Kokusu İnsanı Hayattan Soğutan Bir Uzak Doğu Meyvesi: Durian

Uzak doğuya has bir meyve olan Durian, kokusuyla meşhur.
Kokusu İnsanı Hayattan Soğutan Bir Uzak Doğu Meyvesi: Durian
iStock

Öncelikle durian hakkında birkaç bilgi

dış tarafı sert ve sivri dikenlerle örülü bir kabukla çevrili, içi ise yumuşak ve çekirdekli yemişlerle donatılmış bir uzak doğu meyvesidir durian. değişik türleri vardır. genel ve yaygın olan kanıya göre en lezzetlisi bangkok durianıdır.

çekirdeğinin küçüklüğü ile meyvesinin büyüklüğü arasında ters orantı vardır. fiyatı bulunduğu ülkeye ve mevsime göre farklılık gösterir.


durian seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. küçük çekirdekli olanı makbuldür. fakat maalesef alırken çekirdeğine bakma gibi bir şansınız olmadığından "ne çıkarsa bahtıma" deyip tevekkül etmelisiniz. ayrıca alırken meyvenin herhangi bir yerinin açık olup olmadığını kontrol etmekte fayda vardır, zira açılmış durian çabuk sulanır. genelde yeşil ve sarı renkte bulunur. makbulu ise sarı olanıdır.

Tadı ve kokusu nasıl? Yiyenler anlatıyor

bu meyve yenmeden kokar, yendikten sonra terle kokar, çişi kokutur, dışkıyı kokutur. öyle menem bir şeydir. elinizde durian varken singapur'da otobüse veya metroya binmek yasaktır. çoğu alışveriş merkezine de almazlar.

dış kabuğu manyak gibi dikenlerle kaplı olan durian'n içinden de medet ummamak gerekir. lakin çinlilerin çok sevmesini, dünyadaki her şeyi yemek ile ilgili olan hırslarına ve durianın "yeme beni" demesine bağlıyorum. inat etmiş adamlar.

hazır soyulmuşundan bir dilim bulup meraktan yemiştim. yemesi cidden lezzetli, o dönem kronik sinüzitim şov yaptığından kokusunu da almamıştım. sonra tuvalette çıktı acısı. burnum bile isyan etti. günümün büyük bir kısmını kendimden iğrenmekle geçirmiştim. ki o ter kokusu duşa girip de kurtuluncak cinsten değil. tadı güzeldir ama, bu gün bulsam bir hafta evden çıkamaycağımı bildiğim halde zevkle yerim. buna ramen önüme durian ve mangosteen (tabi bir kilo kadar olursa süper olur) konsa terciğim mangosteen'den yana olur. yani neymiş, yer yüzünün en güzel meyvesi değilmiş.

tehlikeler arz eden bir meyvedir durian.

'lağım kokusuna aldanmayın harika tadı var' diyenlere aldandım. burnumu tıkayıp denedim.
hayatımda yediğim en berbat şeydi. tadı, bozulmuş kavuna benziyor. kokusu iki gün odadan çıkmadı.

ayrıca durian yedikten sonra içki içmeniz tavsiye edilmezmiş. keşke bunu ben de zehirlenmeden önce bilseydim. öyle böyle değildir efendim. bağışıklığı çökertecek derecede kuvvetli bir zehirlenme yaşayabiliyorsunuz. ilk bir hafta ateşli, istifralı ve aralıklarla titremeler gelen dönemde 'sıtmaya mı tutuldu?' korkusu yaratabiliyor çevrede. yaklaşık bir ay sonra yataktan kalkıp günlük hayata geri dönebildim.


bir de otelimizin duvarında kocaman 'no durian allowed' yazısı asılıydı. bir durian resmi koyup üstüne de çarpı koyarak yuvarlak içerisine oturtmuşlardı. kuru kafayı hak etmişsin durian.

Elle Tutması Bile Çok Zor Olan Dünyanın En Acı Biberlerinden: But Jolokya