt kesen soğukları yanında, toprakları altında donmuş metan gazı ihtiva etmesi ile küresel ısınmanın en korkulan etkilerinin baş aktörlerindendir.


sibirya genelinde toprak sürekli donuk haldedir ve toprak altında bulunan metan gazı sürekli hapis halindedir. eğer aşırı ısınma sebebiyle sibirya bölgesindeki toprağın buzu çözülürse hayvani boyutlardaki metan gazı atmosfere salınabilir ve bu gaz karbondioksit gazından 20 kat daha zehirleyici bir etkiye sahip olduğundan doğa üzerindeki etkileri ve insanlığa nasıl bir zarar vereceği henüz kestirilememektedir.

söz konusu şehirden ufak bir kesit


kaynak için buraya

yolda yürürken ayağın kayıp yere düştüğünde yarağı yedin bu memlekette, adam çıplak elinin üzerine düşüyor herifin elini kesiyorlar lan, o soğukta kangren olmuş.

peki insanlar ne diye bokunu donduruyor buralarda diye merak ediyorsanız, dünya pırlanta üretiminin 20%'sinin burada yapıldığını belirtelim.

ayrıca kısacık sürse de yaz günlerinde hava sıcaklığının 20 dereceye kadar yükselmesi enteresan.