Kökeni 1400'lere Dayanan Japon Bağlama Sanatı: Hojojutsu

İpler yardımıyla bir kişiyi hareketsiz bırakmak üzerine kurulu bir uzak doğu sporu/sanatı olan Hojojutsu'yu inceliyoruz.
Kökeni 1400'lere Dayanan Japon Bağlama Sanatı: Hojojutsu

shibari ve kinbaku'nun ilk halidir hojojutsu.

(bkz: shibari)
(bkz: kinbaku)
(bkz: bondage)
(bkz: bdsm)

en yalın anlatımla japon bağlama sanatıdır. kökeni 1400’lü yıllara kadar inen bu sanatın ilk hali hojo-jutsu olarak bilinir. hojo-jutsu, ipler yardımıyla bir kişiyi hareketsiz bırakmak üzerine kurulu bir uzak doğu sporu/sanatıdır. 

1400’lü yıllarda tamamen kişiyi etkisiz bırakıp, saldıramaz hale getirebilmek için kullanılan bir yöntem olarak dikkat çeken hojo-jutsu, 1700’lü yıllara gelindiğinde şekil değiştirmiş ve shibari adını almıştır. shibari, 1700’lü yıllarda özellikle japon kültüründe önemli bir yer tutan “gurur” kavramınına odaklanmıştır. yüz kızartıcı, utanç verici suç işleyen kişilerin vücudunun bağlanarak toplum önünde teşhir edilmesi, o yıllarda japonya’da son derece normal karşılanan bir cezalandırma yöntemidir. 


farklı düğümler, karmaşık bağlar ve özel ipler kullanılarak yapılan shibari, zaman ilerledikçe kendi ritüelini oluşturmuş, usta-çırak ilişkisi içinde gelişerek günümüze kadar gelmiştir.

Özel Tekniklerin Kullanıldığı Japon Resim Sanatı Ukiyo-e Üzerinden Japonya'nın "Red Light"ı