Komplo Teorisinde Son Nokta: Zodiac Katili ve D.B. Cooper Aynı Kişi Olabilir mi?

1960-1970 yılları arasında bir dizi cinayet işleyen Zodiac katili ve 1971'de bir uçağı kaçırıp paraşütle atladıktan sonra bulunamayan D.B. Cooper aynı kişi mi yoksa? Eldeki bulguları sıralayalım.
Komplo Teorisinde Son Nokta: Zodiac Katili ve D.B. Cooper Aynı Kişi Olabilir mi?

zodiac ve db cooper'ın aynı kişi olma olasılığı günün komplo teorisi. sıcak sıcak efenim, buyrun.

geçen gün televizyonda boş boş gezinirken bir kanalda zodiac filmine rastladım. izlediğim bir filmdi ama can sıkıntısı işte. katili tarif ettikleri bir sahnede kafamda bir resim canlandı ama merak edip google'dan robot resmi görmek istedim. karşıma çıkan sonuç:


eee, ben bunu ilk defa gördüm ama sanki bir yerlerden de hatırlıyorum. "nasıl olabilir lan bu" derken... ekşi şeyler'deki d. b. cooper içeriği aklıma geldi. hemen tekrar google açıp db cooper robot resimleri diye bir arama yaptım. şüphelerimde haklı olduğumu anladım.

zodiac vs gözlüksüz db cooper karşılaştırması


bu resim de fbi'ın hazırladığı wanted posterinden alınma

burun, dudak, alın yapısı falan hepsi benziyor. "vay anasını" dedikten sonra derinlemesine okumak için bu konuyu not aldım.


birkaç gündür ciddi manada işsizim ve bu konu aklıma geldi. ilk olarak fiziksel özellikleri ele aldım. zodiac için kayıtlardaki fiziksel özellikler 1969 senesine dayanıyor. teyitli ilk cinayeti ve zodiac filminin de açılış sahnesi "blue rock springs cinayeti" olaydan ağır yaralarla kurtulan mageau, zodiac'ı şöyle tarif ediyor:

- 26 ila 30 yaşlarında
- 195 ila 200 pound (88 ila 91 kg)
- 5'8" boyunda (173 cm)

berryyessa gölü cinayetindeki tarif:

- 180 cm boylarında
- 170 pound veya daha ağır

yine 1969 senesindeki taksici cinayetinde olay mahallinden iki blok ötedeki iki polis memuru zodiac'ı şöyle tarif etmişler:

- 35-45 yaşlarında
- 5'10" boylarında

aynı olayda karşıki evlerden birindeki çocukların tarifi:

- 25 30 yaşlarında
- 5'8" ila 5'9" boylarında

şimdi bir de 1971 tarihli fbi wanted posterinden db cooper'ın fiziksel özelliklerine bakalım:

- 40'lı yaşlarda
- 5'10" ila 6' boylarında (177 ila 183 cm)
- 170 180 pound

yaşlar ve boy ortalama olarak tutuyor ancak kiloda bir farklılık var. zodiac ve cooper tarifleri arasında iki yıl var. bu sürede kilo vermiş olabilir mi? olabilir.

gelelim bir diğer önemli noktaya

zodiac mektupları bir noktada kesintiye uğruyor. kesintinin tarihi ne? 21 mart 1971'de paul averly adına bir kartpostal gönderiliyor ve 1974'e kadar sessiz kalıyor. peki db cooper olayı ne zaman oluyor? 24 kasım 1971. yani kesintiden 8 ay 3 gün sonra. bu tarihte db cooper olayı yaşanıyor. db cooper'ın kurtulup kurtulmadığına meçhul gözüyle bakılıyor. oysa bu teoriye göre kurtulmuş olması gerekiyor. çünkü zodiac kesintiden üç yıl sonra 29 ocak 1974 tarihinde son mektubunu gönderiyor.

bitti mi? bitmedi tabii ki, son bir detay daha var elimde

berryyessa gölü cinayetinde zodiac'ın ayak izleri bulunuyor. ayağında ise sadece orduda kullanılan ve uçakların kanatlarında yürümeye yarayan 32 numara botlar var. filmde de şuradan izlenebilir:


db cooper'ın da böyle bir atlayış için asker veya havacı olma ihtimalleri üzerinde duruluyor. hatta ekşi şeyler yazısında ikinci dünya savaşına paraşütçü birliğinde katılmış duane weber olduğuna inanılıyor denmiş. sözün özü bu iki kişiliğin de askeriyede görev almış olma ihtimali yüksek. komplo teorisine göre de bu bir ortak nokta oluyor.

peki bir seri katil niye böyle bir işe kalkışmış olabilir?

bu işten sıyrılıp başka bir ülkede sakin bir emeklilik hayatı için mi? mesela paraların seri numaraları belliydi ama bunu başka bir ülkede dolaşıma soksa anlaşılır mıydı? başka ülke demem o yüzden. ya da yeni cinayetler için sermaye? gerçi zodiac'ın ilk cinayetindeki araba da baya fiyakalıydı. (film gerçekleri yansıtacak şekilde çekildiği için filmi esas alıyorum.)

ohh, nasıl rahatladım ya! bir şey yazmayı planlayıp uzun süre yazmayınca patlayacak gibi oluyorum vallahi. şimdi klavyeyi size bırakıyorum. yorumlarınızı okuyup teoriyi (gözden kaçırdığım noktalar vb) geliştirebilir veya "saçmalıkmış bu yahu" deyip düzenleme de yapabilirim. içimde kalmasından iyidir. başka komplo teorilerinde görüşmek üzere değerli okurlar.

kaynaklar:
zodiac filmi.
zodiac killer wiki sayfası
db cooper wiki sayfası