Kıvanç Tatlıtuğ'un Başarı Dolu Hayatına Dair Az Bilinen Detaylar

Modellikten oyunculuğa uzanan hayat hikayesiyle: Kıvanç Tatlıtuğ.
Kıvanç Tatlıtuğ'un Başarı Dolu Hayatına Dair Az Bilinen Detaylar

arnavut ve boşnak kökenli bir babanın ve edirneli bir annenin oğlu olarak 27 ekim 1983'te adana’da dünyaya gelen kıvanç tatlıtuğ, adana’da yenice özel çağ lisesi’nde okudu. daha sonra ailesiyle istanbul’a taşınarak lise öğrenimini istanbul kalamış lisesi'nde tamamladı.


hayatı boyunca tam bir spor tutkunu olan kıvanç, “fiskobirlik”, “güney sanayi”, “çukurova kulübü”, “devlet su işleri” ve “tarsus amerikan kulübü” gibi kulüplerde basketbol oynadı. basketbol konusunda (da) o kadar başarılıydı ki sırasıyla ülkerspor'da 2 yıl, beşiktaş'ta 1 yıl ve fenerbahçe'de 1 yıl oynadı. (o dönem fener ve ülker bir değildi.)

anne nurten tatlıtuğ'un bir market camında gördüğü modellik ilanına oğlundan habersizce başvurması sonucunda mankenlik kariyerine başladı. 2002 best model of turkey manken yarışmasında aldığı birincilik ile best model of the world'e katılmaya hak kazandı ve orada da başarılı oldu.


fransız mankenlik ajansı success'ten gelen ayrıcalıklı bir teklifle 1,5 yıl yaşayacağı paris'e yerleşti. kıvanç paris'te yaşarken kendisine yüzden fazla dizi, reklam ve film teklifi gelmişti ve annesinin ısrarı üzerine modelliği bıraktı ve paris'ten istanbul'a kesin dönüş yaptı.

hayatı boyunca herkesin kendisine çok yakışıklı olduğunu söylemesinden artık sıkılmaya başlayan kıvanç, oyunculuk kariyerine bununla başlamak istemedi ve hem okan bayülgen hem de devlet tiyatrosu oyuncusu laçin ceylan'dan oyunculuk eğitimi aldı. 2005 yılında gümüş, 2007 yılında ise menekşe ile halil'de oynadı. usta oyuncu kartal tibet'in ısrarını kıramadı ve amerikalılar karadeniz'de 2 adlı filmde oynadı.


oyunculuk kariyeri umduğu gibi başlamayan kıvanç'ın asıl çıkışı 2008-2010 yılları arasında selçuk yöntem ve beren saat'le başrolünü paylaştığı, halit ziya uşaklıgil'in aynı adlı romanından uyarlanan aşk-ı memnu dizisinde canlandırdığı behlül haznedar karakterine hayat vermesiyle sıçrayışa geçti.

kıvanç; kahire, abu dhabi, muskat gibi birçok film festivaline davet edildi, "onur konuğu" olarak katıldı ve "onur ödülleri" aldı. daha sonra balkanlar, türki cumhuriyetler ve kuzey afrika’da da en çok bilinen türk aktör oldu.


tatlıtuğ, altın kelebek tv ödülleri, sadri alışık sinema ve tiyatro ödülleri ile birlikte pek çok üniversiteden, eğitim ve kamu kurumlarından "en iyi erkek oyuncu" ödülü aldı. son olarak 2014 siyad ödülleri'nde "en iyi erkek oyuncu" ödülü verildi.

her zaman usta işi sanatsal kaygısı olan yapımlarda oynamak isteyen kıvanç 2013'te yılmaz erdoğan'ın yazıp yönettiği, iki şairin şiirsel hayatlarını konu alan kelebeğin rüyası adlı dram filminde mert fırat ile başrolleri paylaştı. (kıvanç tatlıtuğ bu tarz projelerde yer alamak için bedavaya yakın bir ücret ile oynuyor ya da hiç ücret talep etmiyor.)


