Koreliler Neden Genellikle Ter Kokmaz?

Araştırmalara göre Doğu Asyalıların çoğu ve Korelilerin neredeyse hiçbiri ter kokmuyor. Buna sebep olan şey ise bir gen.
Koreliler Neden Genellikle Ter Kokmaz?

doğu asyalıların, büyük oranda da korelilerin ter kokmaması çekinik bir genden dolayıdır. kulak kiri ile de doğru orantılıdır bu durum.

abcc11 adlı bir gen var. bu gen sebebiyle kodlanan protein, kulak kirlerini nemli ya da kuru yapıyor ancak bu gen çekinik bir gen. kuru kulak kiri salgılayan insanlarda koltuk altı bezlerinde bu protein az salgılanıyor. bu protein ile beslenen bakteriler var. yani eğer bu protein varsa bakteriler koltuk altlarınıza yerleşip sindirim atıklarını bırakıyorlar, bunlar da kokuya sebebiyet veriyor. 

peki bunun korelilerle ve doğu asyalılarla alakası ne? o da şöyle. genelde insanlarda kuru kulak kiri geni çekinik olsa da asya'nın bazı bölgelerinde bu gen yaygın bir biçimde bulunuyor.

doğu asyalıların çoğunda ve korelilerin neredeyse tamamında abcc11 geni bulunmuyor. güney asya'ya doğru ilerledikçe bu gene daha çok rastlıyoruz ancak avrupa, amerika ve afrika'ya kıyasla çok düşük olduğunu belirtmek gerek.

kaynaklardiscovermagazine.comscientificamericanvideo