Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti) Hakkında Merak Edilenler

Cerrahi bir operasyonla kızlık zarının yenilenmesine kızlık zarı dikimi ya da himenoplasti deniyor. Peki kızlık zarı dikimi nedir, fiyatı nedir?
Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti) Hakkında Merak Edilenler
iStock

Bu operasyonu daha önce gerçekleştirmiş doktor bir Ekşi Sözlük yazarı anlatıyor

ekşi sözlük'te ne kadar çok bu konuyla ilgili mesaj aldığımı tahmin edemezsiniz. silinmiş haliyle, büyük ihtimalle 20'nin üstündedir.

himenoplasti... kızlık zarının "yeniden" dikilmesi. tamamıyla saçma bir şey. zar delindiği anda kalan parcakları vücut tarafından atılır, o meşhur kanama da zaten bu zarın üstündeki minik kılcal damaların oluşturduğu kanamadır.

himenoplasti, lokal anestezi ile yapılabilir eğer çok canı yanan biri değilseniz. doktor steril eldiven giymeli, aletler sterilize edilmiş olmalı. normal bi doğumun, doğum lezyonu gibi düşünebilirsiniz.

önce vajinanın duvarlarından minicik bir parça kesilecek; zevke göre iki yandan ve o iki aşırı narin doku yeni zar olacak. o iki taraftaki doku dikilecek. kanaması çok olur vajinanın.

şimdi gelelim sıkıntıya. eğer o dikişler hemen penetrasyon olmaz da cinsel ilişkiye girilmezse kendiliğinden atar ya da dokuyla kaynaşır. kısaca kanama, garantili değil. ama erkek, vajinaya girişte bir direnç hisseder.

kendim böyle bir ameliyatı sadece bi kere yaptım. ameliyat koşullarında toplam 7 dakika sürdü, onun da 4 dakikası tamponlama vs. neden yaptım? çünkü hastanın rahim ağzı polipi vardı sürekli kanayan. onu kestik ve bu arada kızlık zarını zedeledik, o yüzden.

komplikasyonları: idranın çıktığı yerin iltihaplanması/zedelenmesi, şiddetli kanama, ödem, ağrılı bir süreç, cinsel ilişkide kanamanın olmaması, vajinal girişin fibroz olması vs.

Kızlık zari dikimi operasyonunun fiyatı nedir?

fiyatları 2.500 ile 7.000 lira arasında değişiyor bu operasyonun. 

lokal anestezi ile yapılan ve yaklaşık 30-60 dakikalık bir operasyon. operasyondan yaklaşık 1 hafta sonra iyileşme gerçekleşiyor. operasyondan sonra fazla hoplayıp zıplamamak lazım. en azından ilk birkaç ay dikkat etmek gerekiyor. operasyondan sonra ne kadar uzun zaman geçerse zarın tutması o kadar güçlü oluyor. normal olarak, orjinalinde de olduğu gibi tamamen dikilmiyormuş; yarım santimden az genişçe bir delik bırakılıyor ki işeme ve adet görmede bir problem yaşanmasın. 

bu operasyonu yeni evlenecek kadınlardan başka evli kadınlar da yaptırıyormuş: kocalarına bakire fantezisi yaşatmak için.

Kızlık Zarının Evrimsel Süreçteki Yeri Nedir?

Çoğu Kişi Tarafından Sadece Bekaretle Bağdaştırılan Kızlık Zarı Tam Olarak Nedir?