Köpeklerin Soyut Düşünceye Sahip Hayvanlar Olduğu Gerçeği

Sözlük yazarı ssg, köpeklerin soyut düşünebilmesini kendi köpeği üzerinde de analiz edip paylaşmış. Buyursunlar.

köpekler soyut düşünceye sahip azınlık memelilerden. bunu şöyle keşfetmişler: mesela bir nesne başka bir nesnenin arkasına geçtiğinde çoğu hayvan normalde kaybolduğunu farz ediyormuş. bebeklerin "cee" yapınca şaşırmaları gibi. köpekler ise arkasında durmaya devam ettiğini biliyorlar, orada hayal etmeye devam ediyorlar, bir tarafından kaybolduysa öbür tarafından çıkacağını hesaplayabiliyorlar. soyut düşüncenin özü de gözümüzle görmediğimiz şeyin varlığını idrak edebilmekmiş.

bizim köpek sanırım bu kabiliyet sayesinde uzaktan kumandalı drone'la kumandası arasındaki alakayı çözdü.

A photo posted by Sedat Kapanoglu (@esesci) on


drone havalanmıyorsa dönüp elimdeki kumandaya bakıyor "ee hadi" dercesine. drone'u ayaklandırmazsam gelip burnuyla kumandayı dürtmeye başlıyor. "kalksın havalansın da ben onu bir güzel yakalayayım" derdinde.

işin enteresan tarafı bu alakayı kurduğundan beri artık drone'la alakasız oyun kumandalarını görünce "aha drone da fazla uzağa gitmiş olamaz" deyip heyecanlanıyor. gelip kumandayı kokluyor. "e hadi nerede bunun çıkardığı uçak gibi şey" diyor (drone diyemiyor tabi cahil).

A photo posted by Sedat Kapanoglu (@esesci) on


işin kötü tarafı ben oculus rift kaskını takıp, joystick'le vr modunda elite dangerous'ta uzay gemisi uçurmaya kalkarsam gelip heyheylenmeye bazen de havlamaya başlıyor. "yaa kesin orada bi uçak gibi bişey var sen onla oynuyorsun" der gibi. haksız da sayılmaz sonuçta uzay gemisi uçuruyorum. kıskanıyor tabi adi köpek. sen ne anlarsın vr'dan falan. git top peşinde koş. uzay gemileri de bana kalsın her şeyle oynama be.