Kod Yazmaya Başlayacaklar İçin Video Harici, Pratik Yapmaya Zorlayacak Kaynaklar

Kod yazmaya başlayacaklara tavsiyeler, yeni başlayanlar için yazılım programları, sıfırdan programlama öğrenmek, kod yazma sitesi gibi arayışlar içindeyseniz yardımcı olabilecek bir liste.
Kod Yazmaya Başlayacaklar İçin Video Harici, Pratik Yapmaya Zorlayacak Kaynaklar
iStock

yazılımla ilgili hiçbir eğitim almadım. alakasız bir üniversite bölümünden mezunum. 16 ay önce yaptığım işten sıkılıp yazılım çalışmaya karar verdim. 16 aylık süreçte kullandığım bazı kaynakları paylaşacağım.

aşağıda vereceğim kaynakların hiçbiri video değil. video izleyip öğrenen de vardır elbet, ama ben video izlerken pasif bir seyirci gibi hissediyorum. çok mecbur kalmadığım sürece video izlemiyorum. vereceğim kaynakların hepsi sizi kod yazmaya mecbur bırakan, sık sık pratik yapmanızı zorunlu kılan kaynaklar.


cs50

harvard üniversitesi'nin bilgisayar bilimlerine giriş dersi. diğer yazarlar cs50'yi önceden çok kez yazmış, fakat bu öyle bir kaynak ki başlığın tepesine sabitlenmesi gerekiyor. udemy kurslarının aksine daha akademik ve pedagojik bir yaklaşımı var. kod yazmayı değil, programlamanın ve algoritmaların mantığını öğretiyor.


the odin project

internetteki tüm verimli kaynakları sıralı bir müfredatın içine entegre ederek size sunuyor. böylece sürekli güncel kalmayı başarıyor ve sıkmıyor. hepsinden öte, diğer web sitelerinin yaptığı gibi elinizden tutup size kibar davranmıyor. daha ilk bölümden command line kullanımı, git ve github bilgisi, bilgisayarınıza sanal linux kurulumu gibi şeyler istiyor.


freecodecamp

web yeteneklerinizi ilerletmek için iyi bir yer. fakat önce odin'e bakmanızı öneririm. zira odin gerekli yerlerde sizi freecodecamp'e yönlendiriyor zaten. freecodecamp topluluğu çok güçlü bir oluşum. burayı bitirip iş bulan insanların hikayelerini okuyabilirsiniz, google'a "freecodecamp success stories" yazın.


java mooc ve fullstackopen

helsinki üniversitesi'nin kursları. biri java diğeri react ağırlıklı. finlandiya eğitim sisteminin neden çok iyi olduğunu bu kurslarda açık şekilde görebiliyorsunuz. yalnız ufak bir not, fullstackopen için biraz tecrübeli olmanız gerekiyor.


hyperskill

jetbrains academy olarak da geçiyor. henüz pek bilinmiyor çünkü daha birkaç ay öncesine kadar sadece geliştirme aşamasındaydı. özellikle java ve python ile ilgileniyorsanız mutlaka göz atın. proje bazlı öğretim. fakat gerçekten çok zor. hardcore bir stili var. soyut düşünmeye zorluyor insanı.


angela yu web dev

video yazmayacağım dedim ama bu kadının adını vermezsem haksızlık etmiş olurum. çok iyi bir öğretmen. daha soft, relax bir öğrenim süreci isteyen arkadaşlar buradan video izleyerek başlayabilir. udemy'de her 2-3 günde bir 27 liraya iniyor kurslar. bugün vereceğiniz 27 lira yarın sizi yurt dışına çıkaracak iş teklifini kapınıza getirebilir.

hepsinden önemlisi pes etmeyin, ve etrafınızdaki insanların ne düşündüklerini önemsemeyin. yaşınız, mesleğiniz, hayattaki pozisyonunuz ne olursa olsun siz istedikten sonra her şey mümkün. kolay gelsin.