2014 yılında star tv'de yayınlanan ve başrolünü farah zeynep abdullah ile paylaştığı kurt seyit ve şura dizisinde "kurt seyit" karakterini canlandırdı ama dizi beklenen izleyici oranını yakalayamadığı için erken final yaptı. 2016 yılında yine star tv'de yayınlanan cesur ve güzel dizisinde tuba büyüküstün ile başrolü paylaştı. ardından hadi be oğlum sinema filminde ve çarpışma dizisinde yer alan oyuncu, 2019 yılında organize işler filminde de oynadı.


netflix belçika projesi olan into the night dizisinde arman karakteriyle konuk oyuncu olarak da yer alan kıvanç, bu seriye bağlı yakamoz s-245 dizisinde başrolde yer aldı ve bu seri sayesinde tolga karaçelik ile de tanıştı. (tolga karaçelik bana kıvanç'ın egosuz ve her istenileni yapmak için elinden geleni ardına koymayan oyuncu olduğunu anlatmıştı.)


2 eylül 2022 tarihinde netflix'te yayımlanan, yönetmenliğini ve senaryosunu özcan alper'in üstlendiği başrollerini settar tanrıöğen'in paylaştığı, kemal varol'un aynı isimli çok satan kitabından uyarlanan aşıklar bayramı filminde oynadı. (özcan alper ile muhabbet ettiğimde 'keşke kıvanç ile daha önce tanışıp daha çok film yapsaydım, işine çok aşık bir oyuuncu'' demişti.)


2016 yılında sektörden arkadaşı olan başak dizer ile dünya evine girdi ve 15 nisan 2022'de kurt efe tatlıtuğ adını verdikleri bir çocukları oldu.

çarpışma dizinde tanıştıkları ve aralarındaki dostluk dizi sonrasında da devam eden onur saylak ile boğa boğa filmi için masaya oturdu ve başrolde oynadı. kıvanç bu filmi ile ilk kez bir festivalde boy göstermiş oldu. festival sırasında da kendisine yöneltilen sevginin boşa olmadığını ispatlayan kıvanç o gece 00:30 da biten gösterim sonrası istiklal caddesinde etrafını saran hayranlarının hiçbirini kırmadan selfi çektidi ve hatta bazılarının ailesine eşine dostuna açtığı telefonlar / görüntülü görüşmeler ile ilgilendi...


nur sürer'den özcan alper'e, tolga karaçelik'ten onur saylak'a kadar konuştuğum herkesin kıvanç'ı övdüğünü söylemiştim... peki neden? gelin, canlandırdığı karakteri nasıl yarattığına bakalım... örneğe en bilinen karakterlerinden biri olan kuzey tekinoğlu ile başlayalım.

ilk bölümden seksen küsürüncü bölüme kadar kuzey çok üzüldüğünde saçını eliyle düzeltir, para alıp verirken başka tarafa bakar ve parayı her zaman parmağını diliyle ıslatarak sayar, kendine ait bir konuşma tarzın olan kuzey karakteri telefonu her zaman işaret parmağı ile tutar, rakı bardağını her zaman iki parmağı ile tutar ve mahalledeki meyhane ve gar haricinde içki içmez, kendini ifade edemediğinde elini boğazına götürür utanınca yüzüyle oynar, havalara girince burnunu kaşır vb...


bir karaktere tonlarca detayı bizzat kendisi eklemiştir ve bunu boğa boğa filminde canlandırdığı yalın karakteri ile de devam ettiriyor...

mesela yalın'da kendine has bir konuşma tarzına sahip, heyecan yaptığında konuşurken takılıyor ve cevapsız kaldığında gözlerini boşluğa dikiyor vb. (daha yayınlanmadığı için spoiler veremiyorum.)

şimdi bunlar kolay şeyler gibi gözükebilir ama bunun 3-5 yıl boyunca haftanın 5 günü girdiğiniz bir ruh hali olduğunu ve hatta aynı anda bir kaç projede yer alınca birkaç karakterini ruh ve beden dilini sürekli tekrar ettiğinizi düşünün... işini seven insanların başarılı olması tesadüf değildir...


dip not: kuzey karakterinin telefonu böyle tutmasının nedeni ise şu; dizinin sponsoru blackberry ama kuzey karakterinin gençliğinin geçtiği dönemlerde türkiye'de de o telefon yok, karakter de haliyle eski bir nokia kullanıyor. 4 yıl sonra hapisten çıktığında da gardiyanlar ona aynı telefonu veriyorlar ve telefon nokia.

markası arkada yazıyor, bunu gizlemek için telefonu böyle tutmak kıvanç'ın fikri ve yönetmen mehmet ada öztekin ise bu fikri seviyor ve karakter bununla özdeşleşiyor.