Kitapları Okuyan Birinden: Dune Part 2'nin Rahatsız Edici Olabilecek Ayrıntıları

Dune'un ikinci filminde hikaye anlatımı açısından eksik olabilecek noktaları özetleyen bir içerik.
Kitapları Okuyan Birinden: Dune Part 2'nin Rahatsız Edici Olabilecek Ayrıntıları

dune part two... ya beğenen arkadaşlarla aynı filmi mi seyrettim bilmiyorum. iyi şeyleri söyleyeyim, görsel öğeleri muhteşem, müzikler muhteşem bunlara bayıldım ama anlatıyı öyle bir değiştirmişler ki, kitabını okuyan birisinin nasıl keyif alacağını gerçekten anlamıyorum - ben alamadım.

Uyarı: Spoiler içerir.

bir kere baştan diyeyim, hayatım boyunca bir daha zendaya görmesem olur. o kadar fazla çekimde yer aldı ki, paul atreides'in hikayesini mi seyrettim chani mi bilmiyorum. hayır bir iki sahne haricinde hep tümkürecek gibi bakıyor, bir gergin bir tavırlar bişeyler...

anladığım kadarıyla kitapta stilgar'ın olan bazı rolleri chani'ye vermişler. yani stilgar kitapta onurlu ve sözü sayılan bir adamken burada bayağı düz yobaz meczup olmuş (fremen adetleri anayasa gibiyse stilgar'ın sözü kanun gibidir). güneyde fremen liderleri ile olan toplantıda chani'nin bıy bıy bağırması neydi allahaşkına ya...

neyse filmde o kadar rahatsız oldum ki not tutmaya başladım, sizle de paylaşayım

- jamis o kadar popüler bir fremen değildi, hatta düello öncesinde stilgar sakinlemek için emir vermek zorunda kalıyor. daha sonra düello öncesinde stilgar "jamis'in içinde lider olmak için fazla şiddet var, fazla gaflet içinde [...] onu bu zamana kadar korudum ama savaşta iyi diye korudum, ama öfkelendiğinde kendi toplumuna zarar haline geliyor" diyor. hatta öldürdüğünde kimse paul'e yükselmiyor - siyeçte nası lan o zaman o tripler? he bir de kitapta olan harah mevzusu var, harah jamis'in eşi. eşi olmasının sebebi de jamis'in başka bir fremeni öldürmesi ve ganimet olarak alması. hatta paul şaşıyor "yav niye eşinin yasını tutmuyor, niye bana öfkeli değil bu kadın" diye.

- siyeçteki suyu toplayan windtrap mevzusunu tamamen önemsiz bir hale getirmişler.

- inançsız fremenler? lan olm lisan-ül gaib mevzusunun bu kadar cihat haline gelmesinin sebebi fremenlerin yobazlaşmaya çok meyilli olması. adam zaten gelişinden mehdi gibi görünürken chani ve spice girls'in car car ötmesi, "güneyliler inanır ama biz inanmayız" tripleri falan o kadar kitaptan ayrık halde ki inanamadım gözlüklerime.

- fremenlerin hayvan gibi lazer kullanması. olm kalkan ile lazer etkileştiği zaman hem lazeri atanda hem de kalkanın olduğu yerde nükleer patlama oluyor. o yüzden dune evreninde lazer kullanımı bayağı riskli bir şey. bir de öyle cooozz diye harvester patlatabiliyordu fremenler madem, lisan-ül gaib'e ne gerek var?


- jessica'nın paul'ü water of life'ı içmeye gazlaması. kitapta kadın g*tünü yırtıyor "içme, içersen ölürsün yapma etme" diye. hatta içtiğnde "bu kadar mal bir şeyi nasıl yapabildin" diye kızıyor. burada maşallah "iieeççç içeceeeen ieeeçç" diye yürüyor elemana.

- paul şak diye fedaykin oluyor. dahası chani de fedaykinmiş... e imparator da yapsaydınız lan bari. kitapta ise böyle bir olay yok, onu diyeyim.

- sihaya, paul'ün chani'ye verdiği isim. burada ohaaa maşallah kabile içindeki gizli ismi oldu. "that could only mean chani was nearby – chani, his soul, chani his sihaya, sweet as the desert spring, chani up from the palmaries of the deep south.".

- paul'ün cihadı kimseyi aç bırakarak öldürmüyor bu arada. gayet fremenler tüm galaksiye salınıyor ve kılıçtan geçiriyorlar. kitapta açlıkla alakalı en ufak bir ima yok lan. nereden uyduruyorsunuz böyle şeyleri?

- imparatorun "hee fremenlerle daha önce çatıştık biz" demesi. olm fremenler dune toplumsal sınıflarının dışında olan, yok sayılan, en fazla on onbeşbin gibi ufak bir miktarda görülen bir topluluk. koskoca corrino evinin ciddiye alacağı bir durum yok ortada. ama yersen işte...

- imparator demişken, oha dedim irulan'dan icazet aldı lan koskoca shaddam. hayır kitaplar boyunca kimsenin sallamadığı bir karakter olm irulan. hatta tek vasfı paul'ü evlilik vasıtasıyla imparator yapması ilk kitap dahilinde.


- feyd rautha'nın pain glove ile test edilmesi? lan niye ki, olm paul'ün test edilmesinin tek sebebi bene gesserit anlamında paul insan mı onu görmek. feyd-rautha konusunda böyle bir soru bile yok.

- chani gurney'e tersleniyor. olm güçlü kadın yapacaksınız diye niye olay uyduruyorsunuz ya.

- feyd rautha'nın dune'da olması. oha dedim bunu görünce. feyd kitapta imparatorluk retinue'su ile beraber eennnnnn sonda geliyor, paul ile düelloluyorlar ve bitiyor.

- başrahibe helen mohiam atreidesleri dune'a yollatmış he mi... vay babam vay ya. kitapta shaddam ve ekibi atreides evine gurney halleck ve duncan idaho küçük bir ekibi sardokarlarla denk hale getirdiği için düşman oluyor. kitaptan aynen alayım:

"‘the padishah emperor turned against house atreides because the duke’s warmasters gurney halleck and duncan ıdaho had trained a fighting force – a small fighting force – to within a hair as good as the sardaukar. some of them were even better. and the duke was in a position to enlarge his force, to make it every bit as strong as the emperor’s.’
the baron weighed this disclosure, then: ‘what has arrakis to do with this?’
‘it provides a pool of recruits already conditioned to the bitterest survival training.’
the baron shook his head. ‘you cannot mean the fremen?’
‘i mean the fremen.’"

- shaddam'ın harkonnenleri cezalandırması. olm adamlar aynı kaba s*çıyor en sona kadar. hatta bu filmde doğmayan alia öldürüyor baronu. feyd rautha'ya "bu zıpçıktı dükü öldür" diyen de shaddam. nerenizle okudunuz lan bu kitabı villenöv ve jon spaihts?


- "melanjı nükleer silahlarla yok ederim" diyen paul... kitapta water of life'ı melanj öncesi bir kitleye koyduğunuz zaman kum solucanlarını yaratan küçük yaratanları (kum solucanı larvası/bebeği gibi düşünün) öldürüyorsunuz ve bu bir zincirleme reaksiyon yaratıyor. kum solucansız ve melanjsız. 90 tane nükleer başlıkla nasıl yok ediyormuş paul tüm melanjı çok merak ettim doğrusu.

"paul took a deep breath, said: ‘mother, you must change a quantity of the water for us. we need the catalyst. chani, have a scout force sent out … to find a pre-spice mass. ıf we plant a quantity of the water of life above a pre-spice mass, do you know what will happen?’
jessica weighed his words, suddenly saw through to his meaning. ‘paul!’ she gasped.
‘the water of death,’ he said. ‘ıt’d be a chain reaction.’ he pointed to the floor. ‘spreading death among the little makers, killing a vector of the life cycle that includes the spice and the makers. arrakis ‘the water of death,’ he said. ‘ıt’d be a chain reaction.’ he pointed to the floor. ‘spreading death among the little makers, killing a vector of the life cycle that includes the spice and the makers. arrakis will become a true desolation – without spice or maker.’"

benim bulabildiklerim bunlar, kitabı yeni okuyup gitseydim daha da delirirdim sanırım ama senaristler villenüv ve spaihts özellikle sonunu uydurmuş. dediğim gibi, görseller süper, harkonnen harvester'ını, giedi prime sahnelerini, müziklerini falan beğendim ama... hikaye anlatımı çok rahatsız etti beni.

eyyorlamam bu kadar.