Kol Saati Alacaklara Bütçelerine Uygun Tavsiyeler

Kol saati almayı düşünüyor ancak bu konuda fazla bir şey bilmiyorsanız tecrübeli kişilerden birkaç tavsiye almak hiç de fena olmaz.


1. "hesabını dahi bilmediğim kadar çok param var"

tercih edilesi markalar:

patek philippe

1851 senesinde kurulmuş, saatin anavatanı isviçre, cenevre merkezli, dünya'nın en önde gelen saat üreticilerinden ki zaten reza zarrab sağolsun bu markayı ülkemizde meşhur etti. saat üreticiliğinin dünya üzerinde gelebileceği en yüksek noktalardan biri. sanat eseri özelliğinde saatler üreten bir firma, haliyle fiyatları uçuk ama verdiğiniz her kuruşa değer. (artık kim veriyosa o kadar parayı monako.... kıppsssss )

önerilesi kolleksiyonları : grand complications ve nautilus.

kısacası bir patek sahibi olmak oldukça özel bir durum, sadece bir kol saati almış olmuyorsunuz kesinlikle.

https://www.patek.com/en/home


vacheron constantin

tahmin edilebilir bir şekilde bu muhteşem marka cenevre merkezli, 1755'den bu yana inanılmaz şık, tapılası saatler üreten bir marka. patek ile aynı çizgide, onun altında ya da üstündedir diyemem, ancak şahane dress watch lar üretiyorlar.

önerilesi model, koleksiyon : quai de i'ile (özellikle annual calendar modeli) ve malte, tourbillon movement bir saat düşünüyorsanız eğer.

http://www.vacheron-constantin.com/en/home.html


rolex

allahım ne yazsam ki bu marka ile alakalı, muhteşem dizayn ve karmaşık, dayanıklı mekanizmalar, her koşul için birbirinden farklı ve şık modellere sahip. (çok seviyom) tahmin edin nerede kurulmuş? evet , cenevre'de 1905 senesinde.

önerilesi modeller: o kadar çok var ki, ancak özellikle deep sea dweller, submariner, hele bir de sean connery abimiz bond iken nato strap ile kullandığı gibi kullanılıyorsa ve tabii ki milgauss favorilerim.

https://www.rolex.com/watches.html


a. lange & söhne

listeye isviçre dışından giren ilk marka ve tabii ki alman. adolf lange ve mahdumları tarafından temelleri almanya, glashütte'de atılmış, enfes saat markası, benim de kişisel olarak en beğendiğim markalardan birisidir.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: klasik 1815 modeli bana kalırsa markanın en iyisi

https://www.alange-soehne.com/


audemars piguet

1875 senesinde sıcak bir yaz günü isviçre'nin şirin mi şirin bir köşesi olan vallée de joux'da kurulmuş, nevi şahsına münhsır sekizgen bezel'i ile saat dendi mi akıllara gelen ilk isimlerden.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: royal oak der susar halının desenlerine bakarım uzun uzun.

https://www.audemarspiguet.com/en/


girard-perregaux

1791, la chaux-de-fonds, isviçre menşeili ( artık copy paste bu isviçreler hep ha sıkıldım aminiyum ) yine çok şık dress watchlar üreten, iki asırlık bir marka ile karşı karşıyayız. kalite katmerli fiyat yüzde elli demek isterdim ancak öyle bir durum yok. kalite katmerli, fiyat daha da katmerli anasını satayım.

önerilesi model ve/veya koleksiyon : 1966 perpetual calendar, competizione circuito, laureato ceramic.

https://www.girard-perregaux.com/en


breguet

bu da isviçre dışından listeye giren ender markalardan, paris merkezli, 1775 senesine değin uzanan köklü bir saatçilik geçmişine sahip, lüks sembollerinden.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: açıkçası breguet oldukça gösterişli, yer yer öyle ki kolunuzda bir kuyumcu taşıyormuşçasına görüntüler vermenize sebep olacak bir marka. o sebeple önerilebilecek en klasik modelleri ; classique 7147 ve 7787 bana kalırsa ama tabii saat işi zevk işi.

https://www.breguet.com/en


hublot

yani " üblo " listenin en genç üyelerinden, dünyaca ünlü saat markası biz darbeyle uğraşırken 1980 yılında, yine isviçre'nin nyon kentinde kurulmuş. ota boka sponsor olur genelde.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: classic fusion, adı üzerinde klasik.

https://www.hublot.com/en/


ulysse nardin

1846 yılında isviçre'de kurulan saat üreticisi. 1865 yılından bu yana aynı yerde, aynı binada üretim yapmaktadır. gelenek sahibi olmak böyle birşey işte. yoğun olarak denizcilere yönelik koleksiyonlara sahipler.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: marine cronograph ve classic dual time.

https://www.ulysse-nardin.com/2. "ayı gibi param var ve lanet olası saatin kaç olduğunu bilmiyorum"

öne çıkan yılan gibi yiğidolar:

iwc schaffhausen

1868'den beri saat değil, fetiş objesi, arzu nesnesi üreten bir marka daha, hangi ülke olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

önerilesi model ve kolleksiyonlar: ilk olarak portugieser, bence bu markanın en öne çıkan koleksiyonu ayrıca flieger, aviator, kısaca havacı, pilot saati merakınız varsa pilot's watches koleksiyonu, ancak ben pek beğenmiyorum iwc'nin bu kolleksiyonunu. kesinlikle daha iyi pilot saatleri üreten markalar var, ancak zevk meselesi tabii ki. ve son olarak ingeniur, markanın bir diğer alameti farikası. güzel marka vesselam.

https://www.iwc.com/en/home.html


omega

rolex ile birlikte kişisel favori saat markalarımdan. tek kelime ile muhteşem saatler üreten bir marka, fazla söylenecek bir şey yok açıkçası, isviçre der susarım.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: hayranı olduğum, speedmaster professıonal, aya giden ilk saat. evet tam 6 ay görevinde amerikalı astronotların bileklerini süslemiş, muhteşem bir saat, koy önüne akşama kadar izle. onun dışında yine speedmaster koleksiyonundan mark ii ve seamaster koleksiyonundan planet ocean ve aqua terra aşık olunası.

https://www.omegawatches.com/


zenith

listemizin orijinal halinde olmayan ancak sevgili grandleozz'un uyarısı ile listeye eklenen isviçreli dev saat üreticisi. bildiğim kadarıyla mekanizmalarını in-house olarak üreten nadir markalardan, öyle nolacak deyip geçmeyin, göt ister, kimisi 1000 minik parçadan oluşan karmaşık mekanizmalar bunlar ve zenith %100 kendi üretiyor bunları ( umut sarıkaya karikatürlerinde saygı duyan adam gibi gözleri yumup başımı eğip sessizce bekliyorum ) zenith'le alakalı başka ne diyelim, 1865'ten beri saat yapan adamlar bunlar, unuttuğumu duysalar evimden alırlar.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: el primero, ancak skeleton olanları değil ( kişisel olarak sevmiyorum skeleton saat ancak seven tabii alsın taksın, misler gibi ) legend of cohiba özellikle en beğendiğim saatlerden. bir de el primero chronomaster moon phase, mithiş.

http://www.zenith-watches.com/en_en/


jaeger-lecoultre

pek tabii isviçre, pek tabii şıklık, prestij ve yüzlerce asgari ücret. 1833 yılında kurulan jaeger-lecoultre saat dünyasının büyük oyuncularından ve iyi markalarından.

önerilesi model ve/veya koleksiyon : master ultrathin-moon, ayın evrelerini gösteren, moon-phase de denilen bir model, oldukça gösterişli (o kadar paraya bi de gösterişsiz olsaydı bana amokaçi ) ve geophysic true second. oldukça sade ve şık.

http://www.jaeger-lecoultre.com/…/en/home-page.html


longines

evet yine geldik kişisel favorilerimden birine, yine isviçre yine isviçre, zaten burayı geçiyorum. 1832 yılında kurulan marka, dünya saatçiliğinin öncülerinden.

önerilesi marka ve/veya modeller : longines master collection'dan herhangi bir saat, hepsi muazzam.

https://www.longines.com/


breitling

1884 yılında evet isviçre'de kurulan nadide marka. çeşitli uzay göreverinde aynı omega gibi yer almış, tabiri caizse taşaklı bir markadır.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: muazzam güzellikte modelleri var, hangisini yazsam, diğerine ayıp, navitimer yazayım sadece adetten, girin bakın, aşık olun;

https://www.breitling.com/en/


tag heuer

babalardan biri de bu, isviçreli saat devi, rolex ile birlikte en çok çakması kullanılan saat markalarından, başına tag eki gelmeden, yani 1985'de tag group hisselerin çoğunluğunu almadan önce ismi yalnızca tahmin edebileceğiniz üzere heuer idi ve sanırım o zaman daha güzel saatler üretiyorlardı.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: steve mcqueen abimizin ( yazar olan değil lan, artis olan ) 1971 yapımı le mans filminde kolunda arz-ı endam eden güzelik, monaco, aşığım bu saate, tek kelime ile aşığım. özellikle calibre 11'ine. başka bir model yazmak gelmiyor içimden.

https://www.tagheuer.com/3. "işlek yerde olmasa da mahallede büfe sahibiyim"

listenin dilli kaşarlıları:

hamilton

ilk olarak amerika'da kurulmuş ancak ardından swatch group tarafından satın alınmış saat markası, şaşırdık mı ? anasını sattımının isviçrelileri yemin etmiş saat işini tekele bağlamaya, neyse. çok çok güzel saatler üreten bir markadır efendim, spor, şık, sade ya da karmaşık ne dilerseniz üretiyor ve kalite akıyor maşallah her tarafından, severim.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: khaki, khaki aviation koleksiyonları altındaki herhangi bir model, benim favorim khaki aviation takeoff auto chrono. muazzam.

http://www.hamiltonwatch.com/


sinn

listeye isviçre dışından giren ender markalardan, muazzam bir şey bir alman mucizesi, bir frankfurt sosisi adeta. genelde pilot saatleri ve hatta kokpit saatleri üreten firma 1961 yılında helmut sinn tarafından kurulmuş, ki yine kişisel favorilerimden kendileri zira havacı saatleri üretiyor namıssızlar ve muazzamlar.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: o kadar çok ki, yazmaya mecal yetmez, girin bakın eğer merak ediyorsanız;

http://www.sinn.de/en/sinn-spezialuhren.htm


steinhart

swiss made saatler üreten, bir alman markası. bir saatin swiss made ibaresi taşıyabilmesi için gereken standartları sağlayan marka, uygun fiyatlı swiss made bir saat sahibi olma imkanı sunuyor, tabii bu demek değil ki her swiss made saat aynı kalitede, ancak swiss made iyidir, güzeldir. markaya tek kızdığım husus, bazı modelleri bidiğin rolex kopyası. gereksiz.

önerilesi model ve/veya koleksiyon: racetimer black ve military 47

https://www.steinhartwatches.de/…/?___from_store=en


laco

1925 yılında almanya'da kurulan marka, alman hava kuvvetleri luftwaffe'nin de saat tedarikçisi idi, e genel olarak konsepti anlamışsınızdır. evet pilot saatleri, bebeklerimmsss onlar.

önerilesi marka ve/veya koleksiyon: fliegeruhr original paderborn erbstück muazzam. fliegeruhr original westerland erbstück ise oldukça klasik ve şık, bunların yanında, lausanne ve luzern modelleri de görülmeye değer.

https://www.laco.de/


4. "şafak demiş comolokko"

casio f91w 

aka asker saati. koleksiyonumun nadide parçalarından, 7 yıl önce askere gitmeden aldım, hala aynı pille tık demeden çalışıyor, sadece bir kez kayışı değişti. amaç saati bilmek ve yorgan altında ışığını yakıp bakmaksa, kesinlikle doğru tercih. basit hafif efektif.

tabi ki muhteşem g-shock modelleri de var casio'nun, mesele mudmaster. zaten edifice'den falan uzak durun, bir türlü ısınamadım.

http://www.casio-intl.com/tr/tr/


son olarak seiko

şimdi seiko'yu ayrı tutmamın nedeni, herhangi bir fiyat aralığına koyamamış olmam, namıssız japonlar eşşek yüküyle paraya satılan saat de satıyor, benim james bond nato strap ile kullanıdığım sea urchin de denilen seiko 5 sport, görece ucuz otomatik modeli de üretip satıyor. ancak hepsi oldukça kaliteli, japon yapıyor aga.

önerilesi model ve/veya koleksiyon : grand seiko, ve daha birsürü şey.

http://www.seikowatches.com/


son olarak, çakma saat kullanmayın

hep söylendiği gibi işi saat üretmek olan markalardan, yukarıdaki listede göründüğü üzere, isviçreli ve alman üreticilerden şaşmayın. bir saat ucuz diye kalitesiz demek değildir bunu unutmayın. tabii tam tersi de aynen geçerli.

evet siz sevgili saat sevdalıları, siz, bir saatin görevinin ve anlamının asla sadece saati göstermek olmadığının bilincinde olan insanlar, kendinize iyi bakın